Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Oszuści polują w internecie... także na mieszkańców Łomży

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Pandemia COVID-19 to również okres wzmożonej aktywności oszustów internetowych. Przestępcy przejmują profile w serwisach społecznościowych i wyłudzają w ten sposób pieniądze np. prosząc o podanie kodu BLIK. Wczoraj ofiarą takiego ataku padła 20-letnia łomżynianka.

Jak przekazują łomżyńscy policjanci, do których zwróciła się pokrzywdzona młode mieszkanka Łomży,  otrzymała ona wiadomość z prośbą o pieniądze za pośrednictwem Messenger’a od swojej znajomej. Kobieta przekonana, że rozmawia z dobrze znaną sobie osobą, zareagowała na prośbę i przekazała, jak ją proszono kod BLIK, który miał posłużyć do wypłaty pożyczonych pieniędzy. 60 złotych zostało natychmiast wypłacone z bankomatu na drugim końcu Polski, ale nie przez jej znajomą, a przez przestępcę, który podstępem uzyskał dostęp do konta Facebook.
- Schemat takiego ataku od dłuższego czasu jest niezmienny. Przestępcy przejmują profile i wyłudzają w ten sposób pieniądze – mówią policjanci ostrzegając innych przez coraz popularniejszym oszustwem na kod BLIK.

Jak się uchronić przed takim atakiem? Policjanci radzą: 

  • Skontaktuj się ze swoim znajomym (najlepiej telefonicznie lub osobiście) od którego dostałeś wiadomość z prośbą o pożyczkę, zweryfikuj tą prośbę.
  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie Facebook. Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale nie pozwoli na przejęcie Twojego konta.
  • Zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz. Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj tylko na stronie facebook.com. Jest to jedyna strona, gdzie możesz je wprowadzić. 

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę