Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Grać jak mistrzowie perkusji

Główne zdjęcie
Przemysław Starachowski

– Lubię rytm, lubię muzykę i lubię power! – mówi 10-letni Kacper Święcki. – Lubię Bon Jovi, AC/DC i Kiss, ale na koncercie finałowym chcę zagrać „Welcome To The Jungle” Guns N’ Roses. Ale te warsztaty to nie tylko zajęcia i koncert, ale też spotkanie z dobrymi kumplami i jest tu naprawdę fajnie! W rozpoczętych w poniedziałek VI Warsztatach Perkusyjnych Drums Workshop Łomża 2015 bierze udział ponad 30. młodych perkusistów. Przez najbliższy tydzień czeka ich wiele atrakcji, w tym zajęcia z Przemysławem Starachowskim, Anną Kaptur, DJ’em Critical oraz z wybitnym perkusistą Mariuszem Mocarskim, współpracownikiem takich gwiazd jak: Maria Sadowska, Patrycja Markowska czy Justyna Steczkowska, który zaprezentuje też najnowsze perkusyjne triggery, mające swą polską premierę właśnie w Łomży.

Organizowane przez Korzenny Warsztat Muzyki we współpracy z Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych warsztaty perkusyjne to jedne z nielicznych, jeśli nie jedyne w kraju, na których podstaw gry mogą się nauczyć też osoby początkujące, które wcześniej nigdy nie grały na perkusji. Stąd podział na grupy zerowe młodszą i starszą oraz zaawansowaną, w której pod okiem Przemysława Starachowskiego ćwiczą grający już od kilku czy nawet więcej lat.
– Bardzo lubię grać na perkusji i chciałem pokazać jak można na niej grać! – mówi niespełna 9-letni Jan Mierzejewski, uczący się grać od dwóch lat. – Moim ulubionym perkusistą jest Bartosz Nazaruk, który był tu w zeszłym roku i podpisał mi się na pałce, lubię też rockowe kapele jak Metallica, reggae jak w Bednarku. Grać uczy mnie ojciec, który gra na gitarze i nawet już kiedyś graliśmy razem kilka kawałków!
Radość z tego, że mogą uczestniczyć w warsztatach okazują nie tylko młodzi perkusiści obojga płci, ale też ich rodzice. Mamy i ojcowie podkreślają zgodnie, że takie zajęcia to doskonała alternatywa przed spędzeniem tygodnia ferii przed komputerem czy telewizorem, niezwykle wzbogacająca dzieci. Do tego rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że takie zajęcia uwrażliwiają ich pociechy i mają ogromny wpływ na rozwój ich artystycznych zainteresowań, co często owocuje dalszą nauką w szkole muzycznej.
– Bardzo się cieszę, że możemy organizować coś takiego w Łomży! – podkreśla Przemysław Starachowski. – Chciałbym żeby to jeszcze bardziej się rozrosło, dlatego ciągle staramy się o fundusze. Póki co się to nie udaje, ale myślę, że nie będziemy rezygnować do momentu, aż będzie to naprawdę duża impreza.
Mimo ograniczonego budżetu atrakcji i tak nie brakuje. Dzieci i młodzież wręcz garną się do perkusji, wiele też sobie obiecują po dodatkowych zajęciach. We wtorek od godz. 12.00 do 13.30 poprowadzi je znakomity perkusista i pedagog Mariusz Mocarski, z kolei w środę zaprezentuje się od 18.00 do 20.00 DJ Critical - Bogdan Jagielski z Łomży.
– Będzie to pokaz perkusji elektronicznej, ale Mariusz Mocarski przywiezie też hybrydowy zestaw akustyczny do którego będzie podpinał triggery Rolanda i łączył to z muzyką elektroniczną i samplami – zapowiada Starachowski. – Będzie to ogólnopolska premiera tych triggerów w Łomży, bo tydzień temu zostały pokazane po raz pierwszy w Stanach. Pokażemy też jak łączyć pracę DJ’a i perkusisty, jak wykorzystywać perkusję w muzyce elektronicznej. Mamy gotowy program, żeby każdy mógł spróbować jak się tak gra!
Wszyscy uczestnicy warsztatów zaprezentują się też podczas sobotniego koncertu finałowego 7 lutego w MDK-DŚT o godz. 15.00, a główną atrakcją będzie występ projektu Kilim Carpet.
– To będzie muzyka folk w elektronicznych aranżacjach – uchyla rąbka tajemnicy Anna Kaptór. – Zaprezentujemy krótki set złożony z sześciu utworów – z Kurpiowszczyzny, ale nie tylko. Wystąpimy w duecie: ja zagram na pianinie i zaśpiewam, Przemek na perkusji, będą też wizualizacje przygotowane przez Kingę Rejteradę z liceum plastycznego.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę