Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 grudnia 2024 napisz DONOS@

Zabytkowy Fort „czwarty” na sprzedaż

Trzynaście lat temu kupili go od Agencji Mienia Wojskowego. Miał być jednym z elementów „nowej Łomży”, którą oczom wyobraźni ukazywano na „Bawełnie”. Przygotowane wówczas plany zagospodarowania przestrzennego na terenach po byłej fabryce, lokowały wielkie centrum handlowo – usługowo - kulturalno - rozrywkowe, którego elementy miały sięgać aż po drogę do Ostrołęki i obejmować pozostałości carskiego Fortu nr 4. Teraz właściciele wystawili go na sprzedaż.

Ogłoszenie o sprzedaży Fortu nr 4 zostało opublikowane w naszym serwisie ogłoszeniowym.  

Fort 4 został wybudowany w latach 1887-1889 i wchodził w skład Twierdzy Łomża będącej częścią większego systemu obronnego na linii Narwi i Biebrzy zabezpieczającego zachodnie granice Cesarstwa Rosyjskiego. Obiekt ma charakter ziemnej reduty wzniesionej w systemie fortyfikacji polowej wzmocnionej, o narysie prawie regularnego pięcioboku z drogą forteczną, rowem fortecznym, wałami i trawersami. Położony jest przy ul. Wojska Polskiego około 200 metrów od drogi nr 61 Łomża – Ostrołęka. Jeszcze w latach 90. XX wieku Fort 4 był wykorzystywany przez wojsko, a później, jako mu zbędny, trafił od Agencji Mienia Wojskowego. Ta początkowo usiłowała go wydzierżawić, ale nie było chętnego. 

Sytuacja zmieniła się, gdy latem 2006 roku łomżyńscy biznesmeni złożyli syndykowi masy upadłości Łomżyńskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Narew, ofertę kupna terenów po zakładach. Za około 15 hektarów ziemi z ogromnymi halami zapłacili...  2 i pół milina złotych. To oni niedługo później przedstawili wizję budowy tu wielkiego centrum handlowego. Jesienią 2007 roku na licytacji w Agencja Mienia Wojskowego w Olsztynie, kupili Fortu 4. Na ten przetarg przyjechało aż 16 chętnych, przy czym większość stanowili przedsiębiorcy z Łomży. Cena wywoławcza wynosiła 80 tys. zł. Nowi właściciele wylicytowali kwotę 500 tys. zł, ale zapłacić musieli o blisko połowę mniej, bo od początku wiadomo było, że ze względu na zabytek otrzymają taką bonifikatę.

Władze miasta pod potrzeby biznesmenów, który widzieli tu centrum kongresowe, opracowały plan zagospodarowania przestrzennego wyznaczają wówczas przestrzeń pod hipermarket, i usługi usługowo – kulturalno – rozrywkowe oraz m.in. dwujezdniową ulicę Meblową za „Fortem 4”. W 2009 roku ówczesny prezydent Łomży Jerzy Brzeziński przekazał biznesmenom pozwolenie na budowę pierwszego w Łomży centrum handlowego z hipermarketem na Bawełnie. To od niego miała zaczynać się budowa „nowej Łomży”. Ciągnące się przez lata perypetie z udziałem organów ścigania i niespodziewanych zwrotów akcji budowę galerii zakończyły w 2011 roku, na wylaniu żelbetonowych słupów, które do dziś stoją na działce, na której kiedyś były wielkie hale ogromnej fabryki tkanin. Budowy kolejnych elementów „nowej Łomży” nigdy nie podjęto. Wystawienie na sprzedaż Fortu nr 4 w pewien sposób zamyka tę historię.

Dodajmy, że sprzedawany Fort 4 ma ponad 4 hektary powierzchni. Działka jest ogrodzona, zadrzewiona i zakrzewiona i znajdują się na niej 4 niewielkie budynki. Fort nr 4 podlega ochronie konserwatorskiej. Dla historyków szczególnie cenne są wały, rowy forteczne oraz dziedziniec.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę