Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Diecezja łomżyńska ma nowych diakonów

Główne zdjęcie
Łomżyńska Katedra

Pięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przyjęło z rąk bpa Janusza Stepnowskiego święcenia diakonatu wstępując tym samym do stanu duchownego. Święcenia tradycyjnie miały miejsce w łomżyńskiej katedrze. Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem w uroczystości udział wzięła jedynie najbliższa rodzina świeżo wyświęconych diakonów i ograniczona liczba duchownych.

Uroczystość odbyła się w sobotę. Informując o święceniach Kuria Diecezjalna w Łomży podała, że w czasie homilii przewodniczący Mszy świętej biskup Janusz Stepnowski opisał święcenia diakonatu jako niezatarte znamiona sług Chrystusa, a służba jak mówił, jest szkołą miłości: Wasza miłość do Kościoła i do człowieka nie może być wyrachowana. To jest miłość, która może nieraz stracić, ale możemy przez tą naszą miłość i poświęcenie się drugiemu człowiekowi w oczach Chrystusa wiele zyskać. I wy, przez wasze życie diakońskie, przez waszą ascezę, posługę, sakramenty i inne funkcje które będziecie pełnić, będziecie świadczyć o tej wielkiej miłości Chrystusa do każdego człowieka.

Święcenia diakonatu przyjęli: Patryk Banach z parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku, Dariusz Berć z parafii pw. św. Stanisława BM w Niedźwiadnej, Maciej Cholewiński  z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Adam Ryszard Pietrzak z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku i Przemysław Sasinowski z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Starym Skarżynie.

Diakoni stanowią najniższy stopień hierarchii kościelnej. Na nich nakłada się ręce „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi” Do zadań diakonów należy „uroczyste udzielanie chrztu, przechowywanie i rozdzielanie Eucharystii, asystowanie i błogosławienie w imieniu Kościoła związkom małżeńskim, udzielanie wiatyku umierającym, czytanie wiernym Pisma Świętego, nauczanie i napominanie ludu, przewodniczenie nabożeństwu i modlitwie wiernych, sprawowanie sakramentaliów, przewodniczenie obrzędowi żałobnemu i pogrzebowemu”. Diakoni nie mogą celebrować Eucharystii, udzielać rozgrzeszenia, czy też namaszczać chorych. Czynności te mogą wykonywać jedynie kapłani (prezbiterzy i biskupi).

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę