Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Dramatyczne poszukiwania grzybiarza

- Od samego początku i policjanci i ratownicy, myśmy wiedzieli, że walczymy o życie – mówi ks. dr Radosław Kubeł założyciel Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, której członkowie wraz z policjantami i strażakami w sobotnią zimną noc poszukiwali w okolicach Jedwabnego zaginionego grzybiarza. - Założyliśmy, że osoba doznała jakiegoś zachorowania, ewentualnie urazu i musi znajdować się na obszarze liczącym kilkaset hektarów. Akcja była o tyle dramatyczna, że wiedzieliśmy, że ten człowiek na pewno tam jest natomiast czas, temperatura, wiatr to wszystko działało na niekorzyść – opowiada ks. Kubeł.

65-latek wyszedł z domu ok. 9 rano na grzyby, a gdy do zmierzchu nie wrócił rodzina wszczęła alarm i rozpoczęły się profesjonalne poszukiwania zaginionego. W działania zaangażowano około 80 osób policjantów, strażaków i ratowników łomżyńskiej Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, która specjalizuje się w poszukiwaniach osób zaginionych. Koordynowanie sobotniej akcji odbywało się z mobilnego centrum poszukiwań oddziału centralnego GR Nadzieja.

- To był doświadczony grzybiarz. Mieliśmy pewność, że to jest człowiek który nie spożywa alkoholu, nie ma problemów psychicznych. Założyliśmy, że osoba doznała jakiegoś zachorowania, ewentualnie urazu w lesie, albo w drodze do lasu – opowiada ks. dr Radosław Kubeł  podkreślając, ze wszyscy zaangażowani w akcję poszukiwacze mieli przeświadczenie, ze walczą o życie tego człowieka. W sobotę wieczorem temperatura powietrza spadła do około -2 -3 stopni Celsjusza, a do tego wiał silny wiatr, który dodatkowo bardzo szybko wychładza. Poszukiwacze wykorzystywali nowoczesny sprzęt z urządzeniami GPS i kamerą termowizyjną. 

- Około godziny 23. dzięki systematycznemu przeszukiwaniu, tym metodom jakie mamy wypracowane i sprzętowi, którym dysponujemy, patrol odnalazł tego człowieka. (Mężczyzna lażał na łące, nie dął rady się poruszyć, nic nie mowił - dop. red.) Podejrzewaliśmy udar, więc trafił pod opiekę ratowników medycznych, a później pogotowia ratunkowego, które przewiozło go do szpitala. Jego stan jest stabilny, aczkolwiek nie wiemy czy nie ma większych szkód neurologicznych – mówi ks. Kubeł ciesząc się, że ratownikom udało się odnaleźć zaginionego. 
To była 42 w tym roku akcja poszukiwawcza, w której udział brali ratownicy GR „Nadzieja”.

- Poszukiwania to gra zespołowa. Przyjęta systematyczna, konsekwentna metodologia poszukiwań – wyznaczanie sektorów i ich przeczesywanie po kolei z urządzeniami, które prowadzą naszych poszukiwaczy, policjantów i ratowników dosłownie jak po sznurku dają rezultaty. Tam gdzie stanie noga ratownika i oko rozejrzy się, tam możemy mówić, że ten teren jest sprawdzony – dodaje ks. Radosław Kubeł. 

W promieniu 120 km od Łomży
Profesjonalnie wyszkoleni i przygotowani do poszukiwań osób zaginionych nawet w trudnym terenie i niesprzyjających warunkach poszukiwacze z GR Nadzieja są angażowani w poszukiwania osób zaginionych na terenie województwa podlaskiego, północno-wschodniej części mazowieckiego, a niebawem mają pomagać także w poszukiwaniach osób na terenie sześciu wschodnich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. - W ubiegłym tygodniu konsultowaliśmy z Komendą Wojewódzką Policji  w Olsztynie projekt porozumienia w tej sprawie – mówi ks. Kubeł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę