Przyszłość kryptowalut w Europie i na świecie
Cyfrowe pieniądze na dobre zagościły w naszym codziennym życiu. Chociaż w sklepach i punktach usługowych dalej można płacić gotówką, to papierowe pieniądze powoli odchodzą na dalszy plan. Wiele środowisk popiera wprowadzenie wyłącznie transakcji bezgotówkowych w wybranych obszarach. To optymistyczna wiadomość dla entuzjastów kryptowalut, którzy oczekują, że już niedługo będzie można powszechnie ich używać.
Przyszłość kryptowalut w Unii Europejskiej
Badania na temat kryptowalut jednoznacznie pokazują, że szybko nie pozbędziemy się walut fiat oraz pieniędzy papierowych. Obywatele wielu państw sprzeciwiają się tej idei. Kraje należące do Unii Europejskiej deklarują różne opinie na temat kryptowalut. Z jednej strony przedstawiciele państw podchodzą sceptycznie do walut cyfrowych.
Jednak część informacji wskazuje, że istnieją plany na temat przyszłego wydania nowej kryptowaluty w ramach wspólnoty. Projekt przygotowały fińskie organizacje. Europejski Bank Centralny ma zająć się projektem waluty, której wstępnie nadano nazwę Eurocoin. Państwa musiałyby jednak opracować wspólne podejście do walut cyfrowych i wykluczyć wysokie ryzyko, jakie się z tym wiąże.
Prace nad programowalną walutą cyfrową rozpoczął również Niemiecki Związek Banków. W planach znajduje się kryptowaluta oparta na rozproszonym rejestrze. Monety cyfrowe zyskują coraz większe znaczenie również we Włoszech.
Okazuje się, że Włosi chętnie wykorzystują bitcoiny w systemach płatności online. Bardziej popularne są tylko PayPal oraz platforma PostePay. Podczas zakupów online Włosi chętniej korzystają z kryptowalut, niż z tradycyjnych kart kredytowych.
Warto zaznaczyć, że coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Jeśli chcesz robić to skutecznie, możesz wybrać zaawansowane oprogramowanie, które pomoże Ci na rynku walut cyfrowych. Jedna z takich platform to Bitcoin Code.
Waluty cyfrowe na świecie
Jeśli chodzi o kryptowaluty, nastroje wśród urzędników oraz polityków poszczególnych krajów wskazują na sceptycyzm. Według ekspertów waluty cyfrowe nigdy nie staną się na tyle silne, aby wyeliminować z rynku waluty fiat. Wciąż jednak powstają nowe projekty, które mają potencjał, aby mocno namieszać na światowej arenie.
Jednym z takich projektów jest LibraCoin Facebooka. Część ekspertów uważa, że waluta może w przyszłości namieszać w polityce monetarnej banków centralnych poszczególnych państw.
Plany Facebooka, aby wprowadzić na rynek walutę Libracoin, zmotywowały Chiny do stworzenia własnej waluty cyfrowej. Nowy środek płatniczy ma powstać w Honkongu i służyć do płatności międzybankowych, hurtowych oraz w ramach dostawy za opłatę.
Projekt ma służyć na początku klientom instytucjonalnym, a z biegiem czasu także zwykłym osobom. Informację wydała Komisja HKMA, która w Hongkongu posiada te same kompetencje, co bank centralny.
Władze Chin pracują również nad wprowadzeniem waluty cyfrowej dla kraju. Opcja ma korzystać z podobnych rozwiązań co blochain Bitcoina. W praktyce nie będzie miała jednak wiele wspólnego z najpopularniejszą walutą cyfrową świata. Ma funkcjonować wyłącznie na terenie kraju, a za kontrolę emisji będzie odpowiadać bank centralny w Chinach.
Prezydent Chin potwierdził, że władze kraju mają zamiar wspierać rozwój blockchain. Dzięki temu Chiny mają umacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o inwestowanie w kryptowaluty, władze Chin nie są jednakaż tak entuzjastycznie nastawione.
Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych pozostaje przy stanowisku, że prędzej czy później banki centralne poszczególnych krajów zaczną emitować waluty cyfrowe. Obecnie trwają już badania nad tym, jak technologia blockchain zmieni tradycyjną bankowość w przyszłości.
Które z państw wprowadziły już własną walutę cyfrową?
1. Tunezja
Tunezja podjęła pierwsze kroki do stworzenia własnej kryptowaluty w 2015 roku. Obecnie eDinar to forma płatności dopuszczona na rynku, kontrolowana przez pocztę narodową.
2. Iran
Iran rozpoczął pracę nad walutą cyfrową w zeszłym roku. W przyszłości może ona przyczynić się do stworzenia międzynarodowego systemu płatności opartego na technologii blockchain. Obecnie Iran współpracuje z Rosją i korzysta z umiejętności tamtejszych programistów.
3. Zjednoczone Emiraty Arabskie
W ostatnim czasie miał miejsce jeden z największych sojuszów gospodarczych na świecie. Zjednoczone Emiraty Arabskie razem z Arabią Saudyjską rozpoczęły działania w celu stworzenia własnej waluty cyfrowej.
Władze obu państw powołały w tym celu specjalną Radę Koordynacyjną. Transgraniczna waluta nie będzie dostępna dla klientów detalicznych. Zamiast tego ma pozostać ukierunkowana na banki centralne i komercyjne.
4. Wyspy Marshalla
To niewielkie państwo na pacyfiku uchwaliło ustawę o wprowadzeniu waluty cyfrowej w zeszłym roku. Nadano jej nazwę Sovereign. W związku z tym, że mamy do czynienia z decyzją rządową, wszyscy uczestnicy rynku finansowego muszą się do niej dostosować.
5. Wenezuela
Władzom Wenezueli udało się wprowadzić walutę o nazwie Petro. Nowa moneta ma stanowić podstawę do rozliczeń w przemyśle naftowym. W przyszłości niewykluczone, że waluta posłuży do wypłacania wynagrodzeń dla pracowników.
tekst płatny