Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Edukacja strażaków szansą na nasze życie

51 strażaków z OSP w Piątnicy, Miastkowie, Przytułach i Śniadowie zostanie przeszkolonych w udzielaniu poszkodowanym w wypadkach pierwszej pomocy. Szkolenie za pieniądze unijne zorganizuje im Starostwo Powiatowe w Łomży - Każda akcja wymaga od strażaków gotowości wykonania zadań, które wymagają zarówno odpowiedzialności, jak i konkretnej wiedzy oraz kwalifikacji - mówi Renata Wierzba, koordynatorka projektu „Moja edukacja - szansą na życie innych”.

Koordynatorka łomżyńskiego projektu ma powody do satysfakcji, gdyż na 197 wniosków, złożonych do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, dwie edycje projektu „Moja edukacja – szansą na życie innych” zdobyły po ocenie drugie i trzecie miejsce na liście rankingowej.
- Szkolenia strażaków OSP z zakresu udzielania pierwszej pomocy realizowane będą przez nasz powiat w porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Łomży – informuje wicestarosta łomżyński Krzysztof Kozicki. - W ubiegłym roku zrealizowaliśmy podobny projekt dla 20 strażaków ochotników z gminy Łomża, którzy uzyskali tytuł ratownika,  uprawniający do uczestnictwa w akcjach ratowniczych.
W tegorocznych edycjach projektu weźmie udział 51 osób, które po złożeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego także otrzymają tytuł ratownika.
- Kurs z kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje 66 godzin zajęć w soboty i niedziele, w tym 41 godzin zajęć praktycznych, w trakcie których uczestnicy poznają zagadnienia ważne w czasie akcji ratowniczych – wyjaśnia Renata Wierzba. - Strażacy nauczą się, na przykład, posługiwania się zestawem ratowniczym w różnych sytuacjach, postępowania w przypadku nagłego zatrzymania podstawowych funkcji życiowych, segregacji medycznej podczas zdarzeń masowych i katastrof, prowadzenia podstawowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych i dzieci oraz obsługi defibrylatora elektrycznego. Umiejętności udzielania pierwszej pomocy medycznej w miejscu zdarzenia są dla strażaków ważne też tej racji, że ich jednostki są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. Kursy dla 26 strażaków z Miastkowa, Przytuł i Śniadowa zaczną się w kwietniu, natomiast dla 25 ochotników OSP z Piątnicy – we wrześniu. Projekt „Moja edukacja – szansą na życie innych” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.5 – Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich).

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę