Łoś przyszedł do Łomży
Nietypowego gościa mogli nad ranem zauważyć na obrzeżach Łomży mieszkańcy bloków przy ulicy Sybiraków, Kazańskiej i porucznika Łagody. W odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od budynków spacerował łoś. Ogromne zwierze wzbudziło ogromne zainteresowanie. Niestety wizyta nie trwała długo. Po kilku minutach łoś pobiegł na pobliskie pola.
Wrzesień nadzwyczajnych sesji
Już po raz drugi w tym miesiącu nadzwyczajną sesję Rady Miasta Łomża zwołał jej przewodniczący. Radni miasta na dodatkowym posiedzeniu spotkają się w środę. I choć wszyscy spodziewali się, że taka sesja będzie zwołana, to jednak radni oczekiwali innego tematu. Sesja miała być poświęcona wyznaczeniu terenów pod łomżyńska podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a będzie podjęcie uchwały w sprawie utworzenia dodatkowych obwodów głosowania w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
Nowoczesna polska husaria na wschodzie
Bolesław Deptuła fotografik i filmowiec z Łomży przez dwa tygodnie podróżował z uczestnikami VII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Ponad stu motocyklistów i motocyklistek przemierzyło około 6 tys kilometrów by z Warszawy jadąc przez m.in. Lwów, Chocim, Kamieniec Podolski, Charków, Moskwa, Miednoje, Katyń, Nowogródek i Grodno by dojechać do Warszawy.
Rocznica śmierci bohatera...
Przed 68 laty – 10 września 1939 roku w jednym z bunkrów w Strękowej Górze zginął kapitan Władysław Raginis. Dowódca polskich żołnierzy broniących Wizny wysadził się w powietrze tym samym dotrzymując słowa danego swoim żołnierzom, iż żywy nie opuści powierzonego mu odcinka obrony. Pod Wizną kilkuset Polaków przez trzy dni powstrzymywało natarcie kilkudziesięciotysięcznej armii pancernej hitlerowskiego generała Hansa Guderiana.
Tragiczny wypadek w Zambrowie
Dwie osoby zginęły, trzecia nieprzytomna przebywa w szpitalu. Wszyscy to ofiary wypadku jaki w niedzielę wieczorem wydarzył się w Zambrowie. Jadący drogą od strony Czyżewa samochód osobowy marki Alfa Romeo zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu, i z dużą prędkością uderzył w metalowy płot posesji. W wyniku wypadku na miejscu zginął prawdopodobnie kierujący samochodem 26 letni mieszkaniec Zambrowa.
Szczepienie lisów
W tym tygodniu na terenie województwa podlaskiego zostaną przeprowadzone szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Specjalne przynęty ze szczepionką - w formie walcowatych kostek - będą zrzucane z samolotów. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących niemniej weterynarze proszą aby przez dwa tygodnie trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.
Wyborczy kalendarz
Do 30 września wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą powołać obwodowe komisje wyborcze - wynika z z postanowienia prezydenta w sprawie przyśpieszonych wyborów parlamentarnych, który opublikowała w sobotę PKW. Pierwszy termin z kalendarza wyborów - które odbędą się 21 października - upływa 16 września. Do tego dnia partie i koalicje mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów lub na senatorów. Wtedy również będą powołane okręgowe komisje wyborcze.
Ułani w Grabowie
Sześćdziesiąt osiem lat temu Podlaska Brygada Kawalerii stanęła na granicy polsko-niemieckiej. Miała rozpoznać teren. Walczyła w okolicach Grabowa w powiecie kolneńskim. W niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.
Jarota był przeciw
Jan Jarota poseł Ligi Polskich Rodzin był jedynym z trzech posłów z województwa podlaskiego, którzy byli przeciwko skróceniu kadencji parlamentu. W piątek o godzinie 21:44 „przeciw” zagłosowali także Genowefa Wiśniowska i Janusz Wójcik z Samoobrony.
Szerszenie u Panien
Nietypową akcję na terenie wokół klasztoru Benedyktynek przy ul. Dwornej w Łomży prowadzili w piątek wieczorem strażacy. Siostry poprosiły o interwencję, bo w jednym z drzew w pobliżu groty zagnieździły się szerszenie. Istniała obawa, że owady mogą być niebezpieczne dla często bawiących się przy klasztorze dzieci.
„(...) miałeś chamie czapkę z piór...”
Jan Jarota, Lech Antoni Kołakowski, Jacek Bogucki, Kazimierz Gwiazdowski, Edmund Borawski i Ludwik Zalewski to łomżyńscy i podłomżyńscy parlamentarzyści. Za wyjątkiem Edmunda Borawskiego to parlamentarni debiutanci. Mieli reprezentować nas do 2009 roku, ale... nie będą. Zapewne wszyscy wystartują w przedterminowych wyborach, i w dużej mierze, to czy tam się ponownie dostaną, będzie zależało od mieszkańców regionu, którzy wcześniej niż zakładano będą mieli okazję ocenić ich występy przy Wiejskiej.
Ratusz wyjaśnia: To nie nasze błędy
W nawiązaniu do artykułu pt.: „Błędy formalne to nasza specjalność?”, który ukazał się w dniu 7 września 2007 roku na stronach Portalu internetowego 4lomza.pl informuję, iż wniosek o dofinansowanie „Modernizacji i adaptacji zabytkowego budynku Muzeum Północno - Mazowieckiego” przygotowywany był przez pracowników Agencji Rozwoju Regionalnego w Łomży, a nie przez pracowników Urzędu Miejskiego w Łomży. Powyższy wniosek obejmował m.in.: studium wykonalności wraz z analizą finansową i ekonomiczną oraz analizą ryzyka. Do Urzędu Miejskiego dokumenty zostały dostarczone kilka godzin przed upływem terminu złożenia ich w Ministerstwie.
Wojewoda się ugiął... nowy zarządca łomżyńskiego PKS-u
Bernard Aleksiejczuk nie jest już zarządcą łomżyńskiego PKS-u. Wojewoda podlaski na to stanowisko powołał Adama Wykowskiego, który dotychczas był głównym księgowym w łomżyńskim sanepidzie. - W końcu wojewoda ugiął się pod naszymi żądaniami – twierdzą związkowcy, którzy od dawna domagali się odwołania zarządy Aleksiejczuka zarzucając mu m.in. zastraszanie i szantażowanie załogi.
Błędy formalne to nasza specjalność?
Kolejny łomżyński wniosek o dofinansowanie odpadł nim eksperci mogli go ocenić. Po odrzuceniu przez kuratorium oświaty w Białymstoku - ze względów formalnych - wniosków o dofinansowanie organizacji zajęć pozalekcyjnych w łomżyńskich szkołach, a także wniosków dotyczących dopłat do organizacji wycieczek historycznych, tym razem – przez błędy formalne – wniosek odrzuciło ministerstwo kultury. Chodzi o złożony przez Urząd Miejski w Łomży wniosek o dofinansowanie Modernizacji i adaptacji zabytkowego budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego.
Wypadek na drodze Łomża - Zambrów
Starszy mężczyzna z połamanymi kręgami kręgosłupa trafił do szpitala w Łomży. To ofiara wypadku jaki wydarzył się wczoraj wieczorem w okolicach Czerwonego Boru. Jadący drogą Łomża - Zambrów dostawczy Fiat Doblo uderzył w tył ciągnika rolniczego, po czym zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka dostawczym Volkswagenem.
Konferencja naukowa poświęcona deportacjom na Wschód
Od 460 do 490 tys. obywateli polskich dotknęły sowieckie represje w latach 1939-41 - takie dane, na podstawie różnych źródeł sowieckich, zaprezentowali w czwartek naukowcy na zorganizowanej w Białymstoku konferencji poświęconej deportacjom i migracjom na Wschód. Konferencję pod hasłem "Exodus. Deportacje i migracje (wątek wschodni) - stan i perspektywy badań" zorganizował białostocki oddział IPN, przy współpracy m.in. ze Związkiem Sybiraków.
Come back Czerniawskiego?
Mieczysław Czerniawski ma wystartować z trzeciego miejsce na liście LiD w przyspieszonych wyborach parlamentarnych. Kurier Poranny na swojej stronie internetowej podał pierwsze pięć nazwisk, z listy lewicy przygotowanej na wypadek gdyby w piątek posłowie zdecydowali o skróceniu kadencji parlamentu. Czerniawski ponownie ma ubiegać się o miejsce w ławach poselskich.
Kar za nadprodukcję mleka nie będzie
Dobra wiadomość dla rolników produkujących mleko w regionie. W tym roku nie trzeba będzie płacić kar za nadprodukcję mleka, gdyż jako kraj nie przekroczyli wyznaczonego limitu - poinformowała Agencja Rynku Rolnego. Krajowy limit produkcji mleka rolnicy wykorzystali w ok. 97,3 proc. W ubiegłym roku łączna kara dla Polski nałożona przez Komisję Europejską wyniosła 64 mln euro.
Łomżyńskie paliwa są dobre...
Pogorszyła się jakość paliw w Polsce – wynika z kontroli paliw przeprowadzonych w pierwszej połowie 2007 roku. Ponad 4 proc. zbadanych stacji sprzedawało benzynę lub olej napędowy złej jakości – podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tymczasem paliwa skontrolowane na łomżyńskich stacjach były dobre.
Bezpieczniejsze wakacje
Mniej pijanych i bardziej bezpiecznie – tak było na drogach województwa podlaskiego w wakacje. Policjanci podsumowali swoje statystyki za lipiec i sierpień. Okazuje sie, że w tym czasie zatrzymano o około 20 % mniej pijanych kierowców niż przed rokiem. Znacznie spadła też liczba wypadków drogowych i ich ofiar.