I LO bawi się i pomaga
747 złotych zebrano podczas czwartkowego koncertu „Aktywator” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Pomogą w dalszym leczeniu chorującemu na stwardnienie zanikowe boczne Łukaszowi Karasiowi. – Chcemy i możemy pomagać, więc to robimy! – mówi jedna z wolontariuszek. W części koncertowej zaprezentowali się utalentowani uczniowie łomżyńskich szkół, śpiewający wyłącznie polskie piosenki, zagrał też zespół Leczsami, dla którego był to koncertowy debiut w tym składzie. – Cieszymy się, że nasi uczniowie są tak otwarci na pomaganie innym! – podkreśla pedagog Anna Leszczewska, dodając, że cały, obfitujący w wydarzenia, Tydzień Kultury Uczniowskiej przygotowała młodzież.
Ostatnie godziny na zgłoszenie
Wydarzenie odbędzie się w piątek. Dedykowane jest nauczycielom wychowania fizycznego, ale mile widziani są także instruktorzy sportu, trenerzy, specjaliści z zakresu medycyny i zdrowia, pedagodzy, dydaktycy i studenci. W Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbędzie się druga edycja Konferencji Naukowej „SPORT, ZDROWIE, EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY” . - Przyjeżdżają do nas naukowcy z prestiżowych ośrodków w Polsce, ludzie z doświadczeniem praktycznym i naukowym – rekomenduje dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego PWSIiP.
PWSIiP ma nowy biurowiec
„Budynek geodezji”, czyli trzykondygnacyjny biurowiec przy ulicy Akademickiej 20, został notarialnie przekazany Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży przez samorząd województwa. To trzeci budynek w mieście, który „Państwówka” otrzymuje nieodpłatnie od władz województwa. – Otwiera to przed nami nowe możliwości związane z rozwojem naukowo-dydaktycznym – mówi rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP.
Natalka i Maciek z „Wety” w „Pytaniu na śniadanie”
Dwoje wyróżniających się uczniów z łomżyńskiej „Wety” wystąpi we wtorek rano w „Pytaniu na śniadanie” na antenie ogólnopolskiej „Dwójki”. Chociaż to ich pierwszy występ przed kamerami na żywo, trema młodych techników nie zżera. - Odczuwamy pozytywny stres, dający chęć do działania – mówi Natalia Farfułowska, 19-latka, z którą w programie o zaletach mleka dla zdrowia i rozwoju opowie także kolega Maciej Szlejter i Bogumiła Olbryś, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. Młodzi przygotują mleczne desery i zaproszą na Targi Mleczarskie Mleko – Expo 2019, które będą odbywać się w dniach 27. - 29. listopada w Pałacu Kultury i Nauki.
O „Dolinie Muminków” wiedzieli prawie wszystko
Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 7 w składzie: Monika Jałbrzykowska, Gabriela Szymańska i Julia Żebrowska wygrał trzecią edycję Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego organizowany przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Turniej skierowany był do uczniów kl. III i IV szkół podstawowych i w tym roku odbywał się pod hasłem „W Dolinie Muminków”.
Zmarła Maria Anna Kujawa
W wieku 93 lat zmarła Maria Kujawa, nauczyciel i pedagog, która wykształciła wiele pokoleń uczniów i nauczycieli. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 23. listopada w kaplicy pogrzebowej na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży.
Z łomżyńskiej podstawówki do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
Bajki, baśnie i legendy jako pretekst do rozmów o sztuce... Na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie otwarto wystawę prac dzieci z 25 szkół w Polsce. Wśród nich są prace 12 uczniów łomżyńskiej „Siódemki”.
Noc w Siódemce – rozum nie śpi…
Oto do czego prowadzą wygórowane ambicje i chęć zwycięstwa w wyścigu szczurów. Jakby lekcji przez pięć dni w tygodniu było mało, to jeszcze uczniowie spędzają noc w szkole. Tak było w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. „Noc w Siódemce” to jedna z większych atrakcji i rozrywek w roku szkolnym. Tak oceniają ją sami uczniowie, którzy na cała noc do szkoły przyszli dobrowolnie.
Przedszkole inne niż wszystkie
Od września w Łomży funkcjonuje nowe przedszkole. To Przedszkole Specjalne Nr 3 przy Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. To jedyna tego typu publiczna placówka w mieście, która specjalizuje się w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną w tym z autyzmem.
Młodzi filozofowie z I LO
– Filozofia daje uczniom szersze spojrzenie na rzeczywistość, bo nie koncentrują się na jednym, wybranym kierunku – mówi Jan Łukasiuk. – Poznają też podstawy kultury europejskiej i myślę, że przydają im się one w uczeniu się innych przedmiotów, w szczególności języka polskiego i historii, a taka filozoficzna podbudowa pomaga też w udanych startach w olimpiadach. Dlatego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki rozpoczęto kolejny już cykl dodatkowych zajęć z filozofii. Będą odbywać się w weekendy pod kierunkiem wykładowców Instytutu Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku, a uczestnicy otrzymają na koniec unijne certyfikaty.
Jubileusz 20 lat „Edukatora” z 15-leciem Prezes Kuczałek
Sala Kina Millenium w Łomży zapełniona po brzegi przez tłum odświętnych pracowników i gości SOS „Edukator” - sygnał ratowania tonących to nie tylko symboliczne nawiązanie do prowadzonej w 6 województwach od 20 lat działalności. To tej działalności powód, istota i cel, za co serdeczne i gorące brawa, gratulacje, podziękowania zebrała Barbara Kuczałek, 74-letnia twórczyni Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży – z jej inicjatywy przed likwidacją dla oszczędności uratowano przedszkola: Mały Artysta i Wesołe Słoneczko z Łomży oraz 60 małych, zwykle wiejskich szkół podstawowych, zatrudniając 650 osób.
Konkurs „Polska to My” uczy troski o Ojczyznę
Tylko 47 uczniów i uczennic z województwa podlaskiego zgromadził 13. Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to My” w III LO w Łomży, co pedagodzy skomentowali pomiędzy sobą jako jeden ze skutków strajku włoskiego nauczycieli, którzy nie mają w obowiązkach pracy zostawania za darmo po lekcjach z uczniami, przygotowującymi się do recytacji i śpiewu ku chwale Ojczyzny. Ale wśród uczestniczących nastrój był w stylu „z ziemi włoskiej do Polski”, podniosły, patetyczny i przesiąknięty bólem walczących i pragnieniem wolności zwyciężonych. - Poziom wykonawczy był niższy, niż w poprzednich edycjach, brakło wyrazistych indywidualności, aktorskich interpretacji, tego, co nazywamy dreszczem emocji – zgodnie oceniają Lidka Choińska i Katarzyna Życzkowska.
Akademia patriotyczna z motylami w „Mechaniaku”
- Hasło uroczystości „Polska – Ja i Ty” przypomina nam, że wszyscy tworzymy Polskę, że jesteśmy jednym narodem – mówi Karolina Książek, 17-letnia uczennica „Mechaniaka” w Łomży, która za zdjęcie młodszej siostry z biało-czerwoną wstążeczką na twarzy dostała wyróżnienie 7. Konkursu „Patriotyczne inspiracje”. W Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących imienia Józefa Piłsudskiego w piątek przed poniedziałkowym Narodowym Świętem Niepodległości odbywała się akademia: młodzi recytowali wiersze o tęsknocie za wolnością legionistów i żołnierzy, oddających ofiarnie swoje życie za Ojczyznę, śpiewali piosenki patriotyczne i oglądali animacje propagandowe.
Szkoła unowocześnia się
Waży ponad 12 i pół tony, kosztowała ok. 830 tysięcy złotych i potrzebuje jeszcze osprzętu za ok. 150 tysięcy. Do szkoły rolniczej w Marianowie dotarła nowoczesna sieczkarnia firmy New Holland. To jedna z serii nowych maszyn rolniczych kupowanych w ramach realizacji unijnego projektu modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego w Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.
Śpiewają dla Niepodległej Polski
- Organizujemy konkurs, aby przypomnieć młodym ludziom, takim jak my, że w czasie wojny jest inaczej niż teraz: strach o życie, zagrożenie, głód i nędza – mówi 13-letnia Roksana Zakrzewska z Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Drozdowie, gdzie przez 6 godzin odbywał się VII Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. - Chcemy, żeby nasze pokolenie zapamiętało, komu zawdzięczamy niepodległość i wolność: żołnierzom, którzy dla nas oddali w walce życie... W patriotycznej rywalizacji wokalnej brało udział 38 wykonawców: 26 solistów i 12 zespołów z 15 szkół podstawowych z Łomży, gminy Piątnica i powiatu łomżyńskiego. Jury najwyżej oceniło ex aequo: Oliwię Szmitko (SP Jedwabne) i Wiktorię Mańko (SP 1 w Łomży).
Zdolni uczniowie odebrali stypendia od prezydenta Łomży
O czym myślą sobie stypendyści prezydenta Łomży w mrocznej auli II LO imienia Hanki Bielickiej (1915 – 2006), kiedy mówi o ich sukcesie Mariusz Chrzanowski, prosząc, żeby podziękowali tegoż sukcesu współautorom za wspólną pracę: nauczycielom, rodzicom i opiekunom? Tematy rozmyślań zapewne są tak różne, jak różnych jest 33 stypendystów za szczególne osiągnięcia w nauce ze szkół podstawowych, gimnazjów (byłych), liceów i techników oraz 37 za osiągnięcia sportowe. Ponadto prezydent wyróżnił piętnaścioro uczniów swoją nagrodą edukacyjną w kwocie od 500 do 1 200zł.
W Łomży bezprawnie ograniczono prawa studentów
Skoro każdy student w Polsce ma prawo do ulgowych przejazdów komunikacją miejską, to Rada Miejska w Łomży nie może w sposób dowolny tego prawa ograniczać – to konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który stwierdza nieważność zaskarżonej części uchwały w sprawie uprawnienia określonych grup osób do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Władze miasta unieważnionymi przez sąd zapisami ograniczyły ulgi dla studentów do 26 roku życia. Zdaniem sądu było to istotne naruszenie prawa.
Listy do bohatera literackiego
Spośród 69 listów nagrodzili najlepsze. W Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży odbyło się podsumowanie 9. edycji konkursu literackiego organizowanego w ramach Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów (9 - 15 października).
Będzie trzeci miejski żłobek?
Po pięciu latach władze miasta wreszcie dostrzegły, że w dwóch utworzonych w 2014 roku miejskich żłobkach jest za mało miejsc. Teraz - jak poinformował ratusz - prezydent Łomży złożył wniosek o dofinansowanie na utworzenie żłobka przy Publicznym Przedszkolu nr 14 w Łomży. Jeśli wniosek miasta został dobrze napisany i wygra w konkursie na unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w mieście powstaną dodatkowe miejsca dla... 25 małych dzieci.
Co zamiast studiów – gdzie się uczyć, aby szybko wejść na rynek pracy?
Nie każdy musi skończyć studia wyższe, żeby zdobyć wykształcenie w interesującym go kierunku. Dobry zawód można zdobyć dość szybko, wybierając alternatywne sposoby kształcenia, np. szkoły policealne, szkoły medyczne czy kursy jednoroczne.