Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Ułani w Grabowie

Sześćdziesiąt osiem lat temu Podlaska Brygada Kawalerii stanęła na granicy polsko-niemieckiej. Miała rozpoznać teren. Walczyła w okolicach Grabowa w powiecie kolneńskim. W niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.


Pamięć o żołnierzach kampanii wrześniowej jest w Grabowie wciąż żywa. Tu, na granicy obecnych powiatów kolneńskiego i piskiego, walczyli ułani z Białegostosku, Ostrołeki i Grajewa.

Niemiecy zgromadzili tu zanczne siły. Podlaska Brygada Kawalerii straciła w walkach ponad stu pięćdziesięciu żołnierzy. Wśród nich kapitana Adama Gątkiwicza, który idąc na wojnę zostawił dziewięcioletniego syna.

Tradycje dziesiątego Pułku Ułanów Litewskich, który wchodził w skład brygady, kultywuje stowarzyszenie jeździeckie z Grabowa.

W niedzielę w Grabowie również nie zabrakło ułanów na koniach, którzy oddali hołd poległym za ojczyznę.

źródło: Obiektyw
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę