Spotkania rodzin w Światowym Dniu Uchodźcy
- Dopóki w Ukrainie toczy się wojna z powodu napaści Rosji, będziemy z rodziną w bezpiecznym mieście Łomża, w przyjaznej Polsce - mówi Juliia Tworiłowa, baletmistrz z Odessy i matka trzech synów, która od 9. marca 20922 r. mieszka z nimi w grodzie nad Narwią. Grupa Pani Julii wystąpiła w Hali Kultury z grupami Akademii Elite na pikniku pod dachem, z inicjatywy Fundacji Ocalenie.
Spadli ze schodów w miejskiej kamienicy
Potknięcie albo zasłabnięcie mogło być przyczyną nieszczęśliwego wypadku, do jakiego doszło na klatce schodowej w kamieniczce pod filarami na rogu Starego Rynku i ulicy Farnej. W poniedziałek około godziny 10. obserwatorzy widzieli dwie karetki Pogotowia Ratunkowego w pobliżu budynku.
Doktor Kudyba: "Postanowiłem zostać siedemdziesięciolatkiem"
Wielu ludzi traktuje swój dzień urodzin jako jeden z wielu w kalendarzu, gdy akurat to oni przyszli na świat. Ale ludzie wyjątkowi nadają rocznicy charakter środowiskowy, jak uczynił to dr Emilian Kudyba. Barwna postać Doktora Kudyby związała się z Łomżą 42 lata temu i jest świetnie znana w kręgach lekarzy weterynarii, jako że był zastępcą powiatowego lekarza weterynarii w Łomży. 5 lat temu świętował 40 lat pracy, zaś w niedzielę zaprosił nie tylko swoje środowisko na 70. urodziny.
Początek lata umiarkowanie ciepły
W nadchodzącym tygodniu pogoda zmienna. Początek burzowy i deszczowy, szczególnie w poniedziałek burze będą intensywne z opadami gradu i silnymi porywami nawet do 100 km/h. Od środy więcej słońca i coraz cieplej do 30°C w weekend. Więcej chmur i przelotny deszcz ponownie pod koniec tygodnia.
Światowy Dzień Uchodźcy
20. czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Centrum Edukacji Obywatelskiej opublikowało raport „Młodzi wobec globalnych wyzwań 2022”, w którym wskazuje, jak migranci postrzegani są przez młode pokolenie. W Łomży Fundacja Ocalenie w Hali Kultury organizuje Piknik Rodzinny.
Yerba mate - co warto wiedzieć?
Yerba mate to idealna alternatywa dla zwykłej kawy. Działa ona pobudzająco, a także ma bardzo cenne właściwości zdrowotne. Prawdziwi miłośnicy yerba mate, wiedzą, że właściwe przygotowanie tego napoju to prawdziwy rytuał, który pozwala wydobyć z niej to co najlepsze. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tej wyjątkowej herbaty.
Zanim wybudują obwodnicę ...
Zanim powstanie obwodnica Łomży, kierowcy przejeżdżający przez nasze miasto, muszą postać w korkach. Szczególnie ma to miejsce podczas weekedowych wyjazdów i powrotów z mazurskich jezior. Wtedy Łomża staje się twierdzą, której zdobywanie zaczyna się liczyć w godzinach.
Wyciek gazu, stacja paliw zamknięta
Rozszczelnienia butli z gazem w samochodzie na stacji paliw BP w Łomży. Na miejscu pracuje trzy zastępy straży pożarnej i do zakończenia działań stacja jest zamknięta.
Druga mama z Ameryki opowiada o Łukaszu z Łomży
- We feel very lucky to have adopted Lukasz - pisze w liście do 4lomza.pl Amerykanka, która 10 lat temu z mężem adoptowała 2-letniego Łukasza. Chłopczyk urodził się w szpitalu w Łomży bez oka i ucha, z rozszczepieniami: wargi i podniebienia. Twarz miał zdeformowaną, bo nie wykształciła się kość nosowa. Pierwsza matka go zostawiła, a później nie szukała. - Czujemy się bardzo szczęśliwi, że adoptowaliśmy Łukasza - napisała w opowieści Pani Susan (w tłumaczeniu M.R. Derewońko).
Kameralny jarmark z kramami w Parku Jana Pawła II
Kilka kramów stanęło w Parku Jana Pawła II w Łomży, żeby uatrakcyjnić Dni Łomży. W alejce od strony Budki Lodziarzy w kierunku łączki zielonej można było kupić, m.in. miejscowe lody i watę cukrową, chleby litewskie i kwas chlebowy, sery z gminy Suchowola i gminy Puńsk. Po krótkiej i rzęsistej ulewie kwiaty, krzewy i drzewa nabrały soczystszych barw w średniowiecznym słońcu.
Znieważył policjanta bo ten obudził go na trasie szybkiego ruchu
Dwa lata więzienia grozi kierowcy, który zasnął za kierownicą daewoo na Via Baltice. 48-latka obudzili policjanci po zgłoszeniu, że nieoświetlony pojazd stwarza zagrożenie na drodze.
Idzie upał, a potem burze z gradem
Weekend przyniesie pierwsze w tym roku upały. Temperatura w Łomży przekroczy 30°C. Niestety towarzyszyć nam będą burze, zwłaszcza w niedzielę na północy kraju – prognozuje IMGW.
Uroczystości Święta Bożego Ciała
Ulicami Łomży przeszły tłumnie procesje eucharystyczne. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie nazywane Bożym Ciałem, jest okazją do zamanifestowania wiary na ulicach miast i wiosek.
Awaria wodociągu na ul. Śniadeckiego
W czwartek przed południem na ulicy Śniadeckiego doszło do awarii wodociągu. W jej wyniku wody nie ma jeden blok. Na miejscu pracuje ekipa MPWiK-u.
Potrzeba przemieszczenia się silniejsza niż zakazy
Policjanci informują o zatrzymaniu kierowcy motoroweru, który miał dwa zakazy kierowania pojazdami, był poszukiwany, a jego jednoślad nie był zarejestrowany. Teraz czeka go sąd i do 5 lat pozbawienia wolności.
Mniej Ukraińców w regionie
Spada ilość przebywających w naszym rejonie Ukraińców. Mimo trwającej jeszcze wojny na wschodzie, wielu uchodźców postanawia wracać do swoich domów. Tam jest ich „dom, serce i rodzina” - tłumaczą.
Płyty szarego granitu legły na Starym Rynku
Granitową pustynię w sercu Łomży zaczynają kamienne, kaskadowe schody u szczytu Hali Kultury, a za 3 miesiące, jak wszystko pójdzie zgodnie z projektem Zenona Zabagło, szara budowla będzie współgrać kolorystycznie z szarymi i czarnymi płytami granitu dokoła. Z początkiem kwietnia prace ruszyły, a z początkiem czerwca z żółci piasku wyłoniły się szare, granitowe płyty, zapowiedź patelni w upały.
Jubileusz Łomży okazją do przypomnienia Wielkiego Łomżyniaka
Mamy w Łomży wiele śladów Jakuba Wagi, ale pamięć o tym Wybitnym Łomżyniaku gdzieś się zatarła. Pierwszego listopada, kiedy tłumnie odwiedzamy groby bliskich i znajomych, przy grobie autora Flory Polskiej, dzieła, które kosztowało go dziesiątki lat życia nie widać wielu świeczek. Przy okazji 604. rocznicy ustanowienia praw miejskich dla Łomży przypomniano wkład Łomżyniaka w światowe dziedzictwo.
Rodzice Filipka dziękują Rodzinie Jakuba Szerszniewa
- Jesteśmy bardzo wdzięczni za ogromne serce i piękny gest, że w tak trudnym momencie Rodzina Państwa Szerszniew pamiętała o naszym Filipku... - mówi Anna Nowacka, mama prawie 2-letniego chłopca, chorego na rdzeniowy zanik mięśni. Rodzina Jakuba Szerszeniewa (+ 17), zaapelowała do osób przybyłych na pogrzeb w sobotę, ażeby zamiast kwiatów, przekazać datki na leczenie Filipka. Przez pół roku licznych społecznych akcji udało się zebrać około 2 milionów 800 tysięcy zł na lek genowy dla Filipka, a najdroższy w Polsce lek - ponad 9 mln zł - rząd obłożył podatkiem 8 procent.
Rekordowe oszustwo „na syna” pod Łomżą
230 tysięcy złotych stracił 86-latek ze Śniadowa, który uwierzył dzwoniącej kobiecie. Ta podając się za wnuczkę, chciała pieniędzy dla wykupienie jego syna, który rzekomo spowodował wypadek.