Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Oszuści polują w internecie... także na mieszkańców Łomży

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Pandemia COVID-19 to również okres wzmożonej aktywności oszustów internetowych. Przestępcy przejmują profile w serwisach społecznościowych i wyłudzają w ten sposób pieniądze np. prosząc o podanie kodu BLIK. Wczoraj ofiarą takiego ataku padła 20-letnia łomżynianka.

Jak przekazują łomżyńscy policjanci, do których zwróciła się pokrzywdzona młode mieszkanka Łomży,  otrzymała ona wiadomość z prośbą o pieniądze za pośrednictwem Messenger’a od swojej znajomej. Kobieta przekonana, że rozmawia z dobrze znaną sobie osobą, zareagowała na prośbę i przekazała, jak ją proszono kod BLIK, który miał posłużyć do wypłaty pożyczonych pieniędzy. 60 złotych zostało natychmiast wypłacone z bankomatu na drugim końcu Polski, ale nie przez jej znajomą, a przez przestępcę, który podstępem uzyskał dostęp do konta Facebook.
- Schemat takiego ataku od dłuższego czasu jest niezmienny. Przestępcy przejmują profile i wyłudzają w ten sposób pieniądze – mówią policjanci ostrzegając innych przez coraz popularniejszym oszustwem na kod BLIK.

Jak się uchronić przed takim atakiem? Policjanci radzą: 

  • Skontaktuj się ze swoim znajomym (najlepiej telefonicznie lub osobiście) od którego dostałeś wiadomość z prośbą o pożyczkę, zweryfikuj tą prośbę.
  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie Facebook. Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale nie pozwoli na przejęcie Twojego konta.
  • Zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz. Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj tylko na stronie facebook.com. Jest to jedyna strona, gdzie możesz je wprowadzić. 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę