Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Noc w bibliotece pełna atrakcji

Quizy, zabawy, konkursy. Przedstawienia teatralne i koncert zespołu Microklimat. Kiermasz książek czy loteria z nagrodami – to tylko niektóre z atrakcji piątkowej „Nocy w Bibliotece” w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Impreza przyciągnęła ponad 200 osób w różnym wieku, ale przeważały zachwycone niecodzienną sytuacją dzieci. – „Noc w Bibliotece” jest bardzo fajna! – mówi 8-letnia Maja. – Przyszłam o 21. i będę do końca, bo bardzo podoba mi się to, że rozmawiam z takimi starszymi dziewczynami i bawimy się razem! – Mnie też się podoba! – dodaje 11-letni Amadeusz. – Jest fajnie, spotkałem kolegów i graliśmy razem w szachy, uczestniczyłem też z siostrą w różnych konkursach. Lubię przychodzić do biblioteki na co dzień, ale taka impreza to jest dodatkowa atrakcja!

„Noc w Bibliotece” jest organizowana w bibliotece dziecięcej od czterech lat w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Towarzyszące mu w tym roku hasło „Wybieram Bibliotekę” było tym razem bardzo adekwatne do sytuacji, bowiem w piątkowy wieczór ulica 3 Maja była zatłoczona jak nigdy, a osoby chcące wziąć udział w imprezie musiały parkować czasem nawet o kilkaset metrów dalej, jednak nikt nie żałował dodatkowego spaceru. 
– Zawsze z przyjemnością patrzę na te samochody podjeżdżające pod bibliotekę, na dzieci z nich wysiadające – czasem same, często z rodzicami, wiedzącymi, że czeka ich tu dobra zabawa – mówi dyrektor MBP w Łomży Krystyna Sobocińska. – Bardzo się cieszę, że dzieci mają okazję zobaczyć bibliotekę wieczorową i nocną porą, mogą odkrywać jej tajemnice związane z literaturą i nie tylko, a przede wszystkim dobrze się bawić! 
– Teraz naprawdę trzeba mieć dobry pomysł żeby zainteresować dziecko czytaniem czy generalnie promować czytelnictwo – dodaje jedna z mam obecnych na imprezie, pani Jolanta. – W moim przypadku udało się to w 100 %, bo mieliśmy tu zajrzeć tylko na krótko, a nie zanosi się na to, byśmy mieli wyjść przed zakończeniem imprezy!
Najmłodsze dzieci przyciągało wspólne malowanie pod kierunkiem gimnazjalistek-wolontariuszek i możliwość ozdobienia twarzy najbardziej fantazyjnymi wzorami. Nieco starsi chętnie obserwowali występ taneczny dzieci z Przedszkola Publicznego nr 9 w Łomży, przedstawienia teatralne „Szewczyk Dratewka” i „Bajki Jana Brzechwy”, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, dużym powodzeniem cieszył się też koncert  zespołu Microklimat, tym bardziej, że  wokalistka Urszula Wądołkowska z kolegami przygotowali na tę okazję specjalny program. 
Widok osób w różnym wieku przeglądających książki między półkami bądź czytających na parapetach czy w innych ustronnych miejscach też nie należał tego wieczoru do rzadkości.
– Niezwykle istotne jest to, że dzieci uaktywniają się dzięki takim imprezom – ocenia Antoni Szeligowski, który przyprowadził na „Noc w Bibliotece” wnuki. – W bibliotece mamy zwykle ciszę i skupienie, a teraz jest tu wesoła zabawa! A ponieważ jesteśmy w bibliotece dla dzieci to też znalazłem kilka książek z dawnych lat dla siebie, np. Leśmiana czy „Niezwykłe okręty” i nawet tak sobie pomyślałem, że chętnie pożyczyłbym tę książkę!
Różnych możliwości dla aktywnych rzeczywiście nie brakowało, co potwierdziło nie tylko
podsumowanie konkursu plastycznego „Ilustracje do książek Wojciecha Widłaka”, ale też prace wykonane w czasie  bibliotecznej nocy. Tradycyjnie już zakończyło ją podzielenie tuż przed północą efektownego tortu ufundowanego przez Cukiernię Cendrowscy, a poczucie niedosytu większości najmłodszych uczestników niwelował fakt, że już za rok czeka ich jeszcze ciekawsza impreza, a na co dzień będą przecież mogli i tak zaglądać do biblioteki, bo rozmaitych atrakcji czy zajęć nie brakuje w niej przez okrągły rok.  
– Rzeczywistość stawia wyzwania również przed bibliotekarzami – ocenia dyrektor Krystyna Sobocińska. – Biblioteka nie jest już tylko miejscem cichej pracy z książką, ale przychodzi się do niej również po to, by spędzić pożytecznie, ciekawie i atrakcyjnie wolny czas. Oczywiście zawsze jest tutaj obecna książka, ale nie tylko, dlatego poszerzamy swą ofertę, występujemy z pomysłami, które zachęcają czytelników w różnym wieku do bywania w bibliotece.

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Oddział dla Dzieci MBP

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę