Szukają budowniczego wielkiego gazociągu
Gaz-System poszukuje wykonawcy, który ma zbudować przebiegający w okolicy Łomży tzw. południowy odcinek gazociągu wysokiego ciśnienia łączącego Polskę z Litwą. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w ciągu 24 miesięcy od popisania umowy. Już trwa wycinka drzew w pasie, na którym ma zostać ułożony gazociąg, a w okresie od lutego do kwietnia szlak mają sprawdzić archeologowie.
Gazociąg Polska-Litwa to trzecia obok zrealizowanej już linii energetycznej wysokiego napięcia, budowanej drogi Via Baltica, międzynarodowa inwestycja infrastrukturalna planowana w pobliżu Łomży. Gazociąg pierwotnie miał biec około 20 km na zachód od Łomży, ale zmieniono plany i w okolicy wsi Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim, ma skręcić 90 stopni na południowy wschód w kierunku tłoczni Hołowczyce i będzie przechodził w odległości kilku kilometrów od południowo-zachodnich granic administracyjnych miasta przez podłomżyńskie wsie Chojny Młode, Czaplice i Andrzejki.
W ubiegłym roku spółka Gaz-System poinformowała o uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem decyzji i pozwoleń administracyjnych na jego budowę, a teraz poszukuje wykonawcy, który zbuduje go. Południowy odcinek gazociągu Polska – Litwa przebiega przez 17 gmin od Małego Płocka, przez Nowogród, Łomżę, Śniadowo, Szumowo, Zambrów, Czyżewa, Andrzejewo, Boguty Pianki i dalej już przez zteren województwa mazowieckiego do tłoczni gazu Hołowczyce, w pobliżu granicy z Białorusią.
Zadanie realizacyjnie podzielone jest na dwie części. Odcinek realizacyjny nr 1 ma ok. 72,5 km i sięga od Tłoczni Gazu Hołowczyce I wraz z układem włączeniowym - do granicy woj. mazowieckiego. Odcinek realizacyjny nr 2 jest trochę dłuższy – 84,7 km i obejmuje gazociąg od granicy woj. mazowieckiego do miejscowość Rudka Skroda w gminie Mały Płock. Firmy zainteresowane zleceniem prac mogą się zgłaszać do końca lutego. Gaz-System oczekuje, że budowa gazociągu rozpocznie się jeszcze w tym roku, i w 2022 roku będzie on mógł być przekazany do eksploatacji.
Tak zbudują gazociąg
Jak informuje Gaz-System gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 700 mm zostanie ułożony w wykopie na głębokości ok. 2m, pozwalającym na zasypanie go ok. 1,2 metrową warstwą ziemi licząc od górnej płaszczyzny rury do poziomu gruntu. Niektóre przeszkody terenowe uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu (w tym: rzeki, drogi, linie kolejowe) będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych (tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych).
Szerokość pasa, w ramach którego prowadzone będą prace budowlane, czyli tzw. pas montażowy budowy gazociągu, wyniesie 28 metrów, a na terenach leśnych szerokość ta będzie ograniczona do 18 metrów. Przed rozpoczęciem prac budowlanych nastąpi zabezpieczenie wierzchniej (organicznej) warstwy terenu w tzw. pasie montażowym. Zdjęta warstwa ziemi będzie odkładana w osobne miejsce, a następnie wykorzystywana do rekultywacji po zakończeniu prac.
Wykonawca robót budowlanych będzie miał obowiązek przywrócenia każdej nieruchomości do stanu pierwotnego tzn. zgodnego ze stanem sprzed wejścia w teren. Grunty uszkodzone i naruszone podczas budowy w toku realizacji prac budowlanych zostaną po zakończeniu prac przywrócone do stanu pierwotnego. Ewentualne uszkodzenia elementów zagospodarowania terenu, których nie będzie można przywrócić do stanu sprzed rozpoczęcia budowy, zostaną odpowiednio zrekompensowane w ramach odszkodowań przysługujących właścicielom.