Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.samorząd.pap.pl

Wyborczy kalendarz

Do 30 września wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą powołać obwodowe komisje wyborcze - wynika z z postanowienia prezydenta w sprawie przyśpieszonych wyborów parlamentarnych, który opublikowała w sobotę PKW. Pierwszy termin z kalendarza wyborów - które odbędą się 21 października - upływa 16 września. Do tego dnia partie i koalicje mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów lub na senatorów. Wtedy również będą powołane okręgowe komisje wyborcze.


Do 21 września muszą zostać ogłoszone informacje o okręgach wyborczych, ich numerach, granicach obwodów i adresach siedzib komisji. W tym samym terminie musi się też zakończyć zgłaszanie przez pełnomocników wyborczych kandydatur do składów obwodowych komisji wyborczych

Z kolei do 26 września do godz. 24.00 komitety wyborcze muszą zgłosić do rejestracji w PKW okręgowe listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów.

Do 30 września wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają powołać obwodowe komisje wyborcze. Tego samego dnia upłynie też termin ogłoszenia informacji o numerach i granicach obwodów do głosowania za granicą i siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Od 30 września do 7 października żołnierze, policjanci, inni funkcjonariusze oraz odbywający służbę w obronie cywilnej w systemie skoszarowanym poza miejscem swego zamieszkania, będą mogli składać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w miejscu, gdzie chcą głosować.

Do 7 października gminy sporządzą listy wyborców.

6 października w mediach publicznych ruszą specjalne bloki audycji wyborczych poszczególnych zarejestrowanych komitetów, które będą prezentowane do 19 października do północy.

Do 11 października wyborcy przebywający czasowo na obszarze gminy lub nigdzie niezamieszkali muszą złożyć wnioski o dopisanie do spisu wyborców. Tego samego dnia upłynie termin na obwieszczenie przez okręgowe komisje wyborcze informacji o zarejestrowanych okręgowych listach kandydatów na posłów i senatorów.

16 października mija czas na zgłaszanie przez osoby chcące zagłosować, a przebywające na polskich statkach morskich, wniosków o wpisanie ich do spisów wyborców utworzonych na tych statkach. Również do tego dnia chcący oddać głos obywatele polscy przebywający za granicą muszą złożyć wniosek o dopisanie ich do spisu wyborców we właściwym obwodzie.

Tegoroczna kampania przed wyborami parlamentarnymi zakończy się 19 października o godz. 24.00. Głosowanie odbędzie się 21 października w godz. od 6.00 do 20.00.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę