Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 11 października 2024 napisz DONOS@

Strażnicy kontrolują, czym łomżyniacy palą w piecach

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Sześć mandatów o wysokości od 20 do 250 złotych wystawili strażnicy miejscy, którzy od trzeciej dekady listopada skontrolowali około 150 pieców domowych w Łomży. - Ukarani mandatami palili w piecach, służących podgrzaniu wody centralnego ogrzewania: zwykle stare meble, lakierowane, z płyty paździerzowej – informuje Paweł Żebrowski, komendant Straży Miejskiej w Łomży. - Patrole odbywają się dwa dni w tygodniu w godzinach popołudniowych i wieczornych. Strażnicy okazują upoważnienie do kontroli w ramach ochrony środowiska. Zazwyczaj mieszkańcy to rozumieją...

Od 22. listopada 2019 roku do 22. stycznia 2020 – czyli przez dwa miesiące – zdarzyło się raz, że mieszkaniec nie wpuścił strażników, chcących dokonać kontroli, czy nie pali w piecu materiałami niewłaściwymi do spalenia. O ile zatruwanie siebie, rodziny i sąsiadów dymem ze śmieci, butelek i toreb plastikowych stanowi wykroczenie, to zakaz wstępu strażników z upoważnieniem do kontroli w ramach ochrony środowiska jest przestępstwem w Kodeksie Karnym (art. 225 KK par. 1). - W tej sprawie strażników złożyli zawiadomienie do policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tym bardziej, że wezwany na miejsce patrol policji również nie został wpuszczony – mówi komendant Paweł Żebrowski, od początku listopada 2019 r. kierujący Strażą Miejską w Łomży. 22. listopada wprowadził stałe czynności kontrolne w okresie jesienno-zimowym. - Ubolewam, że nie możemy kontrolować pieców i paliw do nich codziennie, ponieważ nie pozwala nam na to sytuacja kadrowa.

Mieszkańcy mogą wskazać „trucicieli”
Nowego komendanta Straży Miejskiej cieszy, że w prawie 150 przypadkach strażnicy nie wykryli palenia w piecach śmieciami i plastikiem. - Ludzie się nauczyli, że przysłowiowe opony i plastik są również dla nich niebezpieczne, rakotwórcze, ponieważ wdychane z trującym dymem niewidoczne mikrocząsteczki osiadają w płucach albo przedostają się z pęcherzyków płucnych do krwiobiegu – uzmysławia Paweł Żebrowski. Komendantem Straży Miejskiej w Łomży został po ponad 20 latach pracy jako strażnik w Ostrołęce. - Takie patrole u nas się sprawdziły, dlatego tę praktykę przenoszę do Łomży – tłumaczy wartość inicjatywy, dzięki której świadomość ekologiczna będzie większa, a powietrze do oddychania czystsze. W roku 2019 sami łomżyniacy 75 razy zgłosili do Straży domy, w których – ich zdaniem – do palenia używa się niewłaściwego paliwa. Czasami to niekoniecznie odpadki do śmietnika kopcą, śmierdzą i gryzą dymem w oczy, tylko niskiej jakości, tańszy węgiel. W gestii strażników jest ocena szkodliwości czynu i warunków życiowych „trucicieli” wszystkich, świadomych mniej lub bardziej konsekwencji wrzucenia „plastików” do pieca. W godzinach 7. 30 – 15. 30 można zgłaszać, z których kominów w mieście wydobywają się trujące dymy: 86 215 67 56.     

Mirosław R. Derewońko

240729013428.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę