Nagrodzona magisterka absolwenta PWSIiP
Praca magisterska Emila Borkowskiego, dotycząca zinformatyzowanego zarządzania czasem pracy, znalazła się w prestiżowym zestawieniu 14 nagrodzonych prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich absolwentów publicznych uczelni zawodowych. Praca absolwenta administracji Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, zdobyła wyróżnienie w drugiej edycji konkursu o Nagrodę Prezesa ARP na najlepszą pracę magisterską w kategorii zarządzanie przedsiębiorstwem w warunkach globalizujących się rynków.
Emil Borkowski to absolwent PWSIiP z 2019 roku i jednocześnie pracownik działającego globalnie przedsiębiorstwa Cargill Poland sp. z o. o. W pracy magisterskiej autor omówił tematykę regulacji czasu pracy i urlopów na przykładzie korporacji, która na całym świecie zatrudnia 165 tysięcy pracowników, z czego 4 tysiące w samej Polsce, a działa w 65 krajach. W erze „przedcovidowej” absolwent PWSIiP opisał elektroniczne ewidencjonowanie czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe. – Od wielu lat interesuję się nowinkami technologicznymi, połączeniem administracji z informatyzacją. Zarządzanie czasem w formule elektronicznej przyśpiesza proces decyzyjny, jest także bardzo transparentne w odbiorze samych pracowników – mówi Emil Borkowski. Zwraca także uwagę na fakt, że globalna pandemia jest katalizatorem zmian w tym zakresie, a to co jeszcze niedawno było innowacją staje się obecnie standardem wielu firm.
O pracy Emila Borkowskiego niezwykle przychylnie wypowiada się promotorka dr hab. Anna Ostrowska, prof. PWSIiP. – Pan Emil posiada znakomity potencjał intelektualny i zaangażowanie badawcze, co w przyszłości powinien rozwijać, np. przy pisaniu pracy doktorskiej – mówi.
Konkurs o Nagrodę Prezesa ARP na najlepszą pracę magisterską, licencjacką, inżynierską z zakresu: technologii na rzecz zaawansowanego przemysłu, otoczenia okołobiznesowego, zarządzania przedsiębiorstwem w warunkach globalizujących się rynków, informatyki, to wspólna inicjatywa Agencji Rozwoju Przemysłu i Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, której przewodniczy dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W 2019 roku Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych podpisała porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu. Była to pierwsza oficjalna zapowiedź współpracy publicznych uczelni zawodowych ze spółką akcyjną Skarbu Państwa. Podpisane porozumienie w długofalowej perspektywie zwiększy szanse powodzenia absolwentów publicznych uczelni zawodowych na rynku pracy, ułatwi przedsiębiorcom dostęp do dobrze wyszkolonej kadry pracowników. To także szansa na komercjalizację najlepszych prac dyplomowych, zastosowanie proponowanych rozwiązań w przemyśle, biznesie, instytucjach.
Laureaci konkursu o Nagrodę Prezesa ARP gratulacje, dyplomy i pochwały odbierali wirtualnie podczas konferencji „Kardy przyszłości – kadry przemysłu”, którą zorganizowała Agencja Rozwoju Przemysłu wspólnie z ogólnopolskim dziennikiem „Rzeczpospolita”, pod patronatem Prezydenta RP i Premiera RP. – Stoimy na progu kolejnej rewolucji przemysłowej, przed nami wyzwania związane z robotyzacją, automatyzacją, sztuczną inteligencją – przemawiał na konferencji wicepremier dr Jarosław Gowin. Minister rozwoju, pracy i technologii, podkreślał, że jeszcze jako szef resortu nauki nawiązał efektywną współpracę w publicznymi uczelniami zawodowymi, zna ich specyfikę i bardzo docenia praktyczny wymiar kształcenia.
Panelistą konferencji był także przewodniczący KRePUZ, rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, który podkreślał, że tego typu uczelnie mają także aspiracje naukowe. Postulował, aby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło odrębną ścieżkę grantową dedykowaną wyłącznie publicznym uczelniom zawodowym. – Nie ma solidnej dydaktyki bez dobrej nauki – podkreślał dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP. Rektor łomżyńskiej uczelni mówił także, że inwestycja w rozwój badań naukowych na publicznych uczelniach zawodowych jest warunkiem koniecznym ich rozwoju oraz rozwoju mniejszych ośrodków miejskich, które potrzebują dobrze wyszkolonej kadry, konkretnych innowacji i impulsów prorozwojowych.