Jan Paweł II - nasz rodak, święty i Słowianin
Jego celem jest rozbudzenie, na przykładzie osoby Karola Wojtyły – Jana Pawła II, świadomości możliwości twórczego wkładu w dzieje własnej ojczyzny i świata, ukazanie wzorca osobowego oraz podkreślenie, jak ważną rolę sprawuje nauczyciel i wychowawca w życiu młodego człowieka. W Publicznym Gimnazjum nr 1 im Noblistów Polskich w Łomży odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”.
Zanim ruszy nabór do przedszkola
Za dwa tygodnie oficjalnie rozpoczną się postępowania rekrutacyjne do łomżyńskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz klas pierwszych szkół podstawowych. Wcześniej – na 7 dni – przed rozpoczęciem rekrutacji rodzice dzieci już chodzących do przedszkoli mają złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu. Jak podaje ratusz „przeprowadzenie tego procesu oraz opracowanie wzorów deklaracji leży w gestii dyrektorów przedszkoli”.
Magisterka z informatyki na PWSIiP
Magisterskie studia informatyczne zostały uruchomione w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W tym tygodniu odbyły się pierwsze zajęcia ze studentami – informuje Jolanta Święszkowska, rzeczniczka uczelni. - Powstały trzy grupy, łącznie kierunek studiuje pięćdziesiąt osób.
Mistrzowski stek z Wety
Andrzej Ciołek i Damian Fabiszewski – uczniowie z klasy III, kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych w łomżyńskiej Wecie, zwyciężyli w konkursie sztuki kulinarnej „Mazowieckie smaki – wołowina na polskim stole”. Przewodniczący jury Carlos Gonzales Tejera i Mistrz Polski Kucharzy Jarosław Maliszewski docenili ich stek wołowy – przekazuje Przemysław Ciuchnicki – nauczyciel przedmiotów zawodowych Wety – dumny z sukcesu swych uczniów.
Minister edukacji przypomina o deklaracjach w przedszkolach
Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej skierowała listy do wszystkich prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz innych organów prowadzących publiczne: przedszkola i szkoły oraz inne formy wychowania przedszkolnego. Minister zaznacza m.in., że ani organy prowadzące, ani dyrektorzy przedszkoli i szkół nie mogą odmówić rodzicom złożenia wniosków, czy deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu. Nie mogą także dzielić dzieci na te, które mogą korzystać z przedszkola oraz te, które muszą chodzić do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wybór miejsca edukacji dziecka należy do jego rodziców.
Szkoły w Łomży „spełnią oczekiwania rodziców”?
Po ok. 20 tysięcy złotych chcą przeznaczyć władze miasta na dostosowanie każdej z miejskich podstawówek w związku z tworzeniem w nich oddziałów przedszkolnych dla 6-latków. Poinformowała o tym Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży ds. oświaty podczas konferencji prasowej z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim. Wiceprezydent podkreślała, że władze miasta będą podejmowały działania, by zachęcić rodziców, aby przyjrzeli się ofercie, którą będą miały szkoły. - Słyszymy, że są braki w szkołach – i są, ale dzieci pojawią się tam 1 września - mówiła wiceprezydent zapewniając, że szkoły zostaną dostosowane „aby spełnić oczekiwania rodziców”.
Origami, drony, musztra i nauka w Gimnazjum Akademickim
- O tej szkole usłyszałem od kolegi, który uczył się w trzeciej klasie Technikum Informatycznego i opowiadał, że na lekcjach jest o wiele spokojniej niż w dużych technikach czy liceach, nauczyciele mają więcej czasu i cierpliwości do każdego ucznia – wspomina drugoklasista Krystian Bączek w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, obsługując sprzęt do prezentacji dla szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 7, uczestników warsztatów edukacyjnych. To cztery godziny zabawy, żeby sprawdzić w laboratorium mechanizmy burzy, spotkać królową na angielskim lub zobaczyć pokaz musztry wojskowej. Gwar i śmiechy kreatywnie myślących wypełniły Gimnazjum Akademickie.
6-latki z Łomży mogą zostać w przedszkolach
„Jest możliwość zapewnienia miejsc w przedszkolach dla wszystkich, którzy zadeklarowali chęć pozostawieni swoich dzieci w dotychczasowej placówce” - przekazuje ratusz po analizie ankiet przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu wśród rodziców dzieci 6-letnich. Ten wniosek to też główne ustalenie ze środowego spotkania prezydenta Mariusza Chrzanowskiego z dyrektorami publicznych przedszkoli i szkół podstawowych.
Stowarzyszenie „Edukator” chce otworzyć „nowe przedszkole” w Łomży
- Zgłosiliśmy panu prezydentowi Łomży propozycję utworzenia „nowego przedszkola”, patrząc na wydarzenia i silne emocje, jakie dotyczyły przygotowania przedszkolnego 6-latków i problemu, jak to wszystko ogarnąć – mówi Barbara Kuczałek, prezes Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży, które od kilkunastu lat prowadzi przedszkola niepubliczne: „Mały Artysta” i „Wesołe Słoneczko”. - Ten problem z 6-latkami będzie, naszym zdaniem, przez najbliższy rok lub dwa lata. Dlatego w naszej ocenie, jako społeczników i mieszkańców Łomży, miasta nie stać na nowe i kosztowne inwestycje w infrastrukturę edukacyjną. Należy umiejętnie wykorzystać to, czym miasto dysponuje obecnie.
Zerówki we wszystkich podstawówkach?
W przyszłym tygodniu radni Łomży mają zająć się sprawą 6-latków w szkole. W proponowanym porządku obrad sesji Rady Miasta zwołanej na 24 lutego znajdują się dwa punkty dotyczące 6-latków. Pierwszy dotyczy powołania zerówek we wszystkich miejskich podstawówkach, drugi m.in. uwzględnienia ich przy naborze do klas pierwszych. Chodzi o to, że w przedszkolach i szkolnych zerówkach nie obowiązuje rejonizacja, która jest podstawą przyjęć do podstawówek.
Zamkną dwie podstawówki?
Radni Gminy Łomża podjęli uchwały o zamiarze likwidacji od 1 września dwóch szkół podstawowych. To szkoły w Czaplicach i Puchałach. W pierwszej z nich w tym roku uczy się 27 uczniów w drugiej jest ich 39, a od września – zgodni z szacunkami gminy - ma być ich tam jeszcze mniej. Wójt gminy Piotr Kłys zamiar likwidacji szkół tłumaczy „dobrem dzieci” i oszczędnościami. W Czaplicach subwencja oświatowa pokrywa jedynie ok. 35%, a w Puchałach ponad 40% kosztów funkcjonowania szkół.
Po raz pierwszy rodzice mają wolność - mówi minister Anna Zalewska
- Myślę, że po raz pierwszy rodzice mają absolutną wolność, decydują czy sześciolatek uczy się w szkole czy przedszkolu. I trzeba tę wolność uszanować, a samorządy biorą tak samo jak państwo podatki od swoich obywateli i muszą zrobić wszystko, żeby tego najmniejszego obywatela uszanować – podkreśliła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Rodzice 6-latków mają głos...
W łomżyńskich przedszkolach rodzice tegorocznych 6-latków otrzymują ankiety, w których mają określić czy od września swoje dziecko chcą posłać do klasy I szkoły podstawowej, szkolnej zerówki czy też pozostawić w przedszkolu. To reakcja władz miasta na powszechny sprzeciw jaki wywołała zapowiedź posłania wszystkich 6-latków obowiązkowo do szkół – albo do klasy pierwszej albo zerówki.
Prezydent zmienia podejście do 6-latków?
Po niedzieli, we wszystkich miejskich przedszkolach w Łomży, mają zostać przeprowadzone ankiety wśród rodziców dzieci sześcioletnich, dotyczące tego, gdzie chcą posłać swoje dzieci od nowego roku szkolnego. To – jak podał ratusz - najważniejsze ustalenie z piątkowego spotkania prezydenta miasta z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych. Ratusz podkreśla, że „żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły”.
Rzecznik Praw Obywatelskich broni 6-latków z Łomży
Problem rocznego wychowania przedszkolnego w przedszkolu albo szkole podstawowej znany jest w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich od ponad roku. Wówczas istniał obowiązek posyłania na nauki do pierwszej klasy 6-latków, więc napływały skargi rodziców, że przygotowanie przedszkolne 5-latków organizuje się w oddziałach w szkołach, chociaż rodzice woleliby posyłać swoje dzieci do przedszkoli. Powrót od września do obowiązku szkolnego 7-latków w podobnej sytuacji postawił rodziców tegorocznych 6-latków. - Przyglądamy się sytuacji i analizujemy stan prawny – mówi dr Agnieszka Grzelak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. - Przyglądamy się sytuacji m.in. w kontekście Warszawy, gdzie na razie jedna dzielnica planuje zerówki w przedszkolu, a pozostałe – jeszcze nie. Poprosiliśmy przedstawicielkę Rzecznika Praw Obywatelskich o przyjrzenie się prawom rodziców do wyboru miejsca przygotowań 6-latka: w przedszkolu czy szkole również w kontekście Łomży.
Konkurs na kuratora oświaty (ustawiony?)
„Konkursy były tylko jedną wielką fikcją”, „z reguły to jest tak, że wiemy kto ten konkurs wygra” - mówiła kilka dni temu poseł Bernadeta Krynicka z PiS zachwalając dokonaną przez PiS zmianę ustawy o służbie cywilnej i likwidację wymogu przeprowadzania konkursów na ważne stanowiska w państwie. W tym samym czasie, gdy poseł głosiła te prawdy, wojewoda podlaski z PiS ogłosił konkurs na stanowisko Podlaskiego Kuratora Oświaty. Teoretycznie zgłosić się może każdy kto jest nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym mającym wykształcenie wyższe magisterskie oraz co najmniej 7-letni staż pracy w charakterze nauczyciela. Formalnie konkurs przeprowadzi specjalna komisja powołana przez wojewodę.
Ministerstwo Edukacji Narodowej o zerówkach dla 6-latków... w Łomży
Rodzice sześciolatków stoją przed wyborem, czy zadeklarować uczęszczanie swego dziecka nadal do przedszkola, gdzie będzie miało obowiązkowe wychowanie przygotowawcze przed podjęciem nauki w szkole podstawowej za rok, czy zapisać dziecko od razu do klasy pierwszej w podstawówce. W Łomży prezydent mówił, że zamierza tworzyć zerówki tylko w podstawówkach, co nie idzie w parze z oczekiwaniem i prawem rodziców do wyboru miejsca kształcenia dziecka. Poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej o odpowiedzi na serię pytań dotyczących 6-latków także w Łomży.
Krynicka głosowała za tym, aby 6-latek...
„Rząd PiS nic innego nie robi, tylko realizuje program wyborczy” - mówi poseł Bernadeta Krynicka apelując z Łomży do opozycji, by dała mu „spokojnie pracować”. Jej zdaniem, wszystkie działania, które PiS podejmuje, „to jest myśl o Polsce i Polakach”, a ataki są po to, aby zakłócić pracę. Poseł Krynicka z PiS odnosiła to również do ataków na władze Łomży - także z PiS, które chcą, aby wszystkie dzieci 6-letnie zamiast do przedszkoli posłać do szkoły albo do szkolnej zerówki. - Głosowałam za tym, żeby to rodzic miał wybór, czy jego dziecko (6-letnie - dop. red.) pójdzie do szkoły czy do zerówki – mówiła poseł Krynicka. Tymczasem według Ministerstwa Edukacji Narodowej, nowe prawo, za którym głosowała także poseł Krynicka, możliwość wyboru miejsca realizacji wychowania przedszkolnego dla dziecka 6-letniego - w przedszkolu czy szkolnej zerówce - daje rodzicom, a nie prezydentowi miasta.
Ferie w teatrze pełne atrakcji
W Teatrze Lalki i Aktora od soboty trwają „Ferie z teatrem”. Do 6 lutego codziennie można oglądać różne spektakle, słuchać fragmentów baśni i bajek czytanych przez aktorów oraz zwiedzać teatr. – „Ferie z teatrem” to bardzo urozmaicony wachlarz spektakli i propozycji teatralnych dla osób w każdym wieku – mówi aktor Tomasz Bogdan Rynkowski. – Na naszych przedstawieniach mogą bawić się i wzruszać i dorośli, i ci najmniejsi! – Pierwszy raz byłem z córeczką na feriach w teatrze – dodaje Roman Sienicki. – Było bardzo profesjonalnie i miło przede wszystkim. Polecam innym rodzicom, bo my na pewno będziemy zaglądać tutaj częściej!
Krzyże dla naukowców z PWSIiP
Przyznane przez Prezydenta Polski srebrne i brązowe krzyże zasługi otrzymało pięciu naukowców z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W czwartek wręczył je wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który gratując odznaczonym wrażał radość, że kadra PWSIiP została dostrzeżona. - To jeszcze młoda szkoła, która prężnie się rozwija – mówił Paszkowski. - Szkoła jest państwowa i powinna cieszyć się szczególnym poparciem władz rządowych – dodawał deklarując chęć niesienia pomoc władzom uczeni.