Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Big Bit i wieczór z Michałem Grobelnym

Główne zdjęcie
Michał Grobelny

Katarzyna Głębocka, Agata Daniłowicz i Aleksandra Suproń triumfowały w ósmej edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. Jury przyznało jeszcze 18 kolejnych nagród i wyróżnień dla młodych wokalistów z Łomży i regionu, podkreślając ich wysoki poziom. Tego samego dnia zwycięzcy konkursu mogli przekonać się jak śpiewa na żywo przewodniczący jury Michał Grobelny, jeden z najzdolniejszych młodych wokalistów w Polsce. Finalista „The Voice Of Poland” zaprezentował w MDK-DŚT swój recital, w którym towarzyszyli mu łomżyńscy muzycy Studio Band Pawła Lipskiego. Był to koncertowy debiut tego składu i zarazem spełnienie marzeń solisty – udało mu się bowiem stworzyć w Łomży wyjątkowy chór, w którym zaśpiewali nie tylko uczestnicy Big Bitu, ale też cała publiczność.

Michał Grobelny
Michał Grobelny
Michał Grobelny
Michał Grobelny
Michał Grobelny
Michał Grobelny


Zanim jednak do tego doszło w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych przez ponad cztery godziny trwały konkursowe zmagania. Wzięło w nich udział 46. młodych wokalistów w trzech kategoriach wiekowych, ocenianych przez Michała Grobelnego, wokalistkę bluesowego Holy Water Jolantę Baranowską oraz niżej podpisanego. 
W kategorii najmłodszych uczestników do III klasy szkoły podstawowej zwyciężyła podopieczna Magdy Sinoff ze Studia Wokalnego eMDeK. Kasia Głębocka nie dała się tremie, mimo tego, że zaśpiewała jako ostatnia, pewnie wykonując radosną „Piosenkę na wakacje”. Dwa kolejne miejsca zajęły Maja Zyskowska (Grajewo) i Natalia Puławska (eMDeK), wyróżniono zaś: Katarzynę Boguską, Amelię Borusewicz, Błażeja Rafałowskiego i Zuzannę Wróblewską.
Wśród uczniów szkół podstawowych klas IV-VI najlepsza była Agata Daniłowicz z Grajewa, która porywająco zaśpiewała piosenkę „Czy jest coś piękniejszego?”. Druga była  Daria Gilejko, a III nagrodą podzieliły się Julia Przyborowska i Paula Rafałowska (pierwsza w roku ubiegłym). 
Tu też były cztery wyróżnienia, które otrzymali: Patrycja Grabowska, Maja Karwowska, Mateusz Niksa i Damian Śliwiński. Sporo emocji uczestnikom i publiczności dostarczyła też rywalizacja w bardzo wyrównanej kategorii gimnazjalnej. Spośród 15. uczestników najlepsza okazała się Aleksandra Suproń (eMDeK), II miejsce zdobyły ex aequo Marlena Załęcka i Alicja Kopczewska (Studio ROK), zaś III Joanna Dłużniewska, która w roku ubiegłym była o miejsce wyżej na podium. Z wyróżnień w tej kategorii cieszyli się: Zofia Borkowska, Malwina Cholewicka, Dawid Gawryś i Aleksandra Raszczyk. 
– Poziom festiwalu był naprawdę wysoki – ocenia Michał Grobelny. – Przyjeżdżając tutaj i porównując np. Łomżę z Warszawą, która jest dużym miastem z mnóstwem utalentowanych ludzi, myślałem, że dzieci tu pośpiewają, itd. A okazało się, że to już prawie zawodowcy, więc byłem totalnie zaskoczony i życzę im wszystkiego dobrego!

Wieczór z funky, jazzem i popem
Okazji do zaskoczeń nie brakowało też podczas wieczornego koncertu Michała Grobelnego i Studio Band w składzie: Paweł Lipski - instrumenty klawiszowe, Rafał Kazimirski – gitary, Artur Pawelczyk - gitara basowa i Kamil Siciak perkusja. Muzycy zaledwie po jednej krótkiej próbie osiągnęli bowiem taki poziom porozumienia, że publiczność nie chciała po występie wypuścić ich z sali, domagając się kolejnych bisów.
– Absolutnie fenomenalnie udało nam się zgrać! – podkreśla Paweł Lipski. – Pierwszy raz graliśmy w tym składzie z Michałem, chociaż znam się z nim ze współpracy w studio Sonus przy programie „Jaka to melodia” i przy innych projektach. Jestem zaskoczony, szczególnie autorskimi piosenkami Michała – bardzo wdzięcznymi, melodyjnymi i zróżnicowanymi stylistycznie, dającymi też możliwość popisania się nam improwizacjami i solówkami.
Muzycy mieli szczególne pole do popisu w zagranym na początku instrumentalnym „Walk Tall” Cannonballa Adderley'a, solówek nie brakowało też w znanych z „The Voice Of Poland” przebojach „When I Was Your Man” czy „Iris”, bardzo gorąco przyjęto też autorskie kompozycje solisty, jak: „Żegnaj więc” czy „Wszystko jedno”.
– Jak na debiut tego składu wypadło rewelacyjnie! – mówi Michał Grobelny. – Nie spodziewałem się aż tak dobrego odbioru mojej osoby tutaj i mojego repertuaru, bo niestety bardzo rzadko gram swoje utwory. A w tej sytuacji widzę, że ma to sens!
W piosence „All Night Long” zaśpiewali zaś wszyscy. Główną rolę odegrali rzecz jasna najbardziej kompetentni w dziedzinie śpiewu laureaci Big Bitu, ale bardzo aktywni byli też pozostali uczestnicy koncertu, co zakończyło się naprawdę efektownie.
– To było moje marzenie, żeby w tej piosence stworzyć taki chór – mówi Michał Grobelny. – Wzorowałem się tu troszkę na moim idolu, którym jest Jamie Cullum – na jednym ze swoich koncertów podzielił salę pełną ludzi na wielki chór. Patrzyłem na to na YouTube i nie wierzyłem własnym oczom, a teraz sam miałem taki chór!


Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę