Złodziej z ogródków działkowych
Policjanci zatrzymali podejrzanego o kradzież z włamaniem do domku letniskowego oraz dwukrotne jej usiłowanie innych altanek. 48-letni mężczyzna był już karany za podobne przestępstwa.
Wizny Dziennik Polowy
- Na polu w okolicach Wizny natrafiliśmy na szczątki ludzkie. Natychmiast zawiadomiliśmy policję i prokuraturę. Niestety, pomimo posiadania pozwolenia i dopełnienia procedur, zaczęły się niezrozumiałe telefony i zawiadomienia do prokuratury – podaje Marcin Sochoń, wiceprezes i rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Członkowie organizacji jesienią na polu za Wizną odkryli prawdopodobnie zbiorową grób Żydów z Wizny zamordowanych przez Niemców w 1941 roku.
Szybcy i... bez prawa jazdy
Trzech kierowców straciło wczoraj prawa jady. Mężczyźni jechali z prędkością ponad 100 km/h w terenie zabudowanym, gdzie można było jechać maksymalnie 50 km/h.
Diecezja łomżyńska ma nowych diakonów
Pięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przyjęło z rąk bpa Janusza Stepnowskiego święcenia diakonatu wstępując tym samym do stanu duchownego. Święcenia tradycyjnie miały miejsce w łomżyńskiej katedrze. Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem w uroczystości udział wzięła jedynie najbliższa rodzina świeżo wyświęconych diakonów i ograniczona liczba duchownych.
Budowa domu pod klucz - kiedy warto się na nią zdecydować?
Decyzja o budowie własnego domu to jedna z poważniejszych, jaką w trakcie życia podejmuje człowiek. Po pierwsze, jest to bardzo kosztowna inwestycja. Po drugie, nie można jej zmienić z dnia na dzień w trakcie budowy. Po trzecie, wymaga ona bardzo dużego zaangażowania przynajmniej w nadzór prac budowlanych. Co jednak, jeśli ktoś nie dysponuje odpowiednią ilością czasu, aby z dnia na dzień doglądać prac?
Maszt spadł na samochód
W niedzielne popołudnie, po silniejszym podmuchu wiatru, przewrócił się jeden z trzech masztów z flagami w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży. Placówka znajduje się przy ulicy Zjazd a upadający maszt z polską, biało-czerwoną flagą uderzył w jeden z przejeżdżających ulicą samochodów.
Tragiczny pożar w Poniacie
Kilka minut przed godz. 8.00 w miejscowości Poniat, gmina Piątnica, w budynku murowanym wybuchł pożar. Skierowani na miejsce strażacy w jednym z pomieszczeń znaleźli ciało mężczyzny.
Dojazd do Starego Rynku będzie jeszcze trudniejszy
Od kilku miesięcy utrudniony jest dojazd do Starego Rynku i znajdującego się tu np. Urzędu Miejskiego. To za sprawę remontów dwóch głównych ulic prowadzących do historycznego centrum miasta – Giełczyńskiej od południa i Rządowej z północnego-zachodu. Można dojechać tu ul. Senatorską i Woziwodzką, ale od poniedziałku będzie można tylko Woziwodzką, bo na skrzyżowanie Senatorskiej z Giełczyńską wejdą archeolodzy.
Kontrabanda
Ponad 1250 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz 102 kg krajanki tytoniowej zabezpieczyli kolneńscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. 39-latek z gminy Turośl miał narazić Skarb Państwa na straty niemal 140 tysięcy złotych.
Pijana Ukrainka pędziła w audi
Prawie 3,2 promila alkoholu miała w sobie 35–letnia Ukrainka, która kierowała audi i została zatrzymana przez policję za... przekroczenie prędkości. Kobieta wpadła w Rydzewie, na drodze krajowej 61. Wprost z drogi trafiła do policyjnego aresztu.
Wyjaśniają śmierć noworodka i... proszą o pomoc
W najbliższy poniedziałek, na cmentarzu komunalnym w Zambrowie, odbędzie się pogrzeb chłopca, którego zwłoki odnaleziono w sortowni odpadów w Czerwonym Borze. Okoliczności zabójstwa noworodka wyjaśniają policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i proszą o kontakt wszystkie osoby mające wiedzę na temat tej zbrodni.
Odmrażanie ARiMR
W poniedziałek wszystkie biura powiatowe Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w województwie podlaskim otwarte od godziny 7.30. zapowiada Iwona Chrapowicz z Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży. Na miejscu rolnicy będą mogli załatwiać sprawy związane z rejestracją zwierząt, wnioskami inwestycyjnymi czy sprawy dotyczące działań premiowych.
Jeszcze jedna noc z przymrozkiem
We wtorek było Pankracego, wczoraj Serwacego, a dzisiaj Bonifacego. To tzw. zimni ogrodnicy. Jutro zimna Zośka i jak zapowiadają synoptycy ostatnia noc podczas której w regionie można spodziewać się przygruntowych przymrozków.
Oszuści polują w internecie... także na mieszkańców Łomży
Pandemia COVID-19 to również okres wzmożonej aktywności oszustów internetowych. Przestępcy przejmują profile w serwisach społecznościowych i wyłudzają w ten sposób pieniądze np. prosząc o podanie kodu BLIK. Wczoraj ofiarą takiego ataku padła 20-letnia łomżynianka.
Nielegalne automaty i sterydy przejęte przez celników
Trzy automaty służące do urządzania nielegalnych gier hazardowych oraz blisko 9 tys. tabletek z lekami zawierającymi sterydy i hormony zabezpieczyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Łomży. Automaty były w Wysokiem Mazowieckiem, a tabletki w przesyłce w oddziale jednej z firm kurierskich.
Łomżyńska Księga Pamięci... Żydów
Po 10 latach tłumaczenia i starań o jej wydanie ukazała się „Księga Pamięci Gminy Żydowskiej w Łomży”. To przekład hebrajskiego oryginału, upamiętniającego Żydów łomżyńskich , wydanego dzięki staraniom Jom-Tow Lewińskiego w 1952 roku. Księga przedstawia historię części społeczności miejskiej Łomży od końca XV aż do II wojny światowej, gdy społeczność żydowska została w ogromnej większości wymordowana przez Niemców. - Lekturę Księgi chce poprzedzić bardzo ważnym stwierdzeniem, że faktom w niej przedstawionym towarzyszą bardzo często silne emocje. (…) Z pewnością emocje zrodzą się i w trakcie lektury niniejszego wydania polskiego, co również trzeba a priori przyjąć za normalne. I to zarówno odczucia zrozumienia lub współczucia dla losów Żydów łomżyńskich, jak i sprzeciwu, protestu – napisał historyk profesor Adam Czesław Dobroński, który przewodził komitetowi redakcyjnemu. Podkreśla, że Księgi pamięci (pinkasy) powstawały z myślą o upamiętnieniu ofiar „nie zawsze natomiast dbano o staranność przy ukazywaniu tła, problemów dotyczących państwa wybranego na czas diaspory.”
Otworzą fryzjerów, kosmetyczki, restauracje, boiska i sale...
Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Tego samego dnia zostaną otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie, sale i hale sportowe oraz wznowione zostaną zajęcia praktyczne w szkołach policealnych i indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Tydzień później - od 25 maja - wraca możliwość opieki i prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Wcześniej dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna! Co się zmieni w najbliższym czasie wraz z wejściem rządowego w trzeciego etapu znoszenia ograniczeń?
Areszt za narkotyki
Miał 180 gram amfetaminy, 234 sztuk tabletek ecstazy oraz 5 gram ziela konopi. 28-letni mieszkaniec Zambrowa Norbert W. trafił na trzy miesiące do tymczasowego aresztu.
Policjanci w akcji
Wraz z luzowaniem przez rząd kolejnych obostrzeń w związku z koronawirusem na ulicach Łomży jest coraz więcej samochodów, a na chodnikach więcej pieszych. Dziś, po około dwóch miesiącach przerwy kilkunastu policjantów z łomżyńskiej drogówki do godziny 22. ma prowadzić działania „pieszy”. Mundurowych będzie można spotkać przy przejściach dla pieszych na terenie miasta oraz na terenie powiatu. Mają zwracać uwagę zachowania kierowców, pieszych oraz rowerzystów, których także jest coraz więcej.
Tak działają zimni ogrodnicy i zimna Zośka
Wczoraj w najcieplejszym momencie na stacji IMGW w Marianowie zanotowano temperaturę 9,7°C. Po wczorajszym zimowym poranku dzisiejsza noc minęła bez przymrozków, ale synoptycy spodziewają się ich w kolejne dwie noce. W ciągu dnia, z dnia na dzień, ma być cieplej. Dziś do 12°C.