Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Zabawa w teatr dla dużych i małych

Przedstawienia, w tym uwielbiane przez dzieci „Czerwony Kapturek”, „Calineczka” oraz „Karius i Baktus”, bajki czytane przez aktorów, a także warsztaty teatralne dla najmłodszych – to tylko niektóre z atrakcji „Ferii w teatrze”, przygotowanych przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży. – Aktor pytał nas co można robić na krześle – mówi 4,5 letnia Alicja. – I na krześle można robić wszystko co tylko się chce, cokolwiek! Podobało mi się też przedstawienie o „Calineczce”, jak szukała siostrzyczki i uratowała wróbelka. – Dzieci często mają pomysły, na które my dorośli w życiu byśmy nie wpadli – dodaje prowadzący piątkowe warsztaty Rafał Swaczyna. – Pierwszy raz widziałem np. coś takiego, że na krześle można się nudzić. To ćwiczenie wykonuję dość często, bo jest to jedno z podstawowych ćwiczeń aktorsko-reżyserskich, ale nikt jeszcze nigdy na to nie wpadł!

Gdzie Calineczka ma nóżki?
Gdzie Calineczka ma nóżki?


Na tegoroczne ferie łomżyńscy aktorzy przygotowali aż pięć spektakli: „Chłopiec i szczęście”, „Czerwony Kapturek”, „Baśń o rycerzu bez konia”, „Calineczka” oraz „Karius i Baktus”. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem, dlatego w czwartek trzeba było zorganizować dodatkowe przedstawienie, a w piątek były aż dwa.
– W tym roku widzimy tendencję do większego zainteresowania spektaklami, bo na przykład dzisiaj zagraliśmy aż dwa przedstawienia przy praktycznie pełnej widowni – mówi aktorka Bogumiła Wierzchowska-Gosk. – Cieszy nas też, że po obejrzanym spektaklu większość lub nawet wszyscy pozostają na słuchaniu czytanych bajek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty teatralne, prowadzone przez Marzannę Gawrych i Rafała Swaczynę.
Dzieci na warsztatach poprzez zabawę poznawały warsztat pracy aktora i same mogły spróbować swych sił w aktorskich etiudach czy ćwiczeniach scenicznych. Dowiedziały się przy tym jak powstaje spektakl, kto go realizuje i przygotowuje oraz jak ważna w tym wszystkim jest rola reżysera. 
– Takie warsztaty to rewelacja dla dzieci – ocenia pani Wioletta, mama Alicji. – Wszystkie dzieci, które były na przedstawieniu znalazły się później na scenie i bardzo polecam takie zajęcia – dla każdej mamy z dzieckiem i taty też!
– To wspaniała przygoda dla dzieci – dodaje pani Janina. – Mają nie tylko okazję być w teatrze na prawdziwym przedstawieniu, ale mogą też pobawić się w aktorów, zobaczyć jak takie przedstawienie powstaje – sama obserwowałam to z ogromnym zaciekawieniem!
Dodatkową atrakcją dla dzieci i ich dorosłych opiekunów było też zwiedzanie teatru, w tym możliwość wejścia na wieżę widokową oraz  podziwianie lalek z wcześniejszych spektakli oraz przygotowywanej właśnie „Pasji”. 
– Na ogół pracuję z dziećmi 10-letnimi i starszymi, a prowadzę takie zajęcia już od 12 lat – mówi Rafał Swaczyna. – Dzisiaj to było dla mnie pierwsze spotkanie z takimi maluchami, ale małe dzieci mają w sobie tyle wdzięku, radości i energii, że świetnie się bawiły, a ja też miałem kilka zabawnych momentów, obserwując co wymyślają!
– To już kolejna edycja ferii w naszym teatrze, spotkań z teatrem dla dzieci, młodzieży i dorosłych – dodaje Bogumiła Wierzchowska-Gosk. – Jest to też wspaniała okazja dla tych, którzy może nigdy by nie pomyśleli, że pójdą na bajkę adresowaną do dzieci, ale przychodzą tu z nimi i też odkrywają dla siebie świat teatru!

Wojciech Chamryk

210510110729.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę