Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jubileusz Łomży okazją do przypomnienia Wielkiego Łomżyniaka

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

Mamy w Łomży wiele śladów Jakuba Wagi, ale pamięć o tym Wybitnym Łomżyniaku gdzieś się zatarła. Pierwszego listopada, kiedy tłumnie odwiedzamy groby bliskich i znajomych, przy grobie autora Flory Polskiej, dzieła, które kosztowało go dziesiątki lat życia nie widać wielu świeczek. Przy okazji 604. rocznicy ustanowienia praw miejskich dla Łomży przypomniano wkład Łomżyniaka w światowe dziedzictwo.

15. czerwca 2022 roku w samo południe, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w 604. rocznicę ustanowienia praw miejskich Łomży, odbyła się prelekcja o wybitnym przyrodniku i łomżyniaku. Warto przypomnieć, że zawiązała się w regionie grupa, w składzie: Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Gmina Grabowo, Miasto Łomża, Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich w Drozdowie, Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie, Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Nadleśnictwo Łomża i  Biblioteka Miejska w Łomży, która podjęła wspólny wniosek o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Jaku Ignacego Wagi. W 150 rocznicę śmierci wybitną postać przypomniał Kamil Leszczyński z ŁTN im. Wagów, a Teresa Grużewska z Muzeum Przyrody w Drozdowie opowiedziała zebranym o "raju w którym żyjemy", a który opisał Jakub Ignacy Waga. 

waga.JPG

Jakub Waga urodził się w 1800 roku w Grabowie koło Łomży, jako szósty syn. Naukę pobierał w kolegiach pijarskich w Szczuczynie, Łomży oraz w Szkole Wojewódzkiej w Warszawie. Ukończył  Uniwersytet Warszawski, a w 1828 roku osiadł w Łomży i został nauczycielem. Zmarł 23. lutego 1872 roku, pochowany na cmentarzu przy ul. Kopernika. Przez całe życie związany z Łomżą i ziemią łomżyńską, nauczyciel, przyrodnik i botanik pozostawił po sobie ogromne dzieło „Flora Polska”. Zawiera ona opisy 1061 gatunków dziko rosnących krajowych roślin na obszarze Królestwa Polskiego, na terenach środkowej i północno-wschodniej części Królestwa Polskiego, jak też gatunki uprawiane w kraju. 

Niezwykle ciekawe i inspirujące było wystąpienie Teresy Grużewskiej, botanika z Muzeum Przyrody w Drozdowie. „Nam ocalał skarb i musimy sobie z tego zdawać sprawę” mówiła w wykładzie o Narwi, która jako jedna z nielicznych rzek w Europie ma rozlewiska. W jej dolinie żyje około 1000 gatunków, których nie będzie w innym miejscu – mówiła. Pani Teresa przypomniała ogromną pracę Jakuba Wagi w kwestii systematyzacji nazw roślin i mgogość kilometrów, które przemierzył opisując tutejszą roślinność. Wyliczała ile bardzo rzadkich gatunków znalazł pod Łomżą słynny przyrodnik. 

- Olsy siedliskowe to jest numer jeden w Unii Europejskiej. My to wszystko mamy pod Łomżą i to jest wyjątkowe bogactwo – mówiła na uroczystej sesji botanik. Rajem natomiast nazwała Narwicę, starorzecze Narwi, kóra „na wysokości rezerwatu Kalinowo jest przepięknie zachowana... i to jest nasze bogactwo”. 

W wykładzie przyrodniczka często podkreślała lecznicze walory tutejszej roślinności. 

- Te wszystkie rośliny, które widzimy są roślinami leczniczymi. W sytuacji głodu czy niedoborów mogą zasilić nas w biało, mąkę, która będzie pożywna.

Wśród licznych skarbów, które wyliczała Teresa Gróżewska, znalazła się najmniejsza roślina świata – Wolfia bezkorzeniowa, którą obecni mogli podziwiać na zdjęciu wykonanym w dużym powiększeniu. Normalnie wygląda jak mała główeczka od szpilki – wyjaśniała, a w rejonie Łomży występuje w obfitości. 

Łąka szelężnikowa jest pożądana przez rolników – wspominała spotkanie z rolnikiem botaniczka, który wiele kilometrów przyjeżdża po paszę dla inwentarza. 

- Jak ja to zostawię zwierzętom, to nie muszę się martwić o leczenie, czy odrobaczanie. One są w świetnej kondycji i nie zostawią nawet jednego źdźbła z tego siana – tłumaczył rolnik. Ona sama okoliczne łąki określiła mianem „poezji, którą trzeba zobaczyć” i przez długi czas wyliczała rośliny, które są alternatywą dla wielu lekarstw.

- Rośliny mają róże walory: możemy się nimi leczyć, przeznaczać na pokarm i mają w sobie piękno – zakończyła przyrodniczka i botanik Tresa Grużewska.

 

Podczas uroczystej sesji głos zabierali prezydent Mariusz Chrzanowski, europoseł Krzysztof Jurgiel i starosta łomżyński Lech Szabłowski. Aleksander Gadżanow odczytał okolicznościowe listy od Margarity Ganevej – Ambasador Republiki Bułgarii w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Emanuila Manolova - burmistrza Pavlikeni. 

 

Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Kamil Leszczyński
Foto: Teresa Grużewska
Foto: Wolfia bezkorzeniowa - najmniejsza roślina świata
Foto: Teresa Grużewska
Foto: Krzysztof Jurgiel
Foto: Lech Szabłowski
Foto: Alicja Konopka i Andrzej Grzymała
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę