Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Będzie trzeci miejski żłobek?

Główne zdjęcie
fot. UM Łomża

Po pięciu latach władze miasta wreszcie dostrzegły, że w dwóch utworzonych w 2014 roku miejskich żłobkach jest za mało miejsc. Teraz - jak poinformował ratusz - prezydent Łomży złożył wniosek o dofinansowanie na utworzenie żłobka przy Publicznym Przedszkolu nr 14 w Łomży. Jeśli wniosek miasta został dobrze napisany i wygra w konkursie na unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w mieście powstaną dodatkowe miejsca dla... 25 małych dzieci.

W Łomży funkcjonują tylko dwa miejskie żłobki. Oba są w stanie zapewnić opiekę jedynie 98 dzieciom. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2014 roku rodzice dzieci, które zostają do nich przyjęte płacą tylko 1 zł za godzinę opieki plus koszty wyżywienia. Resztę pokrywa budżet miasta. Niestety miejsc w miejskich żłobkach jest zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Reszta rodziców dzieci sama musi zapewnić opiekę maluchom, albo korzysta z oferty Stowarzyszenia „Edukator”, które także w dwóch swoich żłobkach może przyjąć do 48 dzieci. Działacze stowarzyszenia i rodzice dzieci z jego żłobków zabiegali o możliwość dotacji z miasta na ich prowadzenie, aby opłaty były porównywalne z tymi wnoszonymi w miejskich żłobkach, ale władze miasta nigdy nie chciały się na to zgodzić. Wobec tego od września stowarzyszenie musiało podnieść opłaty z 500 zł (plus wyżywienie) na 800 zł (plus wyżywienie) miesięcznie. 

zobacz: Antypolityka żłobkowa

Problem ten najwyraźniej wreszcie dostrzegły również władze Łomży.
- Niecałe sto miejsc żłobkowych w takim mieście  jak Łomża, to zdecydowanie za mało, dlatego chcemy poprawić tę sytuację i dać rodzicom możliwość korzystania z miejskich żłobków – czytamy wypowiedź prezydenta Mariusza Chrzanowskiego na stronie internetowej ratusza. 
Napisano tam, że prezydent dostrzega potrzebę utworzenia trzeciego miejskiego żłobka przy przedszkolu nr 14 na ul. Kołłątaja i że złożył wniosek o dofinansowanie jego utworzenia z środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Złożony projekt przewiduje remont pomieszczeń żłobka, wyposażenie, pomoce dydaktyczne, wyżywienie, ubezpieczenie oraz zatrudnienie 3 opiekunek oraz powstanie 25 miejsc opieki żłobkowej dla dzieci do 3 roku życia. Wartość projektu miałaby wynieść ok. 950 tys. zł, a dotacja o jaką ubiega się Łomża ponad 800 tys. zł. Realizacja projektu zaplanowana jest w okresie od 1 sierpnia 2020 roku do 21 lipca 2022 r. 
- Obserwując prorodzinną politykę rządu Zjednoczonej Prawicy jestem przekonany, że w momencie zakończenia projektu pojawią się nowe możliwości pozyskania środków na kontynuację tego przedsięwzięcia. Jeśli jednak okaże się, że finansowanie miałoby pozostać tylko w kwestii samorządu, to uważam, że takie wyzwanie powinniśmy podjąć – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że wspólnie ze swoimi współpracownikami będzie dążył do utworzenia jeszcze jednej tego typu placówki w Łomży - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

cz
pt, 25 października 2019 12:34
Data ostatniej edycji: pt, 25 października 2019 14:34:09

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę