Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Szczęśliwe chwile na Dzień Edukacji Narodowej

Główne zdjęcie
Danuta Bieńczyk z PG w Piątnicy otrzymała Złoty Krzyż Zasługi

Matematyczka Janina Godlewska uczy od 37 lat i zasłużyła na Złoty Medal za Długoletnią Służbę, którą zaczynała w „Budowlance”, kiedy ta mieściła się jeszcze w gmachu II LO w Łomży, gdzie około 240 nauczycieli z miast i powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego odebrało odznaczenia, gratulacje i róże z okazji Dnia Edukacji Narodowej. - W tym ponad 100-letnim budynku spędziłam najszczęśliwsze lata mojego życia, najowocniejsze, i dlatego najmilej je wspominam – mówi, ubierając się w szatni do wyjścia i uśmiechając do drugoklasistki Justyny Najdy, która promiennie z Piotrem Abramowskim z klasy pierwszej witała zacnych gości od wejścia. - To wspomnienia minionej młodości, dobrze pamiętam, gdy byłam tak młoda jak Wy...

Justyna Najda i Piotr Abramowski rozdają promienne uśmiechy gościom, a niektórym pokazują, jak poruszać się w nieznanej szkole. I chociaż witają od proga najznakomitszych nauczycieli z Łomży i dawnego Łomżyńskiego, oboje zapewniają, że nie pójdą w ich ślady. - To nie nasze przeznaczenie, mamy inne zainteresowania i aspiracje – tłumaczy Justyna. - Chcemy w przyszłości być lekarzami.
- Rozumiem, rozumiem... – cichutko potakuje nauczycielka, wkładając jesionkę. - Młodzież nas na lekcjach podpatruje i ocenia, są znakomitymi obserwatorami i widzą, że to ciężki kawałek chleba...

„Lubię młodzież, to człowieka odmładza...”
- Ja codziennie rano z przyjemnością wychodzę do pracy, ponieważ wiem, że zawsze czeka mnie coś nowego, coś ciekawego – opowiada Danuta Bieńczyk, nauczycielka w bibliotece Publicznego Gimnazjum w Piątnicy, kiedy w auli im. Hanki Bielickiej (1915 – 2006) trwa uroczystość, w czasie której wręczono medale za długoletnia służbę (43 złote, 33 srebrne i 21 brązowych) oraz 98 medali Komisji Edukacji Narodowej. - Jak było z moim powołaniem nauczycielskim? Najpierw poznałam swego przyszłego męża, a potem zafascynowana jego pracą wuefisty podjęłam decyzję o zmianie zawodu. Byłam z nim na studniówce w „Ekonomiku”, maturę zdałam w 1978 roku, i moją pierwszą pracą była obsługa księgowa szkół w gminie Piątnica. Szybko papiery porzuciłam, żeby pracować z ludźmi.  Z początku z dziećmi w przedszkolu. Byłam w żywiole: śpiewałam, tańczyłam i skakałam. Potem nauczanie początkowe, a teraz w bibliotece. Lubię młodzież, to człowieka odmładza. U mnie w bibliotece stale coś się dzieje, dzieci przychodzą po książki, po radę, a ich rodzice absolwenci też mnie odwiedzają. Nie wypalam się zawodowo, mimo że ponad 37 lat pracuję. Zawdzięczam to szkole.
Danutę Bieńczyk zdumiało, że jako jedyna w pełnej po brzegi auli otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, zaś dwójka nauczycieli, również z Publicznego Gimnazjum w Piątnicy: Lidia Wdówka – srebrny, a Grzegorz Przyjemski – brązowy. Cieszyli się z odznaczeń, wysłuchawszy zdolnej młodzieży II LO. Anita Czarnecka pytała, „jak rozpoznać ludzi, których już nie znamy” w piosence Grechuty. Jędrzej Lutostański jako bohater z wiersza Herberta nie mógł sobie przypomnieć twarzy „Pana od przyrody”. Ola Żochowska słowami Tuwima prosiła Boga, żeby zostawił ją „na drugie życie jak na drugi rok w drugiej klasie”. Przemek Piotrowski śpiewał, że trzeba „iść własną drogą, bo w tym cały sens istnienia”. Wszyscy oni, również akompaniujący na pianinie Marcin Jurczak i Kajetan Klimaszewski na basie – nawet w Dniu Edukacji nie chcą zostać nauczycielami. Przemek, np., woli być śpiewającym prawnikiem.

„Przekażcie wiedzę, nauczcie mądrego myślenia”
Kurator podlaski Jerzy Kiszkiel powiedział, że celem tego spotkania jest „podziękować Mistrzom i nauczycielom, których spotykaliśmy na drodze swego życia”. Biskup Tadeusz Bronakowski mówił o szacunku, należnym nauczycielom znanym i nieznanym. Przestrzegał przed miernotą celebrytów, zagrażającą młodzieży pustką intelektualną i moralną. Zachęcił do przekazywania wiedzy i nauczenia młodych: mądrego myślenia, odpowiedzialnego podejmowania decyzji i dojrzałej miłości, aby zapobiec bezmyślności, zniewoleniu, egoizmowi młodzieży. Biskup przywołał papieża Franciszka, nauczając, że na pytanie o nasz początek i sens istnienia „wszystkie odpowiedzi, które nie sięgają Pana Boga, są za krótkie”.
Agata Durzyńska z SP nr 10 w Łomży służy w zawodzie „dopiero” od 27 lat. Nagrała cztery płyty z materiałami dydaktycznymi do uczenia śpiewu i muzyki w przedszkolu. Współautorka podręcznika metodyki dla gimnazjów „Od chorału do rap-songu” za najszczęśliwsze chwile uważa te, gdy dzieci odnoszą sukcesy. - Potwierdzają, że solidna i sumienna praca się opłaca – podkreśla chórmistrzyni.

Nagrody od kuratora, nagrody od prezydenta 
Kurator Jerzy Kiszkiel przywiózł nie tylko dobre słowa pochwały, ale i nagrody dla dziewięciorga pedagogów. Otrzymali je: dyrektor Halina Dąbrowska z PG nr 8 w Łomży, biolożka Ewa Urbańska (ZSO Łomża), Wojciech Kowalik (dyrektor ŁCRE), Bożena Gutowska (SP w Kupiskach), Joanna Ciborowska (gimnazjum w Miastkowie), Iwona Mojkowska (MP 2 w Wysokiem Mazowieckiem), Mirosława Jankowska (III LO Łomża), Elżbieta Bieńkowska (przedszkole nr 6 w Zambrowie) i Tomasz Chomicz, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.
Sześcioro nauczycieli z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży otrzymało od ministra sportu i turystyki odznakę „Za zasługi dla sportu”: srebrną – Kazimierz Ostaszewski, zajmujący się uczeniem od 37 lat, i brązową – Barbara Jałbrzykowska, Aneta Zadroga, Andrzej Drozdowski, Piotr Rogalski, Robert Bielicki. Prezydent Łomży przyznał nagrody 34 pedagogom, a wśród wyróżnionych byli, m.in., dyrektorzy: Bożena Śliwowska z KLO, Paweł Drożyner z ZSEiO, Małgorzata Pietrusewicz z SP nr 5, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2 Maria Mikołajewska i wicedyrektor III LO Renata Maliszewska–Bagińska oraz Piotr Łowicki, matematyk I LO w Łomży.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif
Foto: Danuta Bieńczyk z PG w Piątnicy otrzymała Złoty Krzyż Zasługi
Foto: Paweł Drożyner (ZSEiO), Bożena Dziekońska (SP nr 9), Konrad Haponik (II LO), Jacek Kocoń (ZSMiO), wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (fot. UM Łomża)
Foto: Po lewej: wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (fot. UM Łomża)
Foto: Hanka Gałązka (po lewej) pomaga wicekurator podlaskiej Wiesławie Ćwiklińskiej zebrać kartki o rezerwacji krzeseł; po prawej bp Tadeusz Bronakowski i starosta łomżyński Elżbieta Parzych
Foto: Anita Czarnecka z II LO w Łomży
Foto: Dzień Edukacji Narodowej w auli II LO w Łomży
Foto: Dzień Edukacji Narodowej w auli II LO w Łomży
Foto: Przemysław Piotrowski z II LO w Łomży, przy pianinie Marcin Jurczak
Foto: Dzień Edukacji Narodowej w auli II LO w Łomży
Foto: Dzień Edukacji Narodowej w auli II LO w Łomży
Foto: Kurator podlaski Jerzy Kiszkiel
Foto: Dzień Edukacji Narodowej w auli II LO w Łomży
Foto: Biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski
Foto: Danuta Bieńczyk z PG w Piątnicy otrzymała Złoty Krzyż Zasługi
Foto: Grzegorz Przyjemski z Publicznego Gimnazjum w Piątnicy
Foto: Halina Dąbrowska, dyrektor PG nr 8 w Łomży (3. od lewej)
Foto: Dzień Edukacji Narodowej w auli II LO w Łomży
Foto: Dzień Edukacji Narodowej w auli II LO w Łomży
Foto: Alicja Wejroch z ZSDiG w Łomży
Foto: Agata Durzyńska z SP nr 10 w Łomży
Foto: Jacek Kocoń, dyrektor ZSMiO w Łomży, Jolanta Kossakowska, dyrektor II LO
Foto: P.o. wojewody podlaskiego wicewojewoda Wiesław Żyliński
Foto: P.o. wojewody podlaskiego wicewojewoda Wiesław Żyliński
Foto: Dzień Edukacji Narodowej w auli II LO w Łomży
Foto: Lucyna Antecka z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży i kurator podlaski Jerzy Kiszkiel
cz
wt, 13 października 2015 15:24
Data ostatniej edycji: wt, 13 października 2015 18:09:35

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę