Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Policjanci w akcji

Główne zdjęcie
fot. KMP Łomża

Wraz z luzowaniem przez rząd kolejnych obostrzeń w związku z koronawirusem na ulicach Łomży jest coraz więcej samochodów, a na chodnikach więcej pieszych. Dziś, po około dwóch miesiącach przerwy kilkunastu policjantów z łomżyńskiej drogówki do godziny 22. ma prowadzić działania „pieszy”. Mundurowych będzie można spotkać przy przejściach dla pieszych na terenie miasta oraz na terenie powiatu. Mają zwracać uwagę zachowania kierowców, pieszych oraz rowerzystów, których także jest coraz więcej.

W całym ubiegłym roku policjanci z KMP w Łomży odnotowali 9 wypadków drogowych z udziałem pieszych. W wyniku tych wypadków dwie osoby zginęły. W tym roku dwie ofiary śmiertelne wypadków z udziałem pieszych były już w lutym. Wprowadzone przez rząd ograniczenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zwłaszcza zakaz przemieszczania się, sprawił że w mieście i regionie ruch stał się znacznie mniejszy. Na początku maja rząd poluzował ograniczenia i z dnia na dzień, na także na ulicach Łomży, przybyło samochodów, pieszych i rowerzystów. 

Dziś policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy prowadzą całodniowe działania, których celem jest ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych.
- Są w miejscach, gdzie piesi nie do końca czują się bezpieczni, a kierowcy popełniają wykroczenia drogowe – podaje Urszula Brulińska z KMP w Łomży wskazując, że często to oznaczone przejścia dla pieszych. - Na bezpieczeństwo pieszego wpływa  prawidłowe zachowanie podczas przechodzenia przez jezdnię, ale ważne jest także ograniczone zaufanie do kierujących pojazdami. Niedozwolona przepisami prędkość w obszarze zabudowanym, wyprzedzanie bezpośrednio przed i na przejściach dla pieszych czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu przez jezdnię – to najczęściej popełniane wykroczenia drogowe przez kierowców, które skutkują tragicznymi wypadkami pieszych. 

Policjanci mają także zwracać uwagę na rowerzystów, których w Łomży jest coraz więcej. Oni, podobnie jak piesi, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są szczególnie narażeni na tragiczne skutki wypadków po zderzeniu z samochodami.  Policjanci przypominają, że każdy rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
  • czepiania się pojazdów,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
  • kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Policjanci przyznaja, że przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych, ale zalecają korzystania z nich. Kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy, a kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę