Obracają intelektualnie w głowach scenariusze przyszłości
Prawie pusta aula na rozpoczęcie roku akademickiego to smutny symptom pandemii koronawirusa. - Dzisiejsza inauguracja jest diametralnie inna, niż wszystkie poprzednie - powitała gości w czarnej masce na twarzy filozof Jolanta Święszkowska, rzecznik Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zapewniła, że dla społeczności PWSIiP jest to "czas wielkiej radości i nadziei". Do gości w Auli imienia prof. Antoniego Jakubczaka i online mówił rektor dr hab. Dariusz Surowik, zaś prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego wygłosił wykład.
- Hybrydowość stała sie symbolem covidowej epoki - mówił rektor PWSIiP, mającej ok. 6 tysięcy absolwentów, 2 tys. studentów, w tym prawie 700 na 1. roku. Podziękował za 3 lata wspólnej pracy wspólnocie akademickiej. Ocenił sytuację finansową uczelni jako stabilną w dobie nadchodzącego kryzysu ekonomicznego, który będzie głębszy niż w 2008 r. z powodu zerwania międzynarodowego łańcucha produkcji i dostaw. Uczelnia dostała premie z MNiSzW za sukcesy absolwentów na rynku blisko - łącznie 2 miliony złotych w 2019. PWSIiP od 2017 r. realizuje 11 projektów z zewnętrznym finansowaniem na ok. 28 milionów zł. Rektor zamierza ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosić konkurs na projekt połączenia budynku PWSIiP z równoległym biurowcem. - Udało nam się zbudować miejscową kadrę naukową - cieszył się rektor, który jest następcą twórcy PWSIiP prof. Kazimierza Pieńkowskiego i poprzednika dr. Roberta Charmasa. - Dawniej postawione cele współgrają z nowymi wyzwaniami. Planujemy utworzenie nowego kierunku studiów, mechatroniki. Myśląc o rozwoju uczelni, nie zdajemy się na ślepy los, na tymczasowe trendy i chwilowe uwarunkowania. Szukamy swojego miejsca na polskiej mapie edukacyjnej, z odwagą spoglądamy w przyszłość, starając się przewidywać to, co może się wydarzyć, obracając intelektualnie w naszych głowach różne scenariusze przyszłości.
Relacji z inauguracji na żywo przyglądało się lub przysłuchiwało w YT średnio ok. 60 internautów. Oprócz 2 tysięcy studentów, w tym 662 na pierwszym roku, PWSIiP ma prawie 400 pracowników.
Lem, sztandar i matematyka
Rektor Dariusz Surowik przypomniał, że "przed nami rok 2021, stulecie urodzin pisarza i wizjonera Stanisława Lema, który w swojej pierwszej książce z 1951 roku, w totalnym zamknięciu szarego PRL-owskiego świata, w zamknięciu o wiele bardziej restrykcyjnym niż to wynikające z „covidowych” realiów, przewidział powstanie Internetu, a później także pojawienie się czytników elektronicznych, sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy czy walczących robotów". Rektor dzielił się ze studentami i Prorektor dr Dariusz Perło poprowadził ślubowanie na sztandar trojga studentów pierwszego roku: Mileny Borawskiej z pielęgniarstwa, Radosława Jurczyka z wf i Mileny Narewskiej z zarządzania. Po ślubowaniu otrzymali stuknięcie buławą w lewe ramię od rektora i różę pąsową od prorektora, po czym zabrzmiało sopranami i altami "Gaudeamus igitur..., vivat academia , vivat profesores".
Natalia Chełstowska z samorządu studenckiego wyraziła przekonanie, że pierwszacy z łatwością będą potrafili odnaleźć się w nowym środowisku. Życzyła wszystkim, aby uczynili prawdziwym i wartościowym powiedzenie pokoleń, że studia to czas najwspanialszy w życiu młodego człowieka. Uprzedziła, że w PWSIiP czekają znajomości i wydarzenia, które będą miały wpływ na przyszłość debiutantów z indeksami. Życzyła wiedzy i doświadczenia, które będą wykorzystywać przez lata.
„Po co uczymy matematyki?” w wykładzie inauguracyjnym starał się ciekawie wyjaśnić matematyk prof. dr hab. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zajmuje się teorią grup i pierścieni. Pracował jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej (2007 - 2009), MNiSzW (2009 - 2012). Należy od 2003 do międzynarodowego zespołu ekspertów matematycznych w programoe PISA - Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów.
Mirosław R. Derewońko