Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nietypowa 25. inauguracja roku WSA - w maskach

Tylko 3 naukowców w czarnej osłonce na usta i nosy znajdowało się na podwyższeniu dla Senatu Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży podczas 25. rozpoczęcia roku akademickiego. - Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie studentów i pracowników zdecydowaliśmy się na symboliczną inaugurację – wyjaśnił rektor WSA prof. Roman Engler, serdecznie witając studentów I semestru, którzy przybyli na immatrykulację. Rok akademicki zaczęło około 1000 studentów studiów I i II stopnia na 5 kierunkach kształcenia, w tym 295 studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na I semestrze. Rok szkolny zainaugurowało też ok. 300 uczniów średnich szkół akademickich ZSA.

Rektor Engler powiedział młodzieży, że „czas studiów to bardzo ważny i najpiękniejszy etap życia dorosłego człowieka”. - Życzę niezapomnianych spotkań, imprez, wspaniałego życia towarzyskiego – ale jak to będzie wyglądać w praktyce, w dobie obostrzeń sanitarnych, nie sprecyzował. Obiecał, że ufunduje obrączki parom małżeńskim, które poznały się w WSA. - W mijającym roku związek małżeński zawarło 6 par, dołączając do grona 91 par, którym Rektor ufundował obrączki – mówił sympatyczny założyciel i właściciel prywatnej uczelni. WSA szczyci się absolwentami: 7758 osób ukończyło studia I i II stopnia, 1842 słuchaczy ma za sobą studia podyplomowe, zaś 1452 uczniów ukończyło LO i Technikum Informatyczne, których założycielem jest Wyższa Szkoła Agrobiznesu.

Wysokie zarobki absolwentów w 2017 roku
Rektor Engler cieszy się, że w rankingu Szkół Wyższych „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” za 2020 r. WSA ma 28. miejsce na ponad 300 uczelni niepublicznych. Tym samym jest najwyżej notowaną uczelnią niepubliczną Polski północno-wschodniej, regionie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i części mazowieckiego. Rektor informował, że absolwenci WSA „osiągają najwyższe wynagrodzenie w województwie podlaskim”. Według systemu Ekonomiczne Losy Absolwentów, prowadzonym na zlecenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym źródłem informacji są dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, i z zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym POLON wynika, że „w 2017 r. absolwenci WSA uzyskiwali najwyższe wynagrodzenie w województwie podlaskim”.

2020-10-17 10-48-13.jpg

Średnie wynagrodzenie absolwentów studiów I stopnia Wyższej Szkoły Agrobiznesu wynosiło 2748 zł i było najwyższe z podlaskich uczelni. Wynagrodzenie absolwentów studiów II stopnia w kwocie 4758 zł również było najwyższym w województwie podlaskim. Sukces największy osiągnęli absolwenci studiów II st., magisterskich, na kierunku Pielęgniarstwo. Ranking wykazał, że „uzyskali oni w 2017 roku najwyższe wynagrodzenia w Polsce spośród absolwentów uczelni, kształcących na kierunku Pielęgniarstwo II stopnia. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło 5613,59 zł. Studia na kierunku Pielęgniarstwo były wtedy prowadzone na 26 uczelniach.

- WSA dysponuje – stwierdził prof. Engler -  najwyższym funduszem stypendialnym, przydzielanym uczelniom niepublicznym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2020 r. wynosił 2 mln zł. Pozwala to na aktywną pomoc materialną studentom i premiowanie za dobre wyniki w nauce.

IMG_9814.jpg
Pusta aula

 

Nauka z premią na koncie i za granicą
Oprócz stypendiów socjalnych i zapomóg, przydzielane są „stypendia naukowe dla 10% studentów kierunku, uzyskujących najlepsze wyniki w nauce. W tym roku przyznano 68 rocznych stypendiów. Nagrodzeni to: Góralczyk Katarzyna i Góralczyk Małgorzata – średnia 5,0 – Rolnictwo; Cieśliński Krzysztof – 4,96 – Budownictwo; Złotkowska Natalia – 4,95 – Bezpieczeństwo wewnętrzne; Lutrzykowska Katarzyna – 4,9 – Towaroznawstwo; Cygan Sylwia – 4,83 – Pielęgniarstwo, Dąbrowska Olga – 4,68 – Pedagogika. Studenci w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii mogą ubiegać się o pomoc. Studenci WSA od 15 lat w okresie letnim odbywają staże zagraniczne i odpłatne praktyki zawodowe w firmach w Anglii, Francji, Niemczech, Norwegii, USA. - Zarobione pieniądze wielokrotnie przekraczają opłatę czesnego – mówił rektor. - Uczelnia w poprzednim roku akademickim realizowała projekty o wartości 4,5 miliona zł w partnerstwie z firmami i instytucjami z Niemiec, Bułgarii, Włoch, Portugalii oraz z Warszawy i Łomży. W ubiegłym roku, mimo trudnej sytuacji, zorganizowano ponad 20 wyjazdów na praktyki studenckie i szkolenie 20 pracowników. 

W WSA kształci się 35 studentów: Ukrainy, Litwy, Białorusi. 128 obcokrajowców ukończyło WSA.

Fundacja Janka Muzykanta – pomagająca uczniom - w tym roku przydzieliła stypendia po 3000 zł dla 12 stypendystów. Studenci, uczniowie i pracownicy dostarczyli ponad 400 paczek dla dzieci z domów dziecka z Białorusi.

Wykład inauguracyjny „ Oxytree – drzewem przyszłości” wygłosił dr inż. Janusz Lisowskiego, prof. WSA. Głos zabrał także prorektor dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz.

 

Opr. Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
nie, 18 października 2020 12:16
Data ostatniej edycji: nie, 18 października 2020 16:31:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę