Święto Polski
Kilkaset osób zebrało się w czwartek na placu Jana Pawła II gdzie rozpoczęły się miejskie uroczystości upamiętniające rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja. Lokalni parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, wojska, policji i wielu innych instytucji złożyli kwiaty przy pomniku 33. pułku piechoty. W przemówieniu prezydent Jerzy Brzeziński podkreślał jedność narodu jaką przynosiła Konstytucja. Apelował byśmy nie zapominali o tym i dziś – zaniechali kłótni i swarów – i również w ten sposób dbali o Polskę. Specjalny list od wojewody podlaskiego, odczytał Romuald Kozłowski kierownik łomżyńskiej delegatury urzędu wojewódzkiego. Wartę honorową, podczas uroczystości pełnili żołnierze 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew”. Wśród wielu "mundurowych" delegacji, obecni byli również członkowie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego "Pospolite Ruszenie".
Uroczystości majowe
Uroczyste podniesienie flagi Rzeczpospolitej, rozpoczęło w Łomży cykl patriotycznych wydarzeń związanych z Uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Centralne uroczystości odbędą się jutro. Tymczasem rano na placu przy jednostce wojskowej w Łomży zgromadzili się żołnierze 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego, Prezydenci Łomży, przedstawiciele Rady Miejskiej i wojewody, obecni tyli też oficerowie i podoficerowie wojska, wartę honorową zaciągnęli miłośnicy militariów ze Stowarzyszenia Klub Fort i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew”.
PO stronie obywateli
Drodzy Państwo! W dniu 20 maja odbędą się wybory do Sejmiku Województwa Podlaskiego. Otwiera się realna szansa, aby samorząd ten rozpoczął swoją normalną działalność i skupił się na sprawach dla nas najważniejszych- dotyczących rozwoju regionalnego i wykorzystania środków z Unii Europejskiej przeznaczonych dla województwa.
Niech się święci 1 Maja !
I oto po raz kolejny, jak co roku mamy okazję powrócić do dyskusji nad jednym z najważniejszych świąt Polski Ludowej. Wraz z upływem czasu pamięć o nim stała się na tyle mglista, że wielu z organizatorów tych uroczystości próbuje dzisiaj „sprzedać” społeczeństwu wersję o jego spontanicznym i robotniczym charakterze, podkreślając, że przecież chodziło tylko i wyłącznie o uczczenie wysiłku ludzi pracy (a i wolny dzień też się liczył). Prawda dotycząca obchodów tego sztandarowego (i to niemal dosłownie) święta PRL-u zdecydowanie odbiega jednak od tego obrazu.
Apel prezydenta
Ze specjalnym apelem o wywieszenie biało-czerwonych flag zwrócił się do mieszkańców Łomży prezydent miasta. Jerzy Brzeziński przypomina, że od 2004 roku dzień 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przez wiele lat Polski Ludowej, właśnie tego dnia, po 1-majowym Święcie Pracy zdejmowano biało-czerwone flagi by nie były eksponowane 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Komisje czas powołać
Dziś mija termin powołania niemal 1700 obwodowych komisji wyborczych i referendalnych. Komisje te bezpośrednio będą obsługiwały wyznaczone na 20 maja przedterminowe wybory do sejmiku województwa podlaskiego i referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Obwodowe komisje wyborcze powołać muszą powiatowe (miejskie) komisje wyborcze, a obwodowe komisje referendalne Wojewódzka Komisja do Spraw Referendum.
XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej za nami
- Wyrobiona jest już dobra tradycja radosnego wyznawania wiary - podsumowuje ks. Marek Dembiński, organizator Dni Kultury Chrześcijańskiej w Łomży od pierwszej edycji. - Współpraca ze wszystkimi instytucjami układała się pomyślnie, za co każdemu serdecznie dziękuję. Trwający prawie tydzień cykl imprez obfitował w rzeczywiście radosne wydarzenia. Tysiące diecezjan uczetniczyło w koncertach, spektaklach i konkursach, które przygotowali klerycy, księża i młodzież z ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Wydarzyło się na drogach ...
Jak podaje Radio Białystok z nieznanych przyczyn nagle podczas jazdy zaczął płonąć autobus jednej z białostockich firm. Spłonął doszczętnie. W samochodzie nie było pasażerów. Oszołomiony dymem kierowca trafił do szpitala, nie doznał innych obrażeń. Ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo. To jedyne poważniejsze zdarzenie drogowe dzisiejszego dnia na Podlasiu. Niestety noc była tragiczna. W wypadkach samochodowych zginęły dwie osoby, dwie zostały ranne. Po pierwszej na drodze koło jeziora Serwy w powiecie augustowskim kierujący hondą civic stracił panowanie nad kierownicą, pojazd zjechał na poboczę i uderzył w drzewo. 22-letni kierowca zginął na miejscu, rannych dwoje pasażerów odwieziono do szpitala.
Topielec w stawie rybnym
42-letni mężczyzna utopił się w stawie rybnym w miejscowości Wojdy, gmina Rajgród. Na razie nie wiadomo czemu mężczyzna utonął. Sprawę wyjaśnia policja.
Susza w podlaskich lasach
Jeżeli w najbliższych dniach nie spadnie solidny deszcz, będziemy musieli wprowadzić całkowity zakaz wstępu do lasów na obszarze województwa podlaskiego - zapowiadają leśnicy.
Uważaj na drodze...
Około 14.00 na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Polowej i Sadowej został potrącony niepełnosprawny poruszający się na wózku. Mężczyzna trafił do szpitala... Sprawcą wypadku był kierowca białego audi A6 kombi, który uderzył w tył czarnego audi 80 zatrzymującego się przed przejściem dla pieszych, by przepuścić inwalidę...
Tragiczny w skutkach wypadek wydarzył się nocą w okolicach miejscowości Wiśniewo pod Zambrowem
W osobowy samochód, który zatrzymał się w kolejce przed sygnalizacją świetlną ustawioną w miejscu gdzie remontowana jest droga uderzył rozpędzony Tir. Jak relacjonuje podinsp. Andrzej Baranowski z zespołu prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku osobowa mazda została wyrzucona z kolejki, przeleciała na przeciwległy pas jezdni, i dalej wpadła do przydrożnego rowu.
„Zmniejszone” ograniczenie
Po niespełna tygodniu obowiązywania zakazu wjazdu na „nowy” most w Łomży w ciagu ulicy Sikorskiego samochodów o masie powyżej 15 ton z wyjątkiem „pojazdów zarejestrowanych na terenie m. Łomża” prezydent Jerzy Brzeziński złagodził ograniczenie. Od wczoraj na most wjeżdżać mogą także ciężarówki „zaopatrzenia m. Łomża”.
Radni Łomży chcą aby na łomżyńskiej „Bawełnie” mógł powstać hipermarket
Na ostatniej sesji Rady Miasta Łomża radni przegłosowali uchwały rozpoczynające prace nad zmianami w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża oraz nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenów po byłym Zakładzie Przemysłu Bawełnianego „Narew”. Tym samym radni przychylili sie do prośby właścicieli tych terenów, którzy chcą aby powstało tu wielkie centrum handlowe ze sklepami wielkopowierzchniowymi.
Dochodowe mandaty
Ponad 360 tysięcy złotych zarobił Skarb Państwa w pierwszym kwartale roku na szybkich kierowcach z województwa podlaskiego. To łączna wartość mandatów wystawionych dzięki zdjęciom z policyjnych fotoradarów. Okazuje sie, że codziennie średnio fotoradary wykonują 50 zdjęć jadącym zbyt szybko kierowcom. Łącznie od stycznia do końca marca takich zdjęć zrobiono 4358. Mandaty dostało jednak niespełna 2 tys kierowców.
Droga dla ludzi, czy dygnitarzy
Za niespełna miesiąc mieszkańcy województwa podlaskiego mają się wypowiedzieć, którędy powinna przebiegać obwodnica Augustowa. Władze rządowe, samorządowe i drogowe – krajowe i wojewódzkie - chcą aby przecięła ona cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy. Jak twierdzą tak trzeba bo „cenniejsi od żabek są ludzie”, a w Augustowie jest szczególnie niebezpiecznie... tyle tylko, że w Łomży jest jeszcze gorzej i jakoś rządzącym to zbytnio nie przeszkadza.
Prezydent z absolutorium
Rada Miasta Łomży udzieliła prezydentowi Jerzemu Brzezińskiemu absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Za głosowało 12 radnych 10 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Zgodnie z oświadczeniem Mariusza Chrzanowskiego przewodniczącego klubu radnych PiS radni tego ugrupowania mieli wstrzymać się od głosu, ostatecznie jednak kilku z nich głosowało „za”.
Unijne ryby czekają na łomżyńskich wędkarzy
Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego zainaugurował działalność w Łomży. Na specjalną konferencję, która RO EFS rozpoczął działalność przybyli naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy, działacze organizacji pozarządowych i dyrektorzy instytucji. Dzięki Ośrodkowi mogą sięgnąć po pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Polska może uzyskać 11, 4 miliarda euro, a województwo podlaskie ponad 200 milionów euro! O ile będziemy tworzyć projekty i nauczymy się pisać wnioski...
Ktokolwiek widział, ktokolwiek zna...
Policjanci poszukują osób, które znały mężczyznę przedstawionego na rysunkach. Jego ciało znaleziono 28 września 2001 roku w pobliżu m. Przechody koło Grajewa. Biegły medycyny sądowej określił czas zgonu na wiele tygodni, a nawet miesięcy przed odnalezieniem zwłok. Postępowanie prowadzone w tej sprawie przez Komendę Powiatową Policji w Grajewie dotychczas nie doprowadziło jednak do ustalenia tożsamości denata.