Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nagrody dla 34 nauczycieli na Dzień Edukacji w Łomży

„Nauczyciel widzi więcej, niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich duszę” - hasło wypisane na dekoracji z flagą biało-czerwoną, godłem polskim i kompozycją z jesiennych kwiatów widzieli na miejskim Dniu Edukacji Narodowej nauczyciele, wyróżnieni z okazji święta nagrodą prezydenta Łomży w kwocie 2 700 zł. Pedagodzy, których listę podajemy poniżej, odebrali wyróżnienia, m.in., z rąk Mariusza Chrzanowskiego i posła Lecha Kołakowskiego (PiS), który nazwał ludzi uczących i wychowujących (też trójkę jego) dzieci jako obdarzonych anielską cierpliwością. Nawiązał w miły sposób do występów uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 9, ukazujących w hali sportowej 5 typów osobowości pedagogów: Anioła, Luzaka, Służbisty, Aktywisty, Sceptyka. Kto za nimi stoi...?

„Jest na świecie człowiek, który słucha nas uważnie” - śpiewał chór szkolny SP 9 pod mistrzowską dyrekcją Ewy Urbanowskiej, nauczycielki muzyki, dzięki czemu piosenek w hołdzie nauczycielom słuchało się z przyjemnością, bez zgrzytu w uchu i zgrzytania zębów. Popisy wokalne przedzielane były refleksjami poetyckimi i hermeneutycznymi na temat zawodu, towarzyszącego przez stulecia ludziom od najmłodszych lat, a niektórym po czas doktoratu i habilitacji. - Miarą kultury społecznej jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu – przypomniał pogląd Elizy Orzeszkowej może przyszły czytelnik „Nad Niemnem” Patryk Bałęczny. Prowadzili z nim część artystyczną: Weronika Nieciecka i Piotr Świtajewski, dziękujący nauczycielom z Łomży za pracę, poświęcenie i szacunek dla uczniów. Piotr obiecał, że dzięki wysiłkom i staraniom młodzi wyrosną na wartościowych ludzi.

 

„W nauczycielu mam przyjaciela”

Młodzież zauważyła nie tylko eleganckie stroje, kwiaty i uśmiechy na twarzach pedagogów, ale też próbowała nakreślić typy ich osobowości. W tym celu młodzi aktorzy, wystylizowani na dorosłych, przechadzali się po rozległym parkiecie z dziennikiem w ręce lub pod pachą. Poruszali się w tempie i wykonując takie gesty, by zobrazować to, co opowiada lektor. Zabawną ilustrację stanowiły cytaty szlagierów. Anioł („Jak anioła głos, usłyszałem ją”, Feel) jest cierpliwy, uśmiechnięty i nie podnosi głosu. Luzak („To, co się da, podziel na dwa”, 2+1) lubi przebywać z uczniami, np. na dyskotece, a niespodzianie zamienia się w swą antytezę, gdy przystępuje do pytania na lekcji. Służbistę („Praca”, Marek Grechuta) rozpiera energia, wyróżnia punktualność i solidność. Doskonały słuch i wzrok w tym przypadku to mankament, z racji utrudniania młodzieży współpracy na klasówkach. Aktywista jest szybki, przemieszcza się bez trudu po labiryncie szkoły i byłby to atut, gdyby nie przeszkadzał rozbawionej młodzieży. Sceptyk z rezerwą podchodzi do poziomu wiedzy uczniów, toteż magluje bez litości, lecz 4-ka czy 5-ka u niego stanowi powód do dumy i staje się obiektem podziwu innych. „W nauczycielu mam przyjaciela, on mnie tak dobrze zna” - podsumował chór SP 9. Występującym i przygotowującym do śpiewów, deklamacji i scenek dziękowała dyrektor SP 9 Bożena Dziekońska.

 

Podwyżek potrzebują nie tylko nauczyciele

Naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miejskim Paweł Piwowarski przejął pałeczkę, tj. mikrofon, witając gości: nauczycieli, dyrektorów przedszkoli, szkół, placówek, instytucji oświaty, posłów PiS: Lecha Antoniego Kołakowskiego i Bernadetę Krynicką, prezydenta z wiceprezydentami. Włodarz tłumaczył wydarzeniami krajowymi i wojewódzkimi (być może, kampania i wybory w niedzielę do Sejmu i Senatu) odstąpienie w Łomży od daty 14. października, choć od 1972 tego dnia świętuje się popularny Dzień Nauczyciela. Mówił, że „sytuacja finansowa w oświacie może nie jest najlepsza”, subwencja oświatowa nie pokrywa w całości potrzeb, a podwyżki zarobków spadają na samorząd. - Państwa zawód wymaga godnej płacy – stwierdził prezydent Chrzanowski. Wyjaśnił, że ze środków własnych Łomży, za aprobatą radnych, do końca 2019 przekazał 2 mln 400 tys. zł dla pracowników administracji, obsługi szkół i placówek oświatowy. Wyraził marzenie, żeby szkoły były bezpieczne, spokojne i dofinansowane, dziękując nauczycielom za trud i sumienność. - Uczniowie kochają Was nie tylko za to, czego ich uczycie, ale i za to, jakimi jesteście ludźmi – puentował prezydent Łomży. 

Poseł PiS Lech Kołakowski zastanawiał się, do której grupy osobowości należy? Nie do pierwszej... - W szkole aniołem nie byłem i teraz nie jestem – żartował poseł Lech Kołakowski. - Moja żona jest nauczycielką. Przybliżyłem się do szkoły, zaczynając rok szkolny z Karolem, Magdaleną i Zuzanną.

Prezes oddziału ZNP w Łomży Ewa Chludzińska podkreślała pauperyzację zawodu i niestabilność zatrudnienia. Przypomniała i rodzicom, i rządzącym: - Bez nauczycieli i szkoły nie ma przyszłości.

 

Mirosław R. Derewońko

 

P.S. Nagrodzeni w Łomży z okazji Dnia Edukacji 2019        

 

Anna Chludzińska - Przedszkole Publiczne Nr 4

Beata Cholewicka - Szkoła Podstawowa Nr 5

Artur Witold Ciborowski - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4

Marek Jerzy Ciecierski - I Liceum Ogólnokształcące

Wioleta Ewa Cwalina - Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5

Bożena Danowska - Szkoła Podstawowa Nr 2

Kazimierz Duda - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4

Andrzej Flera - Szkoła Podstawowa Nr 9

Sławomira Głasek - III Liceum Ogólnokształcące

Agnieszka Iwanowska - Przedszkole Publiczne Nr 9

Marta Jackowska - Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7

Marta Jankowska - Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7

Krystyna Kamińska - Szkoła Podstawowa Nr 1

Paulina Kijek - Zespół Szkół Specjalnych Nr 8

Marta Kowalczyk - Bożomańska - Szkoła Podstawowa Nr 4

Grażyna Kowalewska - Przedszkole Publiczne Nr 14

Zofia Lech - Kowalczyk - Bursa Szkolna Nr 1

Monika Katarzyna Łada - Szkoła Podstawowa Nr 1

Artur Nadolny - Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5

Martyna Napiwodzka - Przedszkole Publiczne Nr 5

Elżbieta Nieciecka - II Liceum Ogólnokształcące

Ewa Obrycka - Przedszkole Publiczne Nr 8

Katarzyna Regina Pawelec - Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji

Monika Anna Pawłowska - III Liceum Ogólnokształcące

Wojciech Pietruszewski - III Liceum Ogólnokształcące

Jacek Pogorzelski - Bursa Szkolna Nr 1

Anna Smakowska - Kryszpin - Przedszkole Publiczne Nr 1

Janina Szenk - Leszczyńska - Przedszkole Publiczne Nr 15

Alicja Sznurowska - Przedszkole Publiczne Nr 14

Katarzyna Szymańska - Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6

Maria Wiśniewska - Szkoła Podstawowa Nr 2

Andrzej Wojtkowski - Szkoła Podstawowa Nr 5

Renata Zaniewska - Szkoła Podstawowa Nr 10

Monika Zaremba - Bursa Szkolna Nr 2 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę