Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Grecja … udało się

Po raz pierwszy w historii szkoły 44 osobowa grupa uczniów z Technikum Rolniczego i Technikum Mechanizacji i Agrotroniki z Marianowa wraz z wychowawcami Jolantą Tarnacką, Sławomirem Ptaszyńskim, dyrektorem Sławomirem Łomotowskim dotarła na zagraniczne praktyki zawodowe do Grecji.

Niestety, czas wyjazdu przypadł w okresie pandemii koronawirusa w Polsce. Pomimo dwóch nieudanych prób,  w marcu po ogłoszeniu lockdownu i na początku października, gdy okazało się, że u trzech uczestników wyszły pozytywne testy koronawirusa, udało się przesunąć wyjazd. Po dziesięciodniowej kwarantannie i ponownych badaniach, 16 października grupa wyjechała do pracy. Jeszcze na granicy z Grecją, losowe osoby miały pobierane próbki na koronawirusa, ale okazały się negatywne i szczęśliwa młodzież dotarła na miejsce. Hotel Olympus Thea w Platamonas na  Riwierze Olimpijskiej, gdzie byli zakwaterowani, oczarował uczniów.  Ze wzgórza, na którym był ulokowany, roztaczał się piękny, panoramiczny widok na Morze Egejskie i majestatyczne zbocza najwyższego szczytu Grecji – Olimpu. 

Uczniowie z technikum rolniczego pracowali w sadach oliwnych przy zbiorze oliwek i w tłoczni oliwy, a technicy mechanizacji w zakładach mechanicznych. Nad przebiegiem praktyk czuwali  greccy opiekunowie Ywona Czyzak i Adonis. - Na praktykach mieliśmy nie tylko szansę nabycia praktycznej i zawodowej wiedzy, ale również świetną okazję na rozwinięcie umiejętności językowych – relacjonowali po przyjeździe uczniowie. - Mogliśmy obserwować w tłoczni proces tłoczenia oliwek, które sami zrywaliśmy w trakcie praktyk – dodają.

 

Praktyki zagraniczne to nie tylko praca, dlatego młodzież chętnie chwali się atrakcjami: piaszczystymi plażami, portem rybackim czy kąpielami w Morzu Egejskim. Niezapomnianą była wizyta w wiosce Platamonas – zauważają - Przepiękne miejsce na wzgórzu, otoczone gajami oliwnymi, pełne spokoju i tradycyjnej greckiej atmosfery wywarło na nas ogromne wrażenie – czytamy w przesłanych wspomnieniach z pobytu. 

Najwięcej zdjęć, jak przyznają, zrobiono w Meteorach. Jest to jedno z najciekawszych zabytków sakralnych w Grecji, przepiękne klasztory prawosławne, zbudowane na wysokich skałach, przez co sprawiają wrażenie „zawieszonych w powietrzu”. - Ogrom skał i zwisające monastyry były pięknym tłem dla fotek, które robiliśmy bez ograniczeń – chwalą się praktykanci.

 

Pobyt super, niezapomniane chwile, rozmowy, wycieczki, cudowny czas. Poznaliśmy grecką kulturę, przyrodę, nauczyliśmy się samodzielności w obcym środowisku oraz na pewno wzmocniliśmy poczucie własnej wartości. Zdobyte podczas praktyki zawodowej umiejętności podniosły nasze kwalifikacje zawodowe, co jest głównym celem projektu – piszą w przesłanym komunikacie władze szkoły. 

 

opr. red.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę