Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Gotowy na rolnictwo 4.0

Główne zdjęcie
fot. ZCSKR w Marianowie

Wart jest blisko 640 tysięcy złotych. Swoimi rozwiązaniami technicznymi spełnia nie tylko założenia rolnictwa precyzyjnego, zwanego rolnictwem 3.0, ale także wpisuje się w system składników rolnictwa 4.0, które jest zbiorem technologii informatycznych wykorzystywanych do optymalizacji procesów produkcji. Do szkoły rolniczej w Marianowie dotarł nowy kombajn zbożowy firmy Fendt.

Kombajn Fendt 5225 E trafił do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie w ramach realizacji projektu „Modernizacji infrastruktury kształcenia zawodowego w tej szkole. Wartość projektu sięga 4 mln 150 tys. zł, a pozyskana unijna dotacja przekracza 3,5 mln zł. W jego ramach szkoła w Marianowie kupuje dziesiątki maszyn i urządzeń związanych z rolnictwem i jego obsługą. Dyrektor szkoły Sławomir Łomotowski zapowiada, że po jego realizacji szkoła będzie dysponowała najnowszymi urządzeniami agrotechniki i zdolna prowadzić zajęcia przygotowujące uczniów do najnowszych rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
- Zależy nam, aby uczniowie zyskali nie tylko wiedzę, ale i uprawnienia, którymi będą mogli się legitymować przed pracodawcami – podkreśla dyrektor Łomotowski zaznaczając, że uczniowie w Marianowie będą uczyć się obsługi nowoczesnych maszyn, ale i zdawać na nich egzaminy i uzyskiwać potwierdzające to certyfikaty.  - Celem projektu jest zwiększenie efektywności i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego w powiecie łomżyńskim.

Kombajn Fendt 5225 E, który w ubiegłym tygodniu dotarł do szkoły, jest nowoczesną maszyną.
- Większość tradycyjnych operacji realizowanych dawniej przez operatora: ustawianie parametrów pracy, ich kontrola i ewentualna korekta, jest obecnie realizowana przez systemy mechatroniczne, co znacząco zmniejsza obciążenie i przyczynia się do podniesienia wydajności. Wszystkie dane o pracy maszyny przekazywane są do operatora wewnątrz kabiny, a systemy diagnostyczno-wnioskujące „podsuwają” mu najlepsze rozwiązanie – podaje dyrektor Łomotowski. - Rozwiązania techniczne zastosowane w kombajnie pozwalają śmiało stwierdzić, że szkoła nasza wkracza w epokę rolnictwa inteligentnego, którego głównym celem jest maksymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych, przy minimalizacji kosztów produkcji oraz negatywnego wpływu produkcji roślinnej i zwierzęcej na środowisko.

Co ciekawe kombajn wcale nie jest najdroższą maszyną kupowaną przez szkołę w Marianowie. Jeszcze więcej około 700 tys. zł ma kosztować nowoczesna sieczkarnia. 

 

Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
Foto: fot. ZCSKR w Marianowie
cz
wt, 01 października 2019 15:19
Data ostatniej edycji: wt, 01 października 2019 15:23:31

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę