Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

Teatralna kraina orientu w Łomży

Ostatni dzień XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” stał pod znakiem przedstawień goszczących w Łomży po raz pierwszy teatrów z krajów azjatyckich. Japoński Marionette Laal Kamara zaprezentował poza konkursem połączone spektakle „Marzenia pirata” i „Sakura”, a walczący o festiwalowe Grand Prix Mascots and Puppets Specialists z Singapuru wystawił efektowne widowisko „Ulice Singapuru”. Lider zespołu i świetny showman-lalkarz Frankie Malachi od dawna marzył o tym by przyjechać na łomżyński, cieszący się dużą renomą w teatralnym świecie, festiwal. – Wiem o tym festiwalu już od dawna – mówi Frankie Malachi. – Dowiedziałem się o nim z internetu i pomyślałem wtedy: hej, co to za wspaniała impreza i jak fajnie byłoby na niej wystąpić. I w końcu się udało!

W Singapurze niczym w wielokulturowym tyglu przenikają się najróżniejsze kultury. W tym mieście-państwie żyją obok siebie Chińczycy, Malajowie, Hindusi i wiele innych nacji, co w swym barwnym spektaklu ukazał Mascots and Puppets Specialists. Za sprawą  Frankie Malachiego i dwójki jego współpracowników przenieśliśmy się więc do chińskiej dzielnicy, podziwialiśmy ulicznego żonglera Bruno, świetnego skądinąd imitatora samego Elvisa Presley'a czy tancerki z filmów Bollywood. Marionetki, kukiełki i jawajki wirowały niczym w magicznym korowodzie, przypominając tętniącą życiem ulicę czy targowisko w Singapurze, co podkreślała orientalna muzyka i żywiołowa gra świetnie przyjętych aktorów. 
– Jestem bardzo zadowolony z odbioru naszego spektaklu! – mówi Frankie Malachi. – Mieliśmy wspaniałą, doskonale reagującą publiczność. Ma to pewnie związek z tym, że ludzie w Łomży są nastawieni do nas bardzo przyjaźnie, co dało się szczególnie odczuć podczas plenerowych spektakli. 
Świetnie czuły się też w Łomży aktorki japońskiego Marionette Laal Kamara. Yuki Hagikira i Yukie Goshozono przedstawiły dwuczęściowy, kameralny spektakl „Marzenia pirata” /„Sakura”.
Jako pierwszą zaprezentowały kameralną historię chłopca bawiącego się w pirata, który we śnie przeżywa niewiarygodne przygody, ze spotkaniem syreny włącznie. Poetycka opowieść była jednak tylko jakby wstępem do historii o miłości gejszy i samuraja, pełnej odniesień do japońskiej kultury, z oryginalnymi orientalnymi dekoracjami. Zresztą japońskie aktorki nie ograniczyły się do reprezentowania swego kraju tylko na scenie, bowiem na co dzień podczas festiwalu też można je było zobaczyć w efektownych kimonach. Przyjezdni artyści podkreślali też zgodnie, że w Łomży czują się wspaniale, nie mogli nachwalić się przyjacielskiego podejścia, nie tylko festiwalowej ekipy, ale też mieszkańców miasta oraz zauważali wysoki poziom artystyczny części konkursowej i imprez towarzyszących. 
– To festiwal międzynarodowy, mamy więc na nim świetną integrację ludzi nie tylko z Polski, ale też z całego świata – podkreśla Frankie Malachi. – Dochodzi do tego fakt, że jest bardzo różnorodny, można na nim zobaczyć najróżniejsze spektakle. Dlatego wizyta w Polsce była dla mnie bardzo ważna – ocenia Frankie Malachi. – Często podróżuję, byłem już w wielu miejscach na całym świecie, ale nigdy dotąd w Polsce. Dlatego był to bardzo ogromny, wręcz milowy krok dla naszego teatru!

Wojciech Chamryk

210510110729.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę