Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Zdolne łomżynianki wyróżnia stypendiami marszałek

Główne zdjęcie
Aleksandra Suproń i Barbara Tarczewska (fot. Kamil Brzostowski)

- Basia i Ola są niezwykle zdolne, ambitne i pracowite, a przy tym bardzo skromne i koleżeńskie, jedna drugiej nie zazdrości – opowiada uszczęśliwiona Magda Sinoff, której wychowanki ze Studia Wokalnego eMDeK w Łomży: Barbara Tarczewska i Aleksandra Suproń otrzymały od marszałka województwa podlaskiego stypendia, przyznawane uczniom w dziedzinie twórczości artystycznej. Gala wręczania stypendiów 60 artystom różnych dziedzin sztuki była w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie wyróżniono również: młodziutką tancerkę Natalię Kisiel z BK Step i wokalistkę Studio ROK Wiktorię Perzanowską z Łomży oraz Laurę Narolewską z Zawad k. Łomży, śpiewającą rolę Chavy, córki Żyda Tewje Mleczarza w musicalu „Skrzypek na dachu” w Operze Podlaskiej w Białymstoku.

Barbara Tarczewska z eMDeK-u jest uczennicą 1. klasy w I LO im. Tadeusza Kościuszki, szkoły z już 400-letnią tradycją i 88. pozycją w tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” na najlepsze liceum w Polsce. - Poziom nauczania w „Pierwszym” był zawsze wysoki, więc doceniać trzeba uczniów, mających inne pasje – kontynuuje Magda Sinoff, instruktor śpiewu w MDK-DŚT. - Basia zaczęła grać na fagocie, uprawia z powodzeniem siatkówkę i jest dla ludzi bardzo serdeczna.

Od przedszkola do... opery
Serdeczna jak Aleksandra Suproń, uczennica 1. klasy Katolickiego Gimnazjum w Łomży, przygodę ze śpiewem zaczynająca od małego dziecka. - Ola jest wszechstronnie uzdolniona – opisuje swoją wychowankę instruktorka. - Myślę, że Ola poradziłaby już sobie z krótką arią operetkową, a do tego dużo rysuje. Jest takim dobrym, wesołym i pozytywnym „duszkiem” w naszym Studio Wokalnym.
Kolejna łomżynianka - laureatka stypendium marszałka podlaskiego to dawna wychowanka Magdy Sinoff, która następnie uczyła się śpiewu u Agnieszki Żemek – Pawczyńskiej w Studio ROK, teraz zaś – u pianisty i taty instruktorki w Regionalnym Ośrodku Kultury. - Wiktoria uczy się w drugiej klasie Publicznego Gimnazjum nr 6 przy Bernatowicza, więc wybrała szkołę na wysokim poziomie – wspomina swą spokojną wychowankę Agnieszka Żemek – Pawczyńska, natomiast Marek Żemek dodaje: - Ma dobry głos, opanowana i zdyscyplinowana, próbuje sił aktorskich w kole teatralnym.
Laura Narolewska, zdolna szóstoklasistka w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży,  ma z dotychczas przedstawionych stypendystek najbogatsze prasowe archiwum biograficzne, co stało się za przyczyną jej wyprawy z tatą w połowie 2014 r. na musical „Upiór w operze” w Operze Podlaskiej. Niesamowity musical Andrew Lloyd Webbera zrobił na niej tak piorunujące wrażenie, że stała się obserwatorką wszystkich nowinek z życia odwiedzonej opery, przez co trafiła na casting do „Skrzypka na dachu” Jerry'ego Bocka. - Nad wyraz ekspresyjna, dobry słuch, szybko przyswaja nowe i trudne utwory i ma ciekawy głos, mocny i miękki zarazem, altowy – wylicza z dumą zalety swej wychowanki Marek Żemek. - Myślę, że „Skrzypek na dachu” dodał Laurze wiatru w skrzydła.

Pracowite ferie na parkiecie
Z dumą o stypendystce marszałka Natalii Kisiel wyraża się jej tata Marek Kisiel, założyciel i trener mistrzowsko breakdance'owej Crazy Twisting Group z Łomży. - Natalia „Naćka” od środy ma ferie zimowe, uczestniczy w międzynarodowych warsztatach tanecznych z udziałem około 300 tancerzy Fair Play Dance Camp 2015 Warszawa, gdzie zajęcia prowadzi, m.in., WilldaBeast Adams, tancerz  z teledysków Beyonce i 2AM – opowiada Marek Kisiel. - Natalka zaczęła tańczyć, jak miała cztery i pół roku. Taniec owładnął jej życiem. Ma lat 12 i trenuje pięć razy w tygodniu po półtorej godziny. Przykład „Naćki pokazuje, że za zdolnościami, talentem musi podążać pracowitość. Jestem dumny, bo córka zdobyła wicemistrzostwo Polski hip-hop w kat. do lat 11 w Tarnowie Podgórnym w 2013.
Stypendystami marszałka zostali nadto: Natalia Grabowska z Łomży, Kamila Borys z Szepietowa, Aleksandra Czaplicka z Grajewa, Grzegorz Kostrzeba z Jedwabnego oraz Natalia Wojciechowska z Zambrowa. - Stypendia dla uczniów uzdolnionych artystycznie ustanowił Sejmik Województwa Podlaskiego w 2005 r. – podsumowuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Jan Kwasowski. - W pierwszych latach przyznawano po 30 stypendiów rocznie. W 2010 zwiększono do 45. W roku 2011 przyznano 60 stypendiów i tak jest do dziś. W ciągu 10 lat nagrodziliśmy 465 stypendystów, wielu otrzymało stypendia kilkakrotnie. Stypendia to pierwsza taka inicjatywa o zasięgu wojewódzkim,` promująca młodzież uzdolnioną artystycznie. Komisja bierze pod uwagę nasze całe województwo, różnorodność talentów, wiek, warunki rozwoju talentu. Na podstawie opinii ekspertów z edukacji kulturalnej Zarząd Województwa przyznał 60 uczniom stypendia po 250 zł miesięcznie na 2015 r..

Mirosław R. Derewońko

240308092554.png

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę