Czas na wakacje
10 987 uczennic i uczniów szkół w Łomży oraz 1125 nauczycieli czeka na wakacje. Dla części z nich to też rozstanie się ze szkołą. 2251 absolwentek i absolwentów odbierze świadectwa ukończenia swojej szkoły, a już wcześniej wypowiedzenia umów o pracę dostało 18 nauczycieli. Jest też grupa nauczycieli, którym nie zostanie przedłużona umowa o pracę i przechodzi na emeryturę. Ilu ich jest? - ratusz twierdzi, że w tej chwili nie wie. - Życzę uczniom bezpiecznego i udanego wypoczynku, a nauczycielom więcej spokoju, za to mniej reform, i podwyżek zarobków, bo znowu spadają w tabeli płac - mówi prezes ZNP Aleutyna Kołos.
Łomżyniacy na Alexanderplatz i Unter den Linden w Berlinie
Warto było pojechać na trzy dni do Berlina? Warto! – odpowiadają zgodnie uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, w którym nauczycielka języka niemieckiego Teresa Grodzicka prowadzi innowacyjne zajęcia z języka zachodnich sąsiadów Polski, m.in., używając tablicy interaktywnej. A kiedy zapytała pół roku temu uczestników zajęć, czy chcą pojechać do stolicy Niemiec, odpowiedź też była jednogłośna. Właśnie wrócili z pierwszej wycieczki, w czasie której zdobywali Reichstag. - Tanio, fajnie i z pożytkiem spędziliśmy razem pięć dni – cieszyła się, również z pomocy sponsorów.
Nowe przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych MOTYLEK
Jeśli jesteś rodzicem a Twoje dziecko potrzebuje troskliwej opieki i intensywnych oddziaływań terapeutycznych, zapraszamy od września 2016 do przedszkola „Motylek”. Dlatego jeśli zależy ci na tym, by twoje dziecko rozwijało się w optymalnych warunkach i jak najbardziej efektywnie spędzało czas w przedszkolu – dzwoń już teraz, bo decyduje kolejność zgłoszeń!
Wakacje będą później
Do końca roku szkolnego 2015/2016 zostało jeszcze 9 dni, a Ministerstwo Edukacji przygotowało już kalendarz kolejnego roku szkolnego 2016/2017. Uczniowie pójdą do szkół tradycyjnie 1 września – będzie to czwartek, a naukę zakończą dopiero 30 czerwca. To oznacza, że kolejne wakacje formalnie rozpoczną się 1 lipca – cztery dni później niż w tym roku.
Naukowcy do Łomży, olimpijczycy I LO do Warszawy i Google
Mgr Stanisław Janikowski to absolwent informatyki Politechniki Warszawskiej i I LO w Łomży. W auli szkoły z 402-letnią tradycją 28-latek opisuje, jak działa wyszukiwarka Google, w którym trzy lata pracuje, chwaląc sobie zajęcia, atmosferę i zarobki w firmie. Po wykładzie okazuje się, kiedy z żoną schodzi do sekretariatu, że w okresie liceum był laureatem olimpiady matematycznej. W tym samym czasie Michał Łupiński, tegoroczny maturzysta i finalista olimpiady matematycznej, spotkał się z młodszymi w sali 21, by opowiedzieć o systematyczności, pasji. Absolwenci I LO to niejedyni goście Dnia Nauki z aż siedmioma wykładami, jaki od ponad 20 lat odbywa się przy Bernatowicza.
Radna Olbryś oraz dyrektorzy Drożyner i Kocoń wygrywają w konkursach
Paweł Drożyner dotychczasowy dyrektor „Ekonomika”, i Jacek Kocoń dotychczasowy dyrektor „Mechaniaka” wygrali piątkowe przesłuchania komisji konkursowych powołanych do wyłonienia nowych dyrektorów tych szkół. Drożyner był jedynym kandydatem, Kocoń miał rywalkę. W czwartek przesłuchania konkursowe na stanowisko dyrektora Wety wygrała Bogumiała Olbryś. Zwycięzcy formalnie muszą jeszcze zostać powołani przez prezydenta Łomży, który musi zdecydować także o tym kto od września będzie rządził w „Siódemce”.
Trwają zapisy do nowego przedszkola!!!
Rozpoczynamy nabór do Przedszkola Niepublicznego „MOTYLEK” z grupą rehabilitacyjną. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 2,5 do 6 lat, również dzieci z Opiniami o Wczesnym Wspomaganiu Dziecka oraz Orzeczeniami do Kształcenia Specjalnego, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną (dzieci mające problemy z poruszaniem się, na wózkach), z zespołem Downa oraz ze spectrum autyzmu. Od września 2016 roku w Łomży przy ulicy Księcia Janusza 1 rusza nowa, specjalistyczna placówka z bogatym programem zajęć dla maluchów oraz zajęciami terapeutycznymi.
Zmiany w szkołach i prezydium Rady Miasta
Będą zmiany na stanowiskach dyrektorów co najmniej dwóch szkół w Łomży. To Szkoła Podstawowa nr 7 oraz Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących. Wczoraj odbywały się posiedzenia komisji, które wybierały dyrektorów tych szkół na nową kadencję. W przypadku SP nr 7 komisja nie wybrała kandydata, ale wśród chętnych, która nie zyskała poparcia członków komisji, była także obecna dyrektor szkoły. W przypadku „Wety” dotychczasowa dyrektor odchodzi na emeryturę, a zastąpić ma ją... Bogumiła Olbryś - wiceprzewodnicząca Rady Miasta.
Matematyka jest wszechobecna
Damian Werpachowski z II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku wygrał szóstą edycję Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Zorganizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży konkurs zgromadził zdolnych uczniów szkół średnich z kilkudziesięciu miast Polski północno-wschodniej. - Wzięcie udziały w takim konkursie jest aktem odwagi i również wysokiego poziomu rozwoju intelektualnego – mówił do laureatów prof. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP.
Energiczna i zdyscyplinowana klasa przyjaciół w mundurze
- Interesuje mnie praca w służbach mundurowych, więc po namyśle zdecydowałam się na naukę w Akademickim LO. Słyszałam, że w szkole jest bardzo dobry poziom nauczania, ciekawy program klas mundurowych, można rozwijać swoje zainteresowania, nawiązać nowe przyjaźnie – mówi Natalia Złotkowska, która z przyjaciółką z samorządu szkolnego Pauliną Kozioł przedstawia liczne powody podjęcia nauki w ALO przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. - Jesteśmy zadowolone: mamy zajęcia z wykładowcami kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w uczelni, ze straży pożarnej, wyjeżdżamy na „szkoły przetrwania” i jesteśmy wolontariuszami w Grom Challenge i Wrak Racing.
Awans „Państwówki”
Na piąte miejsce wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych awansowała w tegorocznym rankingu „Perspektywy 2016” Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To awans aż o 8 miejsc w stosunku do ubiegłego roku i zdecydowanie najlepszy wynik łomżyńskiej państwówki w historii. W „odwiecznym” pojedynku o miano najlepszej polskiej uczelni w tym roku zwyciężył Uniwersytet Warszawski (100%), wyprzedzając o 1,8 % Uniwersytet Jagielloński (98,2)
Studenci na emeryturze odebrali dyplomy i pojechali na grilla
- Niestety, rok akademicki tak szybko nam minął... Jak szedłem na rok do wojska, to o wiele bardziej się dłużyło... – przemawiał w wesołym nastroju rektor WSA prof. Roman Engler na 16. zakończeniu roku akademickiego w Uniwersytecie Złotego Wieku, w którego wykładach i wycieczkach brało udział 82 łomżyńskich seniorów. - Żona powiedziała naszej córce, a córka wnuczkowi, że dziadkowi wreszcie wyjęli kamienie. Niedługo pięcioletni wnusio dzwoni do babci, czyli mojej żony, z pytaniem: „Dlaczego nie dopilnowałaś dziadka?! Przez ciebie miał operację, bo zjadł te kamienie”. Dzisiaj Uniwersytet Złotego Wieku, nasze wspólne 16-letnie „dziecko”, skończyło gimnazjum. Zobaczymy, czy uda mu się razem z nami ukończyć studia.
Uczniowskie obietnice wyborcze w granicach rozsądku
- Działam w samorządzie szkolnym z własnej inicjatywy, żeby być pośrednikiem pomiędzy szkolną szatnią a pokojem nauczycielskim i gabinetem dyrektora – tłumaczy motywy swej pracy społecznej Paulina Rabek, 15-letnia uczennica Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, gdzie z koleżankami i kolegami z kilkunastu gimnazjów i podstawówek z miasta i powiatu spotkała się na 10. Sejmiku Samorządów Uczniowskich. - Chcemy urozmaicić szarą egzystencję ucznia, żeby nie oznaczała ona tylko chodzenia na okrągło do szkoły, aby się uczyć, bo od tego normalny człowiek by oszalał.
Juwenalia dla starszych i młodszych
Wielkim koncertem na muszli koncertowej zakończyły się tegoroczne juwenalia. Na zorganizowanej przez Samorząd Studencki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży imprezie bawiło się kilka tysięcy mieszkańców miasta i regionu. Gwiazdami wieczoru były rockowy Hurt i discopolowy Power Play, wcześniej wystąpiły też Fabryka Snów łomżyńskich raperów, mistrzowscy tancerze z BK Step i CTGroup oraz kolejni reprezentanci Łomży Firewalk, w którym rocka zgodnie grają pracownik uczelni i student administracji.
Śladami Simony Kossak
Paulina Rozwadowska z Szepietowa, Aleksandra Kuczyńska z Juchnowca Górnego i Natalia Zajkowska z Suwałk zwyciężyły w I regionalnym konkursie literacko-plastycznym „Co w lesie…” dla uczniów szkół gimnazjalnych. Został on zorganizowany przez Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz Stowarzyszenie im. Profesor Simony Kossak w celu propagowania wśród młodzieży szacunku do natury. Ogromną zwolenniczką takiej postawy była zaprzyjaźniona z łomżyńską szkołą Simona Kossak, która swą pracą i postawą zainspirowała powstanie konkursu.
Super Diana z zumbą i didżej Verni z proszkiem dla plemienia
- Każdy z nas spalił przez godzinę około 500 kalorii, mózgi produkowały na potęgę endorfiny, które poprawiały z minuty na minutę nastroje, powiększała się nasza wydolność fizyczna i metabolizm... - wylicza bez oznak zmęczenia instruktorka zumby Diana Iwanowicz, mimo ponad 35 stopni C na termometrach na Starym Rynku w Łomży, gdzie w pełnym słońcu około 50 tancerzy oddawało się radości czasami płynnego, czasami dynamicznego tańca. Tańczyły maluchy, zatańczyła i 90-latka, a jednak to dopiero przygrywka do szaleństwa, jakie rozpętało się z kolorowymi proszkami Holi Day.
Emilia Kacperska w koronie Miss PWSIiP i Miss Foto Juwenaliów
- Jest najładniejsza, profesjonalna w dziedzinie kosmetologii, a w rozmowie bardzo wszechstronna – tak zachwalał swoją faworytkę Damian Kondracki, student 2. roku automatyki i robotyki PWSIiP w Łomży, kiedy w Galerii Veneda oglądał dziesięć uroczych, ładnych, zgrabnych i pełnych wdzięku studentek uczelni przy Akademickiej. - Jest wszechstronna, bo nie zamyka się na jeden temat, który studiuje. Z Emilką rozmawiałem na różne tematy i zaskoczyła mnie wypowiedziami o matematyce. Studentka 1. roku kosmetologii w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości Emilia Kacperska oczarowała inteligencją i pozytywną energią oraz radosnym uśmiechem nie tylko Damiana i jurorów, ale też fotografa Mariusza Patalana, który przyznał jej od siebie tytuł Miss Foto.
Juwenalia PWSIiP z misskami, śpiewami i tańcami za ponad 60 000 zł
Tydzień Kultury Studenckiej PWSIiP w Łomży, według programu Samorządu Studenckiego, ma odbyć się w 5 dni. Jeśli odliczyć 2 dni siedzenia 16 zespołów przy grze komputerowej w strzelankę (wśród ulic strzelają terroryści do antyterrorystów; ogląda to w internecie kilkanaście do 30 kilku osób), to na prezentację „kultury studenckiej” pozostają „aż” trzy dni: 1., 2. i 3. czerwca są wybory missek, tańce i koncerty. Z programu nie wynika, czy na wybiegu i scenach jakiś twórca studencki z Łomży w ogóle się pojawi, jednak przewodnicząca samorządu Justyna Konopka twierdzi, że kilku wystąpi. - Koszt Juwenaliów 2016 wyniesie 60 kilka tysięcy złotych – szacuje przewodnicząca. 20 000 zł z uczelni, 15 000 zł z miasta... Przewodnicząca Samorządu Studenckiego PWSIiP jest przekonana, że licząca około 20 osób grupa organizatorów przygotowała wiele atrakcji dla studentów, a także mieszkańców Łomży oraz okolic.
Mali matematycy
29. utalentowanych młodych matematyków z klas trzecich i młodszych ze wszystkich łomżyńskich szkół podstawowych rywalizowało w finale XV Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego „Cyferka 2016”. Uczniowie w godzinę zmierzyli się z 20. trudnymi zadaniami. Najlepiej poradzili sobie Maciej Popielarczyk z SP nr 7 i Marcin Białczak z SP nr 2.
Wśród najlepszych szkół STEM
STEM – czyli science, technology, engineering, mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) to obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Miesięcznik Perspektywy opublikował wyniki rankingu najlepszy w Polsce liceów i techników STEM. Wśród 200 liceów są dwa łomżyńskie, w 100 techników jest jedno z Grajewa.