Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Modlitwa dla papieża całym sercem wyśpiewana

– Gdyby Ojciec Święty żył obchodziłby 95 urodziny – mówiła Magda Sinoff. – Dlatego z tej okazji przygotowaliśmy refleksyjny, skłaniający do zadumy program „Przychodzimy do Ciebie” – myślę, że papież z uśmiechem spoglądał na nas z góry! Studio Wokalne eMDeK w dniu urodzin św. Jana Pawła II wykonało w łomżyńskiej katedrze pieśni religijne, psalmy i utwory gospel w hołdzie wielkiemu Polakowi. Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez licznych słuchaczy, często modlących się wcześniej na mszy św. za Papieża Polaka. – Pozostałem po nabożeństwie, żeby też i pieśnią wspomnieć naszego świętego – mówi pan Piotr. – I z podziwu wyjść nie mogę, jaką to mamy zdolną i kochającą papieża młodzież!

Długo nie milknące oklaski po każdym z utworów i długotrwała owacja po zakończeniu koncertu były jak najbardziej zasłużone, bowiem młodzi wokaliści, ćwiczący pod kierunkiem Magdy Sinoff w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, wielokrotnie udowadniali w ten poniedziałkowy wieczór prawdziwość słów św. Augustyna, że kto śpiewa, dwa razy się modli. Okazja ku temu była wyjątkowa, bo przecież 2 kwietnia minęła 10 rocznica śmierci św. Jana Pawła II, a w dodatku eMDeK już 14 rok z rzędu przygotowuje takie papieskie koncerty.
– Każdy koncert dla Ojca Świętego jest wyjątkowy! – potwierdza Natalia Wysocka . – Pracujemy regularnie, więc ilość prób była początkowo taka jak zawsze, dopiero te przed samym koncertem były już intensywniejsze.  
– Ten koncert w dniu 95. urodzin Jana Pawła II zmobilizował nas żeby pokazać więcej, podkreślić ile już śpiewamy i jak przybliżyć słuchaczom postać papieża w tę rocznicę – dodaje Malwina Cholewicka. – Program z roku na rok jest coraz trudniejszy, dlatego potrzebujemy więcej sił, czasu i energii, by go przygotować, dlatego spotykaliśmy się nawet w weekendy, ale było warto!
U stóp ołtarza spotkały się więc w jednym zgodnym chórze zarówno 6-11-letnie dzieci jak i starsi, już często doświadczeni wokaliści. Niektórzy z nich, jak: Aleksandra Suproń, Justyna Zaręba, Barbara Tarczewska,  Przemysław Piotrowski czy Maja Karwowska wykonywali też utwory solowe, jednak wyjątkowy podziw publiczności wywoływały chóralne pieśni. W kilku ze swymi podopiecznymi zaśpiewała też Magda Sinoff, co szczególnie efektownie zabrzmiało w utworach „Błogosław duszo moja pana” Trzeciej Godziny Dnia z góralskimi akcentami w końcówce oraz „Osiem błogosławieństw”.
– To bardzo trudne utwory – podkreśla Magda Sinoff. – Mówię to kolejny raz, ale to prawda. Dlatego też zaśpiewaliśmy dzisiaj np. utwór „Szukam was”, napisany specjalnie po śmierci Ojca Świętego na zamówienie o. kapucynów z Krakowa, a najmłodsze dzieci wykonały psalm „Nadejdzie dzień”.
W koncercie zaśpiewała też wychowanka Bernarda Karwowskiego ze Studia Piosenki PopArt Urszula  Sulkowska, która wykonała utwór „Tolerancja” Stanisława Soyki w opracowaniu łomżyńskiego muzyka Przemysława Kamińskiego, zachwycając słuchaczy dojrzałością interpretacji i umiejętnością przekazania trudnego tekstu. Koncert zakończyła wykonana przez wszystkich uczestników kaszubska pieśń z XVII wieku „Hej, żeglujże, żeglarzu”.
– Bardzo się cieszę, że było dużo ludzi, dwa razy więcej niż rok temu – ocenia Magda Sinoff. –  Wydaje mi się, że ludzie czekają na te nasze koncerty, że już się przyzwyczaili, że są  one albo 18 maja, albo 4 i 5 czerwca w rocznicę przyjazdu Jana Pawła II do Łomży!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę