Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Światowy teatr bez granic w Łomży

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” rozpocznie się w najbliższą środę w Łomży. Tegoroczne święto teatru potrwa cztery dni. W części konkursowej o Grand Prix rywalizować będzie 15 teatrów: pięć polskich i 10 zagranicznych, w tym z Argentyny, Jordanii i Singapuru. – Tegoroczna „Walizka” zapowiada się szalenie interesująco i jest niezwykle bogata w wydarzenia teatralne! – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk. – Program festiwalu jest przygotowywany przede wszystkim z myślą o mieszkańcach naszego miasta, stąd dużo imprez plenerowych. W tym roku na Starym Rynku swe najnowsze spektakle zaprezentują, znane na całym świecie, Teatr Biuro Podróży z Poznania i Teatr Akt z Warszawy. Nie zabraknie też wielu innych atrakcji, w tym show, jedynego w swoim rodzaju freaka i hipstera, Kazia Sponge na ul. Farnej.

Łomżyńska „Walizka” jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, cieszy się też ogromną renomą poza granicami naszego kraju. Przekłada się to na ilość konkursowych zgłoszeń: w tym roku do Łomży chciało przyjechać aż 110 teatrów, z których wyłoniono finałową 15.
– Do udziału w konkursie zakwalifikowaliśmy 15 zespołów, w tym po raz pierwszy zespół z Singapuru, są teatry z Holandii, Włoch czy Argentyny – mówi Jarosław Antoniuk. – Poza dwoma teatrami pozostałe zagraniczne po raz pierwszy są w Łomży. Program obejmuje widowiska zrealizowane w różnorodnych technikach teatralnych, konwencjach, gatunkach teatralnych. Festiwal nie ogranicza się do spektakli dla dzieci, gdyż w większości jest to teatr dla dorosłego widza. Chcemy pokazać spektakle, które są ważne artystycznie, autentyczne, przemawiają  do widza współczesnym językiem sztuki i nowoczesną interpretacją sceniczną.  
Spektakle konkursowe będą prezentowane w sali Teatru Lalki i Aktora oraz w auli Centrum Kultury przy ul. Sadowej. Najbardziej kameralny – „Spokojne życie” jordańskiego teatru Dafa Puppet Theater – zostanie pokazany dwukrotnie w saloniku literackim Anny Jakubowskiej.
– Teatr z Jordanii jest szalenie ciekawym zjawiskiem – ocenia dyrektor Antoniuk. – Jego spektakle będą  
prezentowane w bardzo kameralnych warunkach, w domu przy ul. Makowej 6. To teatr zaangażowany politycznie, opowiadający o problemie muzułmańskim.
Bilety na pojedyncze spektakle konkursowe oraz 4-dniowe karnety można nabyć w kasie TLiA przy placu Niepodległości 14. Wstęp na wszystkie pozostałe imprezy festiwalowe jest bezpłatny. W ramach off festiwalu wystąpią zarówno grupy znane już łomżyńskiej publiczności, jak i goszczące w Łomży po raz pierwszy. Teatr Biuro Podróży w środę i Teatr Akt w czwartek zaprezentują swoje najnowsze, premierowe spektakle, pokazywane dotąd zaledwie 2-3 razy: „Mistrz głodu” na podstawie opowiadania Franza Kafki oraz happening o przemijaniu „Poza czasem”. Z kolei w piątkowy wieczór na ul. Farnej mistrz ciętej riposty Kazio Sponge zaprezentuje swój lalkowy show dla dorosłych, a w sobotę w sali TLiA, po raz pierwszy w Łomży, wystąpi teatr z Japonii Marionette Laal Kamara, prezentując poza konkursem marionetkowy spektakl „Marzenia pirata. Sakura”. Wśród imprez towarzyszących festiwalowi będzie też wystawa jednego z jurorów „Neurologiczna kąpiel według Pavla Hubički” w Galerii Pod Arkadami oraz koncert łomżyńskiego duetu Anna Kaptór - Przemysław Starachowski, którzy w ramach projektu Kilim Carpet wykonają tradycyjne folkowe utwory w nowoczesnych aranżacjach.
– To bardzo duże wydarzenie! – ocenia festiwal Jarosław Antoniuk. – Za każdym razem podkreślam, że ta impreza powoli przekracza już nasze możliwości lokalowe i organizacyjne, bo festiwal rozprzestrzenił się po całym mieście. Zgłasza się coraz więcej teatrów z całego świata, dlatego kwalifikujemy i zapraszamy do udziału coraz więcej grup teatralnych – nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych patronów i sponsorów!

Program XXVIII MFT Walizka

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę