Most w Morgownikach remontowany
Po niemal roku od zamknięcie rozpoczął się remont mostu na Pisie w Morgownikach. Drewniany most został zamknięty pod koniec lipca ubiegłego roku. Wówczas to, po badaniach okazało się, że jego konstrukcja po prostu zaczęła się rozpadać. Nowy most ma być już na konstrukcji z żelbetu. Jak zapowiadają wykonawcy ruch na moście zostanie przywrócony jeszcze w tym roku.
Przewodniczący Głaz nie skłamał
Łomżyńska prokuratura umorzyła postępowanie mające wyjaśnić, czy były przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Maciej Głaz (obecnie wiceprzewodniczący) w swoich oświadczeniach majątkowych za lata 2002-05 podał nieprawdziwe informacje - podał serwis wspolczesna.pl. Zawiadomienie w tej sprawie złożył do prokuratury prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Śledztwo toczyło się "w sprawie”, a nie "przeciwko” i zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego.
4 czerwca 1989 r. – koniec komunizmu, czy limitowana demokracja?
Historia Polski nie jest ani prosta ani też łatwa do zrozumienia, co widać chociażby na przykładzie ostatnich dwudziestu lat. Jednym z takich wydarzeń były bez wątpienia wybory 4 czerwca 1989 r., które jak uważa się powszechnie, rozpoczęły nową epokę w naszych dziejach. Stały się one początkiem demontażu systemu komunistycznego.
Wdzięczni Papieżowi
Mija 16 lat od wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Łomży. Papież z apostolską wizytą gościł w mieście 4 i 5 czerwca 1991 roku. Ociec Święty przybył z hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". - My łomżynianie nigdy nie zapomnimy o wdzięczności dla Niego, że stanął tu wśród nas, na tym miejscu, przy kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży – mówił biskup pomocniczy Tadeusz Zawistowski.
Podwodny Jeleń czyścił Narew
Dziewięciu nurków z Łomży, Kolna i Ostrołęki, ratownicy WOPR i kilkunastu „cywili” sprzątało Narew i jej okolice. W sobotę akcję „Sprzątania Narwi 2007”, przy plaży miejskiej, zorganizował Łomżyński Klub Płetwonurków „Podwodny Jeleń”. Mimo, że obserwuje się coraz mniejsze zaśmiecenie rzeki z pod wody wydobyto pokaźną stertę śmieci, w tym rzeczy, które mogły stanowić zagrożenie dla kapiących się plażowiczów - metalowa szafkę, oponę czy też stare rury kanalizacyjne – wylicza Adam Siwek prezes „Podwodnego Jelenia”.
Samorządowcy z diecezji w Łomży
Blisko stu samorządowców i kilku parlamentarzystów uczestniczyło w pierwszej pielgrzymce polityków, parlamentarzystów i samorządowców Diecezji Łomżyńskiej do Matki Bożej Pięknej Miłości w Katedrze Łomżyńskiej. Politycy przed południem modlili się pod przewodnictwem biskupa Stanisława Stefanka, a po południu spotkali się na sesji w auli Szkół Katolickiego przy ul. Sadowej.
Łomża dzieci...
Dziś obchodzimy najweselsze święto z kalendarza. Międzynarodowy Dzień Dziecka świętowany jest już od ponad pół wieku, i na stałe wpisało się życie Polek i Polaków i to niezależnie od ich wieku. W Łomży dziś dzieci mogą robić prawie wszystko... nawet zasiąść w fotelu prezydenta miasta. Jerzy Brzeziński przez cały dzień oprowadzał najmłodszych łomżan po ratuszu, a wiceprezydenci częstowali ich słodyczami...
Jarosław Schabieński powrócił do wicewojewodowania
Pełniący, przez ostatnie dwa miesiące, funkcję organów samorządu województwa podlaskiego Jarosław Schabieński objął stanowisko wicewojewody podlaskiego. We wtorek na pierwszej sesji spotkał się nowy sejmik, który dokonał wyboru marszałka i zarządu województwa. Tym samym skończył się okres „samorządu” Schabieńskiego. Urzędnik długo bez pracy jednak nie pozostał. Następnego dnia premier Jarosław Kaczyński podpisał nominację powołującą Jarosława Schabieńskiego na wicewojewodę podlaskiego.
Książeczkę zamień na plastik
Jeszcze 13 tysięcy łomżan nie wymieniło dowodów osobistych ze starych na nowe. Tymczasem z końcem roku stare dowody osobiste przestają być ważne – przypomina Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. Co ciekawe, gdy uwzględnimy możliwości produkcyjne „drukarni dowodów” i ilość Polaków, którym pozostały jeszcze te stare, okazuje się nie ma szans aby na czas nowe dowody dostali wszyscy, którzy powinni mieć je 1 stycznia 2008 roku.
Wicemarszałek z Łomży od zdrowia i inwestycji
Członkowie nowego zarządu województwa podlaskiego podzielili się kompetencjami. Markowi Olbrysiowi (PiS) z Łomży przypadły w udziale dwie istotne, aczkolwiek odmienne, dziedziny życia. Będzie zajmował się zdrowiem i inwestycjami.
Bezpieczni jak w Sławcu
Zespół ze szkoły podstawowej w Sławcu wygrała powiatowy finał konkursu „Nasze Bezpieczeństwo”. Konkurs po raz jedenasty zorganizowała Komenda Miejska Policji w Łomży przy współudziale strażaków, zarządu rejonowego PCK, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i samorządów. W finale, który rozgrywany był w hali im Olimpijczyków Polskich przy SP nr 9 w Łomży rywalizowały 23 szkolne drużyny.
Wiadomości z historią
Dziewiąty już numer kwartalnika Wiadomości Łomżyńskie trafia właśnie do czytelników. Tym razem znajdziemy w piśmie przede wszystkim dużo materiałów o działalności funkcjonariuszy łomżyńskiej Służby Bezpieczeństwa, m.in. wobec lokalnych dziennikarzy i księży. Po raz pierwszy ujawniamy nazwiska i zdjęcia wysokich rangą łomżyńskich esbeków, prezentowane w foyer Ratusza na wystawie białostockiego oddziału IPN.
Podejrzany o korupcję Andrzej Z. ponownie w ratuszu
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński powołał mgr inż. arch. Andrzej Z. w skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Andrzej Z. to były architekt miejski Łomży, któremu Prokuratura Apelacyjna w Lublinie postawiła zarzut przyjęcia 10 tysięcy złotych łapówki od przedstawiciela kieleckiej firmy deweloperskiej Echo Investment, która w mieście chce wybudować hipermarket.
Łomża do władzy....
Trzech radnych wojewódzkich z Łomży objęło wysokie funkcje we władzach samorządowych województwa podlaskiego. Podczas pierwszej sesji nowego sejmiku Mieczysław Bagiński (PSL) został przewodniczącym sejmiku, Jacek Piorunek (PO) wiceprzewodniczącym, a Marek Olbryś (PiS) wicemarszałkiem województwa. Na marszałka województwa radni sejmiku wybrali Dariusza Piontkowskiego (PiS) z Białegostoku, drugim wicemarszałkiem, obok Olbrysia, został Jan Kamiński (PSL), a członkami zarządu Karol Tylenda (PiS) i Mikołaj Janowski (PSL).
Zanieczyszczona Narew...
Łomżyczka nie była jedyną zanieczyszczoną ostatnio rzeką. W sobotę ścieki spłynęły także do Narwi. Skażenie Łomżyczki i Narwi nie pochodziło jednak z tego samego źródła. Do Narwi ścieki spłynęły z oczyszczalni miejskiej. Jak tłumaczy Gilbert Okulicz-Kozaryn wiceprezes MPWiK w sobotnie popołudnie do miejskiej oczyszczalni nieoczekiwanie spłynęło znacznie więcej ścieków niż jest ona zdolna oczyścić.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku z Łomży, marszałek z Białegostoku
Mieczysław Bagiński z Łomży (PSL) został przewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego. Wyboru przewodniczącego dokonali nowi radni województwa, którzy dziś spotkali się na pierwszej sesji. Bagiński otrzymał 16 głosów "za", 10 "przeciw", 3 radnych wstrzymało się. Kontrkandydatem Bagińskiego był Jacek Piorunek także z Łomży, którego na ten urząd wysunęła Platforma Obywatelska. Piorunek wybory na przewodniczącego przegrał, ale został jednym z trzech wiceprzewodniczących regionalnego parlamentu. Marszałkiem województwa został Dariusz Piontkowski z Białegostoku.
Klęska ekologiczna w Łomży...
Tysiące śniętych ryb i prawdopodobnie także jeden martwy bocian – to efekt zanieczyszczenia Łomżyczki. Jak mówią mieszkańcy osiedla Maria od soboty woda w rzeczce jest bardzo brudna i śmierdząca. Strażacy podają, że do skażenia rzeczki mogło powstać podczas gaszenia pożaru jednego z silosów przy ul. Poznańskiej. Od czwartkowego popołudnia pali się w nim ok. 600 ton granulatu paszowego.
W rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia
Dziś przypada 26 rocznica śmierci Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Arcybiskup metropolita warszawsko-gnieźnieński, kardynał, prymas Polski zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Prymas Tysiąclecia urodził się w Zuzeli nad Bugiem 3 sierpnia 1901 roku, a w latach 1914-17 uczęszczał do gimnazjum męskiego im. Piotra Skargi w Łomży.
Zielona Gala w Szepietowie
Urządzenie MAMMUT produkcji austriackiej do wykonywania pryzm z sianokiszonek i kukurydzy i kosiarka dyskowa czołowa KDF 390 produkowana przez firmę SaMasz to hity Zielonej Gali 2007. Przez dwa dni - w sobotę i niedzielę - około 20 tys rolników odwiedziło Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Odbywała się tam impreza doradczo-promocyjna Zielona Gala, na której w atrakcyjny sposób prezentowano technologie zbioru zielonek i wyrobu pasz.
Upały i burze... a nawet grad
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku przewiduje, iż w województwie podlaskim od soboty do poniedziałku w ciągu dnia temperatura maksymalna powietrza będzie osiągała od 30 do 33 stopni C. W godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych miejscami wystąpią burze i przelotne opady deszczu. Lokalnie możliwe opady gradu. Przy burzy wiatr w porywach do 70-100 km/h.