Absolwenci PWSIiP wygrywają w konkursie ARP
Prace absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży docenione w konkursie o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu w kategorii „innowacje w przemyśle”. „Magisterka” Ewy Wnuk wygrała główną nagrodę, a „inżynierka” zajęła trzecie miejsce.
Agencja Rozwoju Przemysłu przeprowadziła konkurs, w którym możliwość zgłaszania prac miały publiczne uczelnie zawodowe. Najlepsze prace magisterskie, inżynierskie oraz licencjackie wyłaniane były w trzech obszarach: innowacje w przemyśle, restrukturyzacja, efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Sukces absolwentów PWSIiP był podwójny: najwyżej ocenioną innowacyjną „magisterką” okazała się praca Ewy Wnuk „Projekt i badanie inteligentnego ubrania z funkcjonalnością rejestracji wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego”, a w kategorii prace inżynierskie, także z obszaru innowacje w przemyśle, trzecie miejsce zajął przygotowany przez Juliana Skowrońskiego „Prototyp autonomicznego robota obsługującego ruch palet między magazynem i strefą załadunku/rozładunku”.
Ewa Wnuk pracę dyplomową „Projekt i badanie inteligentnego ubrania z funkcjonalnością rejestracji wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego” napisała pod kierunkiem dra inż. Romana Trochimczuka, a obroniła ją w 2018 roku. – Pani Ewa opracowała innowacyjny projekt, stworzyła prototyp i przeprowadziła badania inteligentnego ubrania umożlwiającego rejestrację wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego – informuje dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP, która podkreśla, że także wcześniejsza, inżynierska, praca Ewy Wnuk była niezwykle ciekawa (był to koncept haptycznego toru rehabilitacyjnego dla dzieci z porażeniem mózgowym).
– Liczę, że konkurs otworzy mi wiele nowych możliwości – komentuje zwyciężczyni konkursu.
Jak podkreśla Jolanta Święszkowska z PWSIiP jest na to szansa, gdyż ARP chce, aby najlepsze prace dyplomowe absolwentów publicznych uczelni zawodowych znalazły zastosowanie w przemyśle.
Drugi z docenionych przez ARP absolwentów PWSIiP, Julian Skowroński opracował prototyp autonomicznego robota do załadunku/rozładunku palet, który komunikuje się z zewnętrznym interfejsem, czyli aplikacją na systemie Android, za pomocą technologii Bluetooth. Praca inżynierska powstała pod kierunkiem dra inż. Grzegorza Rubina. Już pojawiła się szansa, że zostanie skomercjalizowana. – Na gali wręczenia nagród moim autonomicznym robotem zainteresowało się Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA” z Kielc – mówi Julian Skowroński.
Błyskotliwie żartuje, że impulsem do konstrukcji robota było lenistwo, czyli potrzeba uporządkowania własnego pokoju, która docelowa została zrealizowana w skali dużego magazynu.