Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Młodzież z nagrodami i Profesor z odznaką

Główne zdjęcie
Sławomir Zgrzywa, Marek Olbryś i Krzysztof Sychowicz (fot. Maciej Gryguc/Podlaskie.eu)

Uczniowie i studenci otrzymali nagrody w konkursie „Solidarność – droga do wolności”, natomiast ceniony badacz dziejów łomżyńskiej „Solidarności” prof. Krzysztof Sychowicz został wyróżniony Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego. - Spotykamy się w budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR - partii, która w stanie wojennym chciała zniszczyć "Solidarność". Związek przetrwał, partia nie – mówił historyk w sali konferencyjnej gmachu przy pl. Tadeusza Kościuszki.

Wicemarszałek podlaski Marek Olbryś wręczył nagrody uczestnikom 3. edycji konkursu w gmachu obecnego Centrum Edukacji Nauczycieli. Profesor Krzysztof Sychowicz to łomżyniak i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Historyk jest wykładowcą Akademii Nauk Stosowanych w Łomży od czasu jej powstania, jeszcze pod nazwą PWSIiP. W ceremonii dekoracji Profesora, na zaproszenie wicemarszałka, uczestniczył Sławomir Zgrzywa, ostatni wojewoda łomżyński i pierwszy marszałek podlaski oraz dawny przewodniczący Oddziału NSZZ "S" w Łomży. Podczas spotkania przypomniał, że profesor Sychowicz opracowuje monografię ruchu "Solidarność" w niegdysiejszym województwie łomżyńskim. Profesor wygłosił wykład. Stwierdził, że „Solidarność” jest „szkołą, która przypomniała nam wspaniałe i szlachetne postawy z polskiej historii.

Nie była ani przez chwilę ruchem walki o stanowiska i zaszczyty. Była nauczycielką historii, spychanej wcześniej na margines, źródłem przebudzenia prawdziwego życia społecznego, oknem i nadzieją na przyszłość w kwestiach praw człowieka”. Konkurs organizowała Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Łomży. Przewodnicząca Komisji Jolanta Chojnowska w mowie do młodzieży nazwała udział w konkursie „zadośćuczynieniem bohaterom tamtych wydarzeń”, spłacaniem „długu, zaciągniętego u nich przez nasze i wasze pokolenie”. Spłacanie to sięganie do literatury i wspomnień i kultywowanie pamięci. 

I miejsce w konkursie „Solidarność – droga do wolności” zdobyła Anna Tarnacka z II LO w Łomży. Damian Patalan z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 zajął II m. III miejsce przypadło w udziale Sebastianowi Kozikowskiemu z I LO i Pawłowi Gutowskiemu z ZSMiO nr 5. Główne nagrody w studenckim komponencie konkursu zdobyły: Sara Polita i Aneta Fabiszewska z Akademii Nauk Stosowanych za ocalenie wspomnień uczestników i świadków wydarzeń z lat 80. 

Opr. Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę