Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Święto Polski

Kilkaset osób zebrało się w czwartek na placu Jana Pawła II gdzie rozpoczęły się miejskie uroczystości upamiętniające rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja. Lokalni parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, wojska, policji i wielu innych instytucji złożyli kwiaty przy pomniku 33. pułku piechoty. W przemówieniu prezydent Jerzy Brzeziński podkreślał jedność narodu jaką przynosiła Konstytucja. Apelował byśmy nie zapominali o tym i dziś – zaniechali kłótni i swarów – i również w ten sposób dbali o Polskę. Specjalny list od wojewody podlaskiego, odczytał Romuald Kozłowski kierownik łomżyńskiej delegatury urzędu wojewódzkiego. Wartę honorową, podczas uroczystości pełnili żołnierze 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew”. Wśród wielu "mundurowych" delegacji, obecni byli również członkowie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego "Pospolite Ruszenie".

216 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, którą później nazwano Konstytucją 3 Maja. Nowe i nowatorskie jak na ówczesne stosunki społeczno-polityczne prawo, regulowało zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Zgodnie z zapisami Konstytucji, w Rzeczypospolitej wprowadzano trójpodział władzy, ustawa znosiła też zasadę liberum veto i wolna elekcję.
Po Stanach Zjednoczonych mieliśmy więc drugą na świecie i pierwszą w Europie Konstytucję, której zapisy były w stanie odbudować obywatelską postawę Polaków i budować instytucje działające na rzecz obywateli. Uchwalone w w 1971r. nowe prawo stało się symbolem patriotyzmu na przyszłe wieki i pokolenia.
Reformy, których wprowadzenie zapewniała Konstytucja nie zostały jednak zrealizowane. Próby ratowania Ojczyzny zostały zatrzymane przez wkroczenie wojsk rosyjskich a także przy nieocenionym udziale samych Polaków z Konfederacji Targowickiej.
Foto:
Foto: kombatanci
Foto: Jerzy Brzeziński - prezydent Łomży i Romuald Kozłowski - kierownik łomżyńskiej delegatury urzędu wojewódzkiego
Foto: Jerzy Brzeziński - prezydent Łomży
Foto: Jerzy Brzeziński - prezydent Łomży
Foto: Romuald Kozłowski - kierownik łomżyńskiej delegatury urzędu wojewódzkiego
Foto:
Foto: składanie kwiatów przez Prezydenta Jerzego Brzezińskiego i przedstawicieli ratusza
Foto: przedstawiciele Rady Miasta z przewodniczącym Wiesławem Grzymałą na czele
Foto: przedstawiciele Rady Powiatu Ziemskiego z przewodniczącym Stefanem Popiołkiem na czele
Foto:
Foto: przedstawiciele kombatantów
Foto: przedstawiciele policji z komentantem podinspektorem Januszem Rybakowskim na czele
Foto: przedstawiciele TPZŁ z prezesem Zygmuntem Zdanowiczem na czele
Foto: poczty sztandarowe po uroczystościach przed pomnikiem 33PP przeszły do łomżyńskiej katedry
Foto: bp Tadeusz Zawistowski odprawił uroczystą mszę św.
Foto: kombatanci

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę