Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Kurpiowski hołd dla Adama Chętnika

cz pon, 15 czerwca 2015 08:11

130. rocznicę urodzin Adama Chętnika upamiętniono podczas XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Uroczystość zorganizowano w ramach obchodzonego w województwie podlaskim Roku wybitnego etnografa i wielkiego patrioty, łącząc ją z jedną z największych krajowych imprez popularyzujących tradycyjny folklor. – Zależało nam na tym, żeby te obchody odbyły się w miejscu gdzie się dziadek urodził, gdzie tworzył skansen kurpiowski, spędził więcej niż połowę swojego życia i gdzie spoczął – mówi Danuta Chętnik. – Tu zostawił całe swoje serce, myślał żeby coś zostawić dla narodu polskiego, bo jego motto życiowe brzmiało: wszystko co robię, zastanawiam się czy to będzie dobre dla Polski!

Walizka pojechała do Bułgarii

mm so, 13 czerwca 2015 21:46

State Puppet Theatre Stara Zagora z Bułgarii zdobył Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury doceniło niebanalne połączenie kultury ludowej z jazzem w spektaklu „Magia folkloru” oraz żywiołową interpretację sześciorga aktorów. – Nie spodziewaliśmy się nagrody! – mówi jeden z aktorów bułgarskiego teatru Kirył Antonow. – Styl naszego przedstawienia znacząco odbiegał od innych konkursowych spektakli, ale może właśnie dlatego jury go doceniło i jesteśmy bardzo szczęśliwi! Nagrodzono i wyróżniono też siedem innych teatrów, a jurorzy i uczestnicy festiwalu podkreślali wysoki poziom imprezy oraz doskonały dobór spektakli. – Przed festiwalem zastanawiałem się jakie człowiek może mieć marzenia – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk. – Tych marzeń było bardzo wiele, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem spełnionym i szczęśliwym!

Teatralna kraina orientu w Łomży

mm so, 13 czerwca 2015 21:38

Ostatni dzień XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” stał pod znakiem przedstawień goszczących w Łomży po raz pierwszy teatrów z krajów azjatyckich. Japoński Marionette Laal Kamara zaprezentował poza konkursem połączone spektakle „Marzenia pirata” i „Sakura”, a walczący o festiwalowe Grand Prix Mascots and Puppets Specialists z Singapuru wystawił efektowne widowisko „Ulice Singapuru”. Lider zespołu i świetny showman-lalkarz Frankie Malachi od dawna marzył o tym by przyjechać na łomżyński, cieszący się dużą renomą w teatralnym świecie, festiwal. – Wiem o tym festiwalu już od dawna – mówi Frankie Malachi. – Dowiedziałem się o nim z internetu i pomyślałem wtedy: hej, co to za wspaniała impreza i jak fajnie byłoby na niej wystąpić. I w końcu się udało!

Miejsce na wiersz w młodych sercach

cz so, 13 czerwca 2015 10:25

18-letnia Beata Gryszkiewicz z polskiego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie zwyciężyła w XII konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. – Nie oczekiwałam nagrody, ale jestem bardzo zadowolona! – mówi Beata Gryszkiewicz. – Wiedziałam, że powiedziałam dobrze, nie zapomniałam tekstu, ale aż takiego wyniku się nie spodziewałam, tym bardziej że zdobyłam już raz w Łomży pierwsze miejsce i raz trzecie! Popularyzujący polską poezję współczesną w kraju oraz środowiskach polonijnych Białorusi i Litwy konkurs dla młodzieży gimnazjalnej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Oświaty Logos, Starostwo Powiatowe w Łomży, Stowarzyszenie Wspólnota Polska Odział w Łomży oraz Podlaski Regionalny Fundusz Filmowy.

Kazio Sponge i kurpiowskie klimaty na Walizce

cz so, 13 czerwca 2015 10:23

Szalony freak i hipster Kazio Sponge, wieczny 6-latek, podbił swym spektakularnym show dla dorosłych publiczność XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. – Kazio Sponge to jakieś moje alter ego – mówi aktorka, reżyserka oraz autorka scenografii i scenariusza show, Anna Makowska – Kowalczyk. – Mam całkowicie odmienny charakter od Kazia, co można zobaczyć na spektaklu i jest to dla mnie jakaś psychoterapia, autoterapia! Wcześniej odbyły się cztery spektakle konkursowe, a trzeci dzień festiwalu zakończył koncert łączącego ludowe piosenki z elektronicznymi aranżacjami i wizualizacjami duetu Funkasanki.

„Lubelski Kurp” Witold Lisiecki uhonorowany w Łomży

cz pt, 12 czerwca 2015 08:17

Wyremontowanej sali kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży nadano imię Witolda Lisieckiego (1948-2002), zmarłego tragicznie jej wieloletniego pedagoga oraz skrzypka i akordeonisty kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Łomża. – Jestem bardzo wzruszona i zadowolona, że ktoś jeszcze pamięta męża, bo pracował tutaj 34 lata! – mówi Jadwiga Lisiecka. – Dzisiejszy dzień to dla nas dzień szczególny i wyjątkowy. Z jednej strony smutny, gdyż od 13. lat Witka nie ma już wśród nas, ale z drugiej strony radosny, ponieważ pamięć o nim, o jego pracy, będzie żyła wiecznie!

Zegarmistrz Czasu na Starym Rynku

cz pt, 12 czerwca 2015 08:11

Czy jesteśmy niewolnikami czasu? Gdzie i po co pędzimy, skoro i tak z każdą upływającą sekundą zbliżamy się do nieubłaganego końca? Czy to tempo nie jest zbyt szybkie i nie zapominamy z jego powodu o realizacji własnych marzeń? Różne aspekty czasu i w jaki sposób można uciec od zwykłej, często bardzo monotonnej, rzeczywistości pokazali publiczności 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” aktorzy Teatru Akt. Ich najnowszy spektakl podsumował drugi dzień festiwalu, pełnego konkursowych emocji na najwyższym poziomie. – „Poza czasem” to dla nas, grupy podróżników, którzy przez przypadek zostali uwikłani na początku w pewien mechanizm, rytm czasu, taka chwila wytchnienia – mówi aktorka i reżyserka spektaklu Agnieszka Musiałowicz.

Mistrz głodu i Walizki dzień pierwszy

cz cz, 11 czerwca 2015 08:19

Plenerowy spektakl „Mistrz Głodu” poznańskiego Teatru Biuro Podróży zakończył pierwszy dzień 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Wcześniej odbyło się pięć przedstawień konkursowych, w tym – po raz pierwszy w historii festiwalu – współtworzony przez widzów kameralny spektakl jordańskiego teatru wystawiony w prywatnym domu. Otwarto też wystawę, współpracującego również z łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora, czeskiego scenografa Pavla Hubički. Dziś miłośników teatru czekają kolejne atrakcje, w tym powtórzony spektakl Jordańczyka Husama Abeda oraz wielkie plenerowe widowisko „Poza czasem” Teatru Akt na Starym Rynku.

Początek teatralnych emocji w Walizce

cz śr, 10 czerwca 2015 12:10

Przedstawienie „A niech to gęś kopnie” poznańskiego Teatru Animacji rozpoczęło tegoroczną edycję XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Pierwszy z konkursowych spektakli poprzedziło efektowne otwarcie przygotowane przez zespół gospodarzy – Teatr Lalki i Aktora w Łomży, a znaczenie i rozmach „Walizki”, jednego z najbardziej prestiżowych festiwali teatru lalkowego nie tylko w Polsce, zgodnie podkreślali oficjele i zaproszeni goście. – Przez cztery dni, nasze piękne miasto stanie się stolicą teatrów lalkowych – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dodając, że to wspaniałe dni dla Łomży i jej mieszkańców.

Światowy teatr bez granic w Łomży

cz pon, 08 czerwca 2015 07:58

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” rozpocznie się w najbliższą środę w Łomży. Tegoroczne święto teatru potrwa cztery dni. W części konkursowej o Grand Prix rywalizować będzie 15 teatrów: pięć polskich i 10 zagranicznych, w tym z Argentyny, Jordanii i Singapuru. – Tegoroczna „Walizka” zapowiada się szalenie interesująco i jest niezwykle bogata w wydarzenia teatralne! – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk. – Program festiwalu jest przygotowywany przede wszystkim z myślą o mieszkańcach naszego miasta, stąd dużo imprez plenerowych. W tym roku na Starym Rynku swe najnowsze spektakle zaprezentują, znane na całym świecie, Teatr Biuro Podróży z Poznania i Teatr Akt z Warszawy. Nie zabraknie też wielu innych atrakcji, w tym show, jedynego w swoim rodzaju freaka i hipstera, Kazia Sponge na ul. Farnej.

Jak w niebie wesoło z pieśnią i modlitwą

cz pon, 08 czerwca 2015 07:53

Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff przypomniało wizytę papieża Jana Pawła II w Łomży okolicznościowym koncertem. Tegoroczny koncert z cyklu „Jak w niebie wesoło...” był jednak szczególny, bo wykonawcy zadedykowali go również zmarłym niedawno łomżyńskim duchownym: biskupowi Tadeuszowi Zawistowskiemu (+ 85) i kapucynowi, ojcu Zbigniewowi Konopce (+ 90). – Ten koncert, tak jak zawsze, był planowany jako papieski, ze względu na kolejną rocznicę przyjazdu Ojca Świętego do Łomży 4 i 5 czerwca 1991 r. – mówi Magda Sinoff. – Jednak nie mogliśmy nie wspomnieć księdza biskupa Tadeusza Zawistowskiego i ojca Zbigniewa Konopki, który często bywał na naszych koncertach w kościele kapucynów!

Muzyczny karnawał dla dużych i małych

cz pt, 29 maja 2015 08:23

– To taki koncert, na którym publiczność może się dobrze bawić – podkreśla dyrygent Szymon Kawalla. – Dlatego też została włączona w działania orkiestry, brała udział w wykonywaniu tych utworów! Okazji do zabawy dla słuchaczy w każdym wieku na czwartkowym familijnym koncercie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego nie brakowało. Najbardziej uprzywilejowane były dzieci, bo Dzień Dziecka tuż, tuż, ale powody do zadowolenia mieli też dorośli słuchacze. – Wspaniale, że pomimo różnego wielu mogliśmy się spotkać na takim koncercie: od tych malutkich dzieci, które tu biegają i edukują się, poprzez młodzież, aż do tych babć, które wychodzą i robią korowód! – ocenia pani Teresa, zachwycona tym, że orkiestra zagrała kompozycje Saint-Saënsa, Haydna i rodziny Straussów.

Dwie nagrody dla „Kominiarczyka”

cz pon, 25 maja 2015 10:19

Zespół Teatru Lalki i Aktora powrócił z serbskiej Suboticy, gdzie w konkursie 22 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci wystawiony przez niego spektakl „Kominiarczyk” w reżyserii Jarosława Antoniuka zdobył dwie nagrody. Marek Janik otrzymał nagrodę aktorską, zaś Bogdan Szczepański – nagrodę za najlepszą muzykę oryginalną do spektaklu. - To ogromny sukces znaleźć się w gronie laureatów biorąc pod uwagę fakt, że w tej edycji serbskiego festiwalu w konkursie zaprezentowało się 18 teatrów z 15 krajów wybranych spośród 201 zgłoszeń z całego świata – cieszy się Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego teatru.

Big Bit i wieczór z Michałem Grobelnym

mm so, 23 maja 2015 15:32

Katarzyna Głębocka, Agata Daniłowicz i Aleksandra Suproń triumfowały w ósmej edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. Jury przyznało jeszcze 18 kolejnych nagród i wyróżnień dla młodych wokalistów z Łomży i regionu, podkreślając ich wysoki poziom. Tego samego dnia zwycięzcy konkursu mogli przekonać się jak śpiewa na żywo przewodniczący jury Michał Grobelny, jeden z najzdolniejszych młodych wokalistów w Polsce. Finalista „The Voice Of Poland” zaprezentował w MDK-DŚT swój recital, w którym towarzyszyli mu łomżyńscy muzycy Studio Band Pawła Lipskiego. Był to koncertowy debiut tego składu i zarazem spełnienie marzeń solisty – udało mu się bowiem stworzyć w Łomży wyjątkowy chór, w którym zaśpiewali nie tylko uczestnicy Big Bitu, ale też cała publiczność.

Wyjątkowe urodziny Henryka Gały

mm so, 23 maja 2015 14:40

Poeta z Drozdowa, Henryk Gała, obchodził w nietypowy sposób swe 77 urodziny. W piątkowe popołudnie spotkał się z młodzieżą i swymi przyjaciółmi w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Był tort i odśpiewane przez 50 osób gromkie „sto lat!”, nie zabrakło też najnowszych i klasycznych wierszy jubilata oraz muzycznych niespodzianek w wykonaniu uczniów łomżyńskiej szkoły muzycznej i bluesmana Roberta Wieczorka. – Były to niestereotypowe urodziny! – mówi Henryk Gała. – Impreza widać, że nie tylko „okolicznościowa na okoliczność” i bardzo się z tego cieszę. Cieszy też duża liczba publiczności, przecież to piątek, południe prawie – ogromnie mi miło i jestem wdzięczny za przypomnienie mi mojego wieku!

Niemenomania... po łomżyńsku

cz śr, 20 maja 2015 09:08

Malwina Cholewicka, gimnazjalistka i solistka Studia Wokalnego eMDeK z Łomży, wyśpiewała trzecią nagrodę w eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego NIEMENOMANIA.PL – konkursu na najlepszą interpretację piosenek wielkiego artysty Czesława Niemena.

Modlitwa dla papieża całym sercem wyśpiewana

cz wt, 19 maja 2015 08:15

– Gdyby Ojciec Święty żył obchodziłby 95 urodziny – mówiła Magda Sinoff. – Dlatego z tej okazji przygotowaliśmy refleksyjny, skłaniający do zadumy program „Przychodzimy do Ciebie” – myślę, że papież z uśmiechem spoglądał na nas z góry! Studio Wokalne eMDeK w dniu urodzin św. Jana Pawła II wykonało w łomżyńskiej katedrze pieśni religijne, psalmy i utwory gospel w hołdzie wielkiemu Polakowi. Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez licznych słuchaczy, często modlących się wcześniej na mszy św. za Papieża Polaka. – Pozostałem po nabożeństwie, żeby też i pieśnią wspomnieć naszego świętego – mówi pan Piotr. – I z podziwu wyjść nie mogę, jaką to mamy zdolną i kochającą papieża młodzież!

Mistrz Olgierd Łukaszewicz pytał o Polskę w Łomży

cz pon, 18 maja 2015 11:51

Blisko 69-letni aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich ma w dorobku setki ról na ekranie i na scenie, w tym dziełach tak klasycznych i popularnych jak, m.in., „Dzieje grzechu” Borowczyka, „Seksmisja” Machulskiego, „ Brzezina” Wajdy czy „Dekalog II” Kieślowskiego. Na Noc Muzeów w Łomży zawitał do Teatru Lalki i Aktora i wystąpił z monodramem „A każ tyz ta Polska, a kaz ta”?, splecionym z urywków „Wesela” i „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Sala była pełna widzów, pełnych atencji dla Mistrza Mowy Polskiej i wychodzących z głowami pełnymi domysłów.

Noc w bibliotece pełna atrakcji

cz nie, 17 maja 2015 10:37

Quizy, zabawy, konkursy. Przedstawienia teatralne i koncert zespołu Microklimat. Kiermasz książek czy loteria z nagrodami – to tylko niektóre z atrakcji piątkowej „Nocy w Bibliotece” w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Impreza przyciągnęła ponad 200 osób w różnym wieku, ale przeważały zachwycone niecodzienną sytuacją dzieci. – „Noc w Bibliotece” jest bardzo fajna! – mówi 8-letnia Maja. – Przyszłam o 21. i będę do końca, bo bardzo podoba mi się to, że rozmawiam z takimi starszymi dziewczynami i bawimy się razem! – Mnie też się podoba! – dodaje 11-letni Amadeusz. – Jest fajnie, spotkałem kolegów i graliśmy razem w szachy, uczestniczyłem też z siostrą w różnych konkursach. Lubię przychodzić do biblioteki na co dzień, ale taka impreza to jest dodatkowa atrakcja!

Dramatyczny finał trasy Kabanosa

cz nie, 17 maja 2015 10:34

Kabanos, jedna z gwiazd polskiej sceny niezależnej, ponownie zagrał w Łomży. Był to ostatni etap „Dramatycznej trasy vol. 3” i zarazem jedna z rzadkich okazji do dwukrotnego zobaczenia w akcji na tym samym koncercie gitarzysty grupy Mirka Łopaty, grającego też w Absentii. – Dla mnie to też coś nowego dwa koncerty jeden po drugim – mówi Mirek Łopata. – Zdarzały się już wcześniej, ale rzadko bywa tak, że gram, schodzę i za chwilę znowu jestem na scenie. Ale jeśli jestem w miarę ogarnięty z jednym i drugim materiałem to takie przestawienie się nie jest dużym problemem – ciężej jest z wydolnością organizmu, bo w moim wieku to jest już pewien wyczyn grać 2,5 godziny!

« · «« · 113 · 114 · 115 · 116 · 117 · 118 · 119 · 120 · 121 · 122 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę