Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Susza w podlaskich lasach

Jeżeli w najbliższych dniach nie spadnie solidny deszcz, będziemy musieli wprowadzić całkowity zakaz wstępu do lasów na obszarze województwa podlaskiego - zapowiadają leśnicy.

W całym województwie obowiązuje od kilku dni trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Ściółka jest sucha. W niektórych lasach jej wilgotność spadła nawet do 10 proc.

- Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Na razie tylko ostrzegamy i prosimy rozwagę, ale nie wykluczone, że jeżeli sytuacja się nie zmieni wprowadzimy zakaz wstępu do lasów - powiedział Marek Taradejna z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Sytuację w lasach rejestruje ponad trzydzieści kamer zainstalowanych na wieżach. Dzięki temu leśnicy mogą błyskawicznie zlokalizować pożar. Leśnicy przewidują, że długi majowy weekend lasy przeżyją prawdziwe oblężenie. Sa już przygotowani - będzie więcej patroli.

W ostatnim czasie białostoccy strażacy zanotowali ponad 30 pożarów w lasach.

- Większość pożarów lasów powstaje na skutek bezmyślności człowieka. Najczęstszymi przyczynami pożarów są niedogaszone lub palone w pobliżu lasu ogniska, niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w jego najbliższym sąsiedztwie oraz wypalanie traw - mówi kapitan Paweł Ostrowski, rzecznik prasowy białostockich strażaków.

Czego nie wolno:

- palić ognisk w lesie i w odległości 100 metrów od drzew - grillować (poza miejscami wyznaczonymi do tego przez nadleśnictwa - wiaty) - palić papierosów w lesie i pozostawiać sobie niedopałków Kary

Każde nadleśnictwo samodzielnie ustala stawki mandatów za łamanie przepisów przeciwpożarowych w lasach. Na przykład nadleśnictwo Czarna Białostocka karze mandatami od 500 złotych w górę.

Źródło: Agnieszka Domanowska Gazeta Wyborcza - Białystok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę