Adam Niebrzydowski „Świadkiem Historii”
Zasłużony w upamiętnianiu przeszłości swojego regionu Adam Niebrzydowski został „Świadkiem Historii”. Burmistrz Jedwabnego został uhonorowany w XIII edycji nagrody IPN-u obok Barbary Sokólskiej, ks. Waldemara Sawickiego, Jana Litwińczuka, Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego oraz 1. batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.
1,2 promila u kierowcy TIR-a
Urwane koło, przez które doszło do kolizji, zdradziło pijanego kierowcę ciężarówki. Cudzoziemiec noc spędził na komendzie, a dziś ma usłyszeć zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości.
ZUS prosi o wstrzymywanie się ze składaniem wniosków na 500+
Osoby, którym ZUS aktualnie wypłaca świadczenie z programu „Rodzina 500+” nie powinny jeszcze składać wniosków na kolejny okres świadczeniowy – prosi ZUS. Przyjmowanie dokumentów rozpocznie od 1 lutego tego roku.
Prezydencka gra z radnymi
Prezydent Chrzanowski lubi zaskakiwać radnych, podrzucając im tuż przed sesją nowe propozycje, a ci odwzajemniają się bólem głowy, jak nie włodarza, to podległych mu współpracowników. Nie inaczej było na ostatniej sesji i będzie na przyszłej.
Wełna mineralna szklana i skalna - jakie są podobieństwa i różnice?
Wełna mineralna to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Wykorzystuje się ją głównie celem wykonania odpowiedniej warstwy termoizolacyjnej w danym budynku mieszkalnym. Tworzyw to doceniane jest za swoje perfekcyjne właściwości - latem, zapobiega zbytniemu nagrzaniu się pomieszczeń, z kolei zimą skutecznie utrzymuje ich odpowiednią temperaturę. Jednocześnie, choć z pozoru wełna mineralna wydaje się jednorodnym tworzywem, to jednak ze względu na sposób produkcji można wyróżnić jej odmianę skalną i szklaną. Jakie są więc różnice i podobieństwa pomiędzy nimi?
Zmiana w łomżyńskim Archiwum
Anna Jankowska, to nowa kierownik Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży. W połowie listopada zastąpiła na tym stanowisku Danutę Bzurę, która przepracowała w łomżyńskim archiwum blisko 30 lat, od 2010 roku pełniąc funkcję kierownika. Jej następczyni przyjechała do Łomży z Radomia, a obie panie poznały się w Toruniu na studiach podyplomowych. To nie jedyny wspólny punkt pomiędzy nową kierowniczką i Łomżą. – Jedno i drugie archiwum łączy postać pana Władysława Prawdzika! – mówi Anna Jankowska, dodając, że przywiozła ze sobą portret twórcy archiwów w Łomży, Płocku i Radomiu w okresie 20-lecia międzywojennego.
Młodzież z nagrodami i Profesor z odznaką
Uczniowie i studenci otrzymali nagrody w konkursie „Solidarność – droga do wolności”, natomiast ceniony badacz dziejów łomżyńskiej „Solidarności” prof. Krzysztof Sychowicz został wyróżniony Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego. - Spotykamy się w budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR - partii, która w stanie wojennym chciała zniszczyć "Solidarność". Związek przetrwał, partia nie – mówił historyk w sali konferencyjnej gmachu przy pl. Tadeusza Kościuszki.
Inspekcja do ścigania przestępstw przeciwko środowisku
O powołaniu do życia nowego Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej poinformował w środę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. To ósmy wydział w Polsce i ma funkcjonować w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Wojsko Polskie zaprasza do dobrowolnej służby
Do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży zgłosiło się ponad 60 kandydatów, w tym kilka kobiet, na szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Pierwszy tegoroczny turnus zaczął się 16. stycznia. Ochotnikom przysługuje uposażenie w wysokości 4 560 zł brutto.
Brawo dla łomżyńskich policjantów
Zatrzymany w poniedziałek po pościgu kierowca citroena okazał się być sprawcą rozboju na mieszkance Augustowa. Pod pretekstem sprzedaży garnków wszedł do mieszkania seniorki, a tam zaatakował ją i zabierając ponad 16 tysięcy złotych i 200 dolarów uciekł. Złapali go dopiero funkcjonariusze z Łomży.
Mieszkańcy gminy Łomża wśród liderów w wymianie kopciuchów w województwie
Blisko 5 milionów złotych dotacji z programu „Czyste Powietrze” wykorzystali dotychczas mieszkańcy gminy Łomża. Więcej w województwie podlaskim pozyskali tylko mieszkańcy Białegostoku (ok. 13 mln) i Suwałk (6 mln). Taki świetny wynik to także zasługa prężnie działającego w Urzędzie Gminy Łomża Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego programu „Czyste Powietrze”.
Szczury za ścianą
- Codziennie w naszym bloku odbywa się płoszenie szczurów: jak słyszę, że sąsiad zaczyna walić w ścianę, to i ja zaczynam. Nie mieliśmy spokoju w wigilię, bo mąż z pianką wszędzie chodził, żeby dziury zalepić – opowiada z przejęciem Czytelniczka 4lomza.pl. Mieszka w bloku przy ul. Jędrzeja Śniadeckiego na Osiedlu Południe w Łomży. Od 2 lat nie zostawiała otwartego balkonu, bo się boi wtargnięcia szczurów, które przegryzły rurki od klimatyzatora. Nie mają z sąsiadami spokoju. Piski, chroboty, szuranie, gdyż gryzonie chodzą między fundamentami a styropianem pod elewacją. Jedna z sąsiadek to kaloryfera nie odkręca, bo jak poruszy grzejnikiem, to śmierdzi w całym mieszkaniu.
W Narwi znaleziono ludzkie zwłoki
W Piątnicy, około 100 metrów od starego mostu, strażacy znaleźli w rzece ciało osoby. Na miejscu pracują strażacy i policjanci.
Zaginęła 50-letnia mieszkanka Łomży
Strażacy przeczesują Narew, a policjanci proszą o pomoc w odnalezieniu 50-letniej mieszkanki naszego miasta. Kontakt z zaginioną urwał się w ostatnią niedzielę.
Projekty domów szkieletowych. Jaki przekrój ściany?
Po łacinie proiectus oznacza wysunięty do przodu, podobnie rzecz się ma z projektem. Prezentuje on mniej lub bardziej szczegółowy zamysł inwestycji budowlanej, mającej powstać w przyszłości. Otrzymanie pozwolenia na budowę lub tak zwanej milczącej zgody w przypadku zgłoszenia, to marzenie wielu Inwestorów. Jak wygląda przekrój przez warstwy tworzące ścianę w budynku drewnianym szkieletowym? Gdzie znajdziesz dokumentacje domu z drewna konstrukcyjnego, które przybliżą cię do upragnionego celu, czyli własnego domu?
Wraca zima
Do środy aura będzie podobna do takiej, z jaką mamy do czynienia dziś, czyli w miarę ciepło i przelotne opady deszczu. Od połowy tygodnia na początek w nocy, a później i w dzień pojawi się kilkustopniowy mróz. Synoptycy mówią o nadciągającej śnieżycy, choć rejon Łomży raczej zostanie z boku największych opadów.
Pościg ulicami Łomży
Trzy samochody uszkodzone w tym policyjny radiowóz to bilans pościgu, jaki koło południa miał miejsce na ulicach miasta. Dopiero zajechanie drogi przez policjanta zatrzymało pojazd, a uciekinier został ujęty.
Dachowanie pod Kozikami
Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną wypadnięcia auta z z drogi wojewódzkiej 677. Rano lokalnie w regionie występowały oblodzenia.
Fontanna trysnęła wodą obok makiety Starego Rynku
W połowie grudnia kończono prace przy budowie kolistej fontanny na Starym Rynku, a w miesiąc później wodotrysk zaczął działać. Z głowicy na kostce granitu w centrum trysnęły w piątek, 13-ego stycznia, strumienie wody, podświetlane na kolorowo. Na średniowiecznym placu sprzed ponad 600 lat, który po niemal 3-letnim remoncie z czerwonego zamienił się w szary, stanęła makieta Starego Rynku, około półtora na półtora metra, autorstwa Piotra Makały z Wytwórni Rzeźby koło Kłodzka.
Oszust obraził się na ofiarę i zresetował jej komputer
Wielu ludzi nie do końca rozumie działanie oprogramowania do zdalnego pulpitu, przez co łatwo stają się ofiarą przestępców. Tylko w czwartek do KMP w Łomży zgłosiło się dwie poszkodowane osoby, które tą metodą łącznie straciły 12 tysięcy złotych.