Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Mniej Ukraińców w regionie

Główne zdjęcie
Punkt Pomocy Humanitarnej, ul. Bernatowicza 6

Spada ilość przebywających w naszym rejonie Ukraińców. Mimo trwającej jeszcze wojny na wschodzie, wielu uchodźców postanawia wracać do swoich domów. Tam jest ich „dom, serce i rodzina” - tłumaczą.

Na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego przebywa obecnie 803 osoby z Ukrainy. Tak wynika z danych udostępnionych przez służby starosty i prezydenta. Więcej uchodźców przebywa na terenie powiatu. Tu w miejscach grupowego zakwaterowania mieszka 114 osób, głównie w ośrodku Caritas w Ptakach i Motelu Zacisze w Piątnicy. W 77 prywatnych mieszkaniach zakwaterowanych jest 334 osoby. To kobiety (161) i dzieci (154), mężczyzn natomiast przebywa zaledwie 19. 

W Łomży w zbiorowych miejscach zakwaterowania przebywa 181 uciekinierów wojennych, natomiast w 45 prywatnych kwaterach zamieszkuje 174 osoby z Ukrainy. 

Od połowy maja (17.05) liczba przebywających w naszym rejonie uchodźców ukraińskich spadła o 126 osób. 

We wtorek 14. czerwca 2022 roku zakończył działalność Punkt Pomocy Humanitarnej przy ul. Bernatowicza 6 w Łomży. Pracownicy MPGKiM zgromadzone wieszaki rozwieźli po szkołach, a na lokalu pojawiła się tabliczka: lokal do wynajęcia. W miejscu tym zbierano dary dla potrzebujących uciekających przed wojną , a także mieszkający w regionie Ukraińcy mogli zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy. Z biegiem czasu pomoc jednak słabła.

Uchodźcami, nie tylko ukraińskimi, zajmuje się Fundacja Ocalenie, która mieści się przy ul. Sadowej 8, czynna w godz. 8-16. Tu nadal uchodźcy otrzymają pomoc i wsparcie. W najbliższy poniedziałek, 20 czerwca, z okazji Światowego Dnia Uchodźcy Fundacja na bulwarze i w porcie rzecznym organizuje Piknik Rodzinny. Przewidziano atrakcje dla dzieci, a także degustacje kuchni czeczeńskiej, ukraińskiej i białoruskiej. 

Z najnowszych danych straży granicznej wynika, że od początku wojny czyli od 24. lutego do Polski z kierunku Ukrainy przyjechało 4mln 90 tys. osób. W tym czasie do Ukrainy wyjechało z naszego kraju około 2 mln 100 tys. osób. Wczoraj, 15. czerwca do Polski wjechało z Ukrainy 24,3 tys. osób, a w przeciwnym kierunku odprawiono 25 tys. 

 

230804070022.gif
Foto: Punkt Pomocy Humanitarnej, ul. Bernatowicza 6
Foto: Punkt Pomocy Humanitarnej, ul. Bernatowicza 6
Foto: Fundacja Ocalenie, ul. Sadowa 8

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę