Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Budowa domu pod klucz - kiedy warto się na nią zdecydować?

Decyzja o budowie własnego domu to jedna z poważniejszych, jaką w trakcie życia podejmuje człowiek. Po pierwsze, jest to bardzo kosztowna inwestycja. Po drugie, nie można jej zmienić z dnia na dzień w trakcie budowy. Po trzecie, wymaga ona bardzo dużego zaangażowania przynajmniej w nadzór prac budowlanych. Co jednak, jeśli ktoś nie dysponuje odpowiednią ilością czasu, aby z dnia na dzień doglądać prac?

 1. Budowa domu pod klucz a inne rozwiązania
 2. Dla kogo budowa domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz a inne rozwiązania

Budowa domu pod klucz to jeden z trzech typów inwestycji, jaki do wyboru ma klient ekipy budowlanej. Pierwsza możliwość to tzw. stan surowy, a więc przygotowanie wykopów, fundamentów, konstrukcji zasadniczej (czyli ścian nośnych, kominów, stropu, ścian pięter jeśli występują), więźby i pokrycia dachowego, a także montaż okien, drzwi i bramy garażowej.Podsumowując, prace obejmują stworzenie przede wszystkim szkieletu całej konstrukcji. Drugi typ prac to te, po których zakończeniu ma się do czynienia ze stanem deweloperskim. Jest on znacznie bardziej zaawansowany od surowego. Obejmuje: prace elewacyjne, izolację dachu, montaż parapetów, podstawową strukturę przyłączy elektrycznych, instalację telekomunikacyjną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą oraz telewizyjnej. W stanie deweloperskim klient może oczekiwać także wykonania tynków wewnętrznych, montażu posadzek i płyt kartonowo-gipsowych zgodnie z projektem. Na czym polega budowa pod klucz? Nie oznacza ona oczywiście, że następnego dnia właściciele będą mogli się wprowadzić, natomiast stan ten znacznie ich do tego momentu przybliża. W ramach budowy domu pod klucz, wykonuje się:

 • tynki wewnętrzne
 • malowanie ścian
 • ułożenie podłóg
 • stolarkę drzwiową i okienną
 • doprowadzenie i uspójnienie wszystkich elementów węzła sanitarnego.

Oczywiście zostaje jeszcze wiele drobniejszych prac wykończeniowych oraz kwestia całego wyposażenia mieszkania, natomiast dom pod klucz jest już zdatny do użytku, co oznacza, że można rozpocząć w nim montaż mebli, sprzętów i akcesoriów.

Dla kogo budowa domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz oczywiście może się finalnie okazać droższa niż budowa metodą gospodarczą, gdzie właściciel czuwa nad całością prac i osobno zatrudnia każdego z fachowców (budowlańca, elektryka, specjalistę od instalacji sanitarnej, tynkarza itd.), natomiast coraz więcej osób nie ma zwyczajnie czasu na to, aby tak intensywnie angażować się w budowę własnego domu. Ci, którzy prowadzą intensywny tryb życia, bardzo dużo pracują, nie mają czasu na regularne doglądanie ekipy. W ich przypadku metoda gospodarcza może się wiązać nie tylko z większymi kosztami (na negocjacje i szukanie specjalistów tanich i dobrych także trzeba poświęcić czas), ale i znacznym wydłużeniem robót.

Budowa domu to czasochłonne zajęcie. Poza pracami stricte budowlanymi, obejmuje ona także także szereg kwestii logistycznych, zamawianie materiałów, koordynację pracy różnych fachowców, odpowiednie ułożenie ich prac, skoordynowanie terminów. W przypadku budowy domu pod klucz wszystkie te obowiązki przejmuje firma wykonawcza, którą właściciel rozlicza z efektów. Firmy specjalizujące się w budowie domów pod klucz na ogół przez lata wypracowały sobie współpracę ze sprawdzonymi specjalistami, na których mogę polegać. Daje to bardzo duże szanse na oddanie budowy w terminie, a za opóźnienia w umowie mogą zostać przewidziane kary.

Oczywiście dom pod klucz będzie droższy niż ten w stanie surowym czy deweloperskim, natomiast każdy z nich trzeba wykończyć. Dzięki współpracy z firmę koordynującą projekt przy budowie pod klucz wiele prac znacznie przyśpieszy.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę