Grecja … udało się
Po raz pierwszy w historii szkoły 44 osobowa grupa uczniów z Technikum Rolniczego i Technikum Mechanizacji i Agrotroniki z Marianowa wraz z wychowawcami Jolantą Tarnacką, Sławomirem Ptaszyńskim, dyrektorem Sławomirem Łomotowskim dotarła na zagraniczne praktyki zawodowe do Grecji.
Niestety, czas wyjazdu przypadł w okresie pandemii koronawirusa w Polsce. Pomimo dwóch nieudanych prób, w marcu po ogłoszeniu lockdownu i na początku października, gdy okazało się, że u trzech uczestników wyszły pozytywne testy koronawirusa, udało się przesunąć wyjazd. Po dziesięciodniowej kwarantannie i ponownych badaniach, 16 października grupa wyjechała do pracy. Jeszcze na granicy z Grecją, losowe osoby miały pobierane próbki na koronawirusa, ale okazały się negatywne i szczęśliwa młodzież dotarła na miejsce. Hotel Olympus Thea w Platamonas na Riwierze Olimpijskiej, gdzie byli zakwaterowani, oczarował uczniów. Ze wzgórza, na którym był ulokowany, roztaczał się piękny, panoramiczny widok na Morze Egejskie i majestatyczne zbocza najwyższego szczytu Grecji – Olimpu.
Uczniowie z technikum rolniczego pracowali w sadach oliwnych przy zbiorze oliwek i w tłoczni oliwy, a technicy mechanizacji w zakładach mechanicznych. Nad przebiegiem praktyk czuwali greccy opiekunowie Ywona Czyzak i Adonis. - Na praktykach mieliśmy nie tylko szansę nabycia praktycznej i zawodowej wiedzy, ale również świetną okazję na rozwinięcie umiejętności językowych – relacjonowali po przyjeździe uczniowie. - Mogliśmy obserwować w tłoczni proces tłoczenia oliwek, które sami zrywaliśmy w trakcie praktyk – dodają.
Praktyki zagraniczne to nie tylko praca, dlatego młodzież chętnie chwali się atrakcjami: piaszczystymi plażami, portem rybackim czy kąpielami w Morzu Egejskim. Niezapomnianą była wizyta w wiosce Platamonas – zauważają - Przepiękne miejsce na wzgórzu, otoczone gajami oliwnymi, pełne spokoju i tradycyjnej greckiej atmosfery wywarło na nas ogromne wrażenie – czytamy w przesłanych wspomnieniach z pobytu.
Najwięcej zdjęć, jak przyznają, zrobiono w Meteorach. Jest to jedno z najciekawszych zabytków sakralnych w Grecji, przepiękne klasztory prawosławne, zbudowane na wysokich skałach, przez co sprawiają wrażenie „zawieszonych w powietrzu”. - Ogrom skał i zwisające monastyry były pięknym tłem dla fotek, które robiliśmy bez ograniczeń – chwalą się praktykanci.
Pobyt super, niezapomniane chwile, rozmowy, wycieczki, cudowny czas. Poznaliśmy grecką kulturę, przyrodę, nauczyliśmy się samodzielności w obcym środowisku oraz na pewno wzmocniliśmy poczucie własnej wartości. Zdobyte podczas praktyki zawodowej umiejętności podniosły nasze kwalifikacje zawodowe, co jest głównym celem projektu – piszą w przesłanym komunikacie władze szkoły.
opr. red.