Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Miejsce na wiersz w młodych sercach

Główne zdjęcie
18-letnia Beata Gryszkiewicz z polskiego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie zwyciężyła w XII konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”.

18-letnia Beata Gryszkiewicz z polskiego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie zwyciężyła w XII konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. – Nie oczekiwałam nagrody, ale jestem bardzo zadowolona! – mówi Beata Gryszkiewicz. – Wiedziałam, że powiedziałam dobrze, nie zapomniałam tekstu, ale aż takiego wyniku się nie spodziewałam, tym bardziej że zdobyłam już raz w Łomży pierwsze miejsce i raz trzecie! Popularyzujący polską poezję współczesną w kraju oraz środowiskach polonijnych Białorusi i Litwy konkurs dla młodzieży gimnazjalnej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Oświaty Logos, Starostwo Powiatowe w Łomży, Stowarzyszenie Wspólnota Polska Odział w Łomży oraz Podlaski Regionalny Fundusz Filmowy.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 18. młodych recytatorów z Łomży, Jedwabnego, Radziłowa, Bielska Podlaskiego, Studziwód, Andrzejewa i Wilna. W zgodnej opinii jurorów: Marka Lechowicza, Tadeusza Mocarskiego i Wiesława Liżewskiego sięgnęli po bardzo ambitne wiersze takich twórców jak: Ernest Bryll, Julia Hartwig, Wiesław Kazanecki, Henryk Gała czy Jarosław Choromański, chętnie wykonywali też utwory mniej znanych poetów.  Bezapelacyjną triumfatorką konkursu i zdobywczynią nagrody ufundowanej przez przewodniczącą Rady Miejskiej Łomży okazała się Beata Gryszkiewicz – zwyciężczyni w roku 2012 i trzecia rok wcześniej. Miejscem drugim podzielili się: druga również rok temu, wcześniej wyróżniona Natalia Klimaszewska z Radziłowa (nagroda starosty łomżyńskiego) oraz Jakub Świderski z Andrzejewa (nagroda Podlaskiego Regionalnego Funduszu Filmowego). Nagrodę Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej Odział w Łomży i miejsce trzecie jury przyznało reprezentującej gospodarza imprezy, Teatrzyk Żywego Słowa Logos, Julii Wierzbowskiej. Jej kolega z teatrzyku Patryk Śliwiński zdobył zaś jedno z czterech równorzędnych wyróżnień, ufundowanych przez gminy Piątnica, Śniadowo i Wizna oraz burmistrzów Jedwabnego i Nowogrodu. Z pozostałych wyróżnień cieszyli się: Dominik Chrzanowski z Jedwabnego, Urszula Jagielska z Andrzejewa i Paweł Kuczyński ze Studziwody koło Bielska Podlaskiego. Marek Lechowicz ufundował też szereg innych nagród, m. in. dla dwóch pozostałych recytatorek z Litwy: Kornelii Okuniewicz (drugiej dwa lata temu) i Agaty Karpowicz.
– Kolejny konkurs za nami i cieszę się, że gościliśmy młodzież nie tylko z Polski, ale też i Litwy – mówi jego inicjator Witold Długozima. – Zadowolony jestem, że po raz kolejny impreza miała tak piękną i uroczystą oprawę, bo tradycyjnie zaczynamy „Rotą” Marii Konopnickiej, cieszę się też z tego, że – pewnie dzięki pracy nauczycieli i opiekunów – młodzież potrafiła wybrać tak piękne teksty, umiejętnie je połączyć i chwała im za to. To ogromna radość, że poezja nie jest zepchnięta do kąta, że znalazłem tych życzliwych ludzi, którzy wspierają mnie w tym dziele i jest to dla mnie mobilizacja, by organizować kolejne konkursy! 
– Witold Długozima wciąż kontynuuje to, co rozpoczął 12 lat temu i to dzięki niemu przyjeżdżają te grupy zza granicy – dodaje Hanka Gałązka, prezes zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział w Łomży. – Mamy bardzo skromne środki, ale dzięki życzliwości różnych ludzi możemy sfinansować ich podróż i pobyt w Łomży. Zaplanowaliśmy też na sobotę wycieczkę do Warszawy z programem po linii poezji i patriotyzmu. Musimy wspierać naszych rodaków z Litwy bo mają tam problemy, na każdym kroku coś się tam dzieje przeciwko polskości, nie tylko w oświacie!

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę