Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Konferencja naukowa poświęcona deportacjom na Wschód

Od 460 do 490 tys. obywateli polskich dotknęły sowieckie represje w latach 1939-41 - takie dane, na podstawie różnych źródeł sowieckich, zaprezentowali w czwartek naukowcy na zorganizowanej w Białymstoku konferencji poświęconej deportacjom i migracjom na Wschód. Konferencję pod hasłem "Exodus. Deportacje i migracje (wątek wschodni) - stan i perspektywy badań" zorganizował białostocki oddział IPN, przy współpracy m.in. ze Związkiem Sybiraków.

Jej podstawowym celem było podsumowanie dotychczasowych badań na ten temat. Główny wątek to weryfikacja danych, w zależności od źródeł - bardzo rozbieżnych, dotyczących liczby osób, które dotknęły sowieckie represje.

Związek Sybiraków przyjmuje i ciągle podtrzymuje tę liczbę, że osób wywiezionych na Wschód było 1,35 mln. Sybiracy przyjmują też, że co trzecia z nich nie wróciła z zesłania.

Historycy prezentowali w czwartek dane na podstawie badań archiwów radzieckich, w tym archiwów różnych pionów NKWD, i porównywaniu ich z zestawieniami imiennymi zesłańców.

Jak mówił dr Aleksander Gurjanow z pozarządowego Stowarzyszenia "Memoriał" w Moskwie (autor licznych publikacji o sowieckich represjach wobec Polaków), oszacowana w ten sposób liczba obywateli polskich (nie tylko Polaków, ale także m.in. Białorusinów i Ukraińców) deportowanych w głąb ZSSR w latach 1939- 41 oszacowana została na 320 tys. osób (z ewentualnym błędem nie przekraczającym 10-15 tys. osób).

Do tego dochodzą aresztowania i przetrzymywanie jeńców w obozach. W sumie represje - według tych danych - dotknęły od 460 do 490 tys. obywateli polskich. Życie straciło ponad 58 tys. osób.

Z oceną Gurjanowa zgodził się dr Jerzy Milewski z białostockiego oddziału IPN, który prezentował dane dotyczące represji wobec mieszkańców dawnej Białostocczyzny. Jak podał, w czterech masowych deportacjach na Wschód sowieci wywieźli ponad 50 tys. mieszkańców tego regionu.

Milewski podkreślał, że podczas deportacji Sowieci stosowali kryterium prewencyjne (władze chciały pozbyć się osób, które z racji swojej pozycji zawodowej lub życiowej mogły być dla niej niebezpieczne) i odpowiedzialność zbiorową - dlatego na Wschód wywożono całe rodziny.

Konferencja zainaugurowała obchody związane z Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który w piątek przejdzie ulicami Białegostoku. Wezmą w niej udział zesłańcy i ich potomkowie oraz młodzież szkolna. Marsz zakończy uroczystość przy Grobie Pomniku Nieznanego Sybiraka, jedynym takim w Polsce.

źródło: www.tvp.pl
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę