Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Polsko-litewska współpraca i nauka

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży nawiązała współpracę z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach na Litwie. Szkoły wspólnie realizują projekt „Razem dla Edukacji” w ramach konkursu „Rodzina polonijna“ na lata 2019 – 2020 współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tematem przewodnim jest „Piękno ziemi ojczystej – historia i współczesność w Polsce i na Litwie”, a celem uwrażliwienie młodych ludzi na dziedzictwo kulturowe obu krajów, zrozumienie podobieństw i różnic kulturowych, nauka patriotyzmu w duchu wzajemnego poszanowania - podkreśla Monika Rong koordynator projektu.

W projekcie biorą udział 16 – osobowe grupy uczniów z obu szkół oraz ich opiekunowie. Od 7 do 11 października Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży gościła w swoich progach uczniów klasy ósmej z Gimnazjum w Jaszunach oraz ich opiekunów, panią wicedyrektor Andżelę Dajlidko i nauczyciela matematyki - panią Janinę Bujko. Po uroczystym powitaniu, w którym uczestniczyli: prezydent miasta Łomży - pan Mariusz  Chrzanowski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział Łomża - pani Hanka Gałązka oraz przewodnicząca Rady Rodziców  SP 1 - pani Urszula Wądołkowska, uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych zorganizowanych przez panią psycholog oraz zajęciach sportowych poprowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Goście z Litwy wraz z przedstawicielami SP 1 odwiedzili Muzeum Przyrody w Drozdowie, Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz zwiedzili Warszawę (stadion PGE Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta z symbolem stolicy – warszawską syrenką, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Bohaterów Warszawy „Nike”, Grób nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki). Chcąc pokazać piękno Łomży i jej mieszkańców nauczyciele: języka polskiego, geografii i historii przygotowali zajęcia na temat Łomży i znanych łomżan, a w czasie spaceru po mieście uczniowie odwiedzili Teatr Lalki i Aktora, Muzeum Północno – Mazowieckie, Katedrę św. Michała Archanioła oraz Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów na Popowej Górze. 

Z każdym kolejnym dniem uczniowie i opiekunowie z Gimnazjum w Jaszunach coraz lepiej poznawali piękno ziemi łomżyńskiej oraz Polski, za co serdecznie podziękowali ostatniego dnia pobytu w SP 1. Pięć dni minęło bardzo szybko, a z powodu nowo zawartych przyjaźni trudno było się żegnać uczestnikom projektu. Na szczęście kontakt nie zostanie zerwany, gdyż w maju uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży odwiedzą swoich kolegów z Litwy w ich gimnazjum.   

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży Krystyna Kamińska oraz koordynatorzy projektu, pani Monia Rong i Iwona Bazydło składają serdeczne podziękowania na ręce przedstawicieli następujących instytucji: Klub Tańca Towarzyskiego "Akat", Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Bracia Mniejsi Kapucyni w Łomży. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc i życzliwość, które w szczególny sposób uatrakcyjniły pobyt w Łomży naszym gościom z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach na Litwie. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom z SP 1 zaangażowanym w realizację zadań w ramach projekt Razem dla Edukacji w ramach konkursu Rodzina polonijna. 

„Projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Razem dla Edukacji współfinansowany przez MEN w ramach konkursu Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.

Koordynator projektu – Monika Rong

cz
pt, 18 października 2019 13:15
Data ostatniej edycji: pt, 18 października 2019 13:22:53

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę