Adam Sokołowski doceniony i awansowany przez ministra
Historyk Adam Sokołowski otrzymał tytuł kustosza. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński uznał, że adiunkt Muzeum Północno-Mazowieckiego posiada dorobek zawodowy wymagany do pracy na tym stanowisku, obejmujący liczne osiągnięcia w działalności muzealnej, naukowo-badawczej, publicystycznej i popularyzatorskiej. – To dowód na to, że moja praca jest dostrzegana również poza Łomżą, a najważniejsze z perspektywy muzealnika jest dla mnie to, że to właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło 10 lat mojej pracy i różnych form aktywności – mówi Adam Sokołowski, już planujący kolejne wystawy i działania.
Połowa drogi do remontu
Miał być remont całego odcinka, ale pieniędzy starczyło tylko na połowę. Dziś (wtorek 9.05) podpisano umowę modernizację około 4 kilometrowego odcinka DW677 między miejscowościami: Śniadowo i Ratowo Piotrowo.
Zakupy w niedzielę – gdzie je zrobić w swojej okolicy?
Od dłuższego już czasu w niedzielę obowiązuje zakaz handlu w Polsce. Mogą być otwarte tylko niektóre sklepy, które muszą spełniać ważne warunki. Większe markety czy sklepy w galeriach handlowych muszą zostać zamknięte. Co zrobić, jeśli nagle okaże się, że po prostu musisz zrobić zakupy, bo brakło czegoś ważnego? Podpowiadamy, gdzie zrobić zakupy w swojej okolicy!
Kamienica przy Polowej 65 wreszcie odmłodniała
Przez ponad 100 lat liczba 1912 widniała nad wejściem głównym zabytkowej kamienicy przy ulicy Polowej 65 w Łomży. Niszczejący przez dziesiątki lat budynek komunalny należał przed I wojną i przed II wojną światową do prywatnych właścicieli. Szczęśliwie przetrwał kataklizmy nalotów i pożarów. Dopiero teraz doczekał się generalnego remontu, podczas którego zniknęły cyfry z 1912.
78-latek nie może zrozumieć Poczty Polskiej
Mieszkańcy Kisielnicy awizo pozostawione przez listonosza muszą realizować w Jedwabnem. Czemu nie w Piątnicy, gdzie znajduje się ich poczta i Urząd Gminy, albo w Łomży? Jest to „podyktowane przede wszystkim względami ekonomicznymi, jak również zapewnieniem sprawnej obsługi adresatów” - odpowiada Biuro Prasowe Poczty Polskiej.
Były wicemarszałek podlaskiego założył prorosyjską partię
Wicemarszałek województwa podlaskiego (2002-2006) i były wiceminister skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, zarejestrował w marcu partię, która otwarcie opowiada się jako prorosyjska. Chce „deamerykanizacji Europy”, „deukranizacji Polski” i „podjęcia przyjaznej i partnerskiej współpracy politycznej i gospodarczej z Federacją Rosyjską oraz Republiką Białoruską”.
Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce i w regionie
Przeciętna emerytura brutto wypłacana w kraju obecnie wynosi ponad 3 tys. zł miesięcznie. Najwyższa przekracza kwotę 43 tys. zł i taką wysoką emeryturę otrzymują mieszkaniec województwa śląskiego z oddziału ZUS w Zabrzu. Natomiast w Polsce najniższe świadczenie w wysokości 2 groszy wypłaca oddział ZUS we Wrocławiu.
Potrącenie na przejściu dla pieszych
10-letni chłopiec trafił do szpitala po zderzeniu z samochodem osobowym. Zdarzenie miało miejsce na Alei Piłsudskiego, przy Rondzie Solidarności.
Policja szuka drona, który zgubiła
Policjanci z Białegostoku stracili drona wartego 200 tysięcy złotych – informuje RMF FM. Szukają tego specjalistycznego urządzenia na Mazowszu od piątku – ustalił reporter stacji.
Będzie coraz cieplej
Słoneczny i zimny początek tygodnia to zasługa silnego wyżu znad Rosji, który sprowadza do naszego kraju powietrze pochodzenia arktycznego. Noce z poniedziałku na wtorek oraz z wtorku na środę w naszej części kraju jeszcze z przymrozkami. Od wtorku zacznie napływać łagodniejsze powietrze i z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej. W drugiej połowie tygodnia w wielu miejscach pojawią się przelotne opady deszczu, a na południu kraju możliwe są również burze – pisze IMGW w najnowszej prognozie.
Historia oponą się toczy do prezydenta
Czy Ratusz robi coś w tej sprawie? Czy są ustalenia z deweloperem i firmą wykonującą monitoring lub MPGKiM, czy znowu mamy do czynienia z bezczynnością Prezydenta? - pytania po raz kolejny stawia Czytelnik, któremu nie spodobały się śmieci, szkła, betoniaki i opony przy Parku Jana Pawła II. Łomżanin uważa, że nie tak należy dbać o majątek miejski, czyli de facto majątek mieszkańców. Poza tym, jeśli taki „porządek” panowałby na prywatnej działce, to zaraz pojawiłyby się telefony od Straży Miejskiej z groźbami ukarania właściciela. Po miesiącu od publikacji Prezydent zareagował.
78 lat temu zakończyła się II wojna światowa
- Nasi dziadowie walczyli po to, byśmy dziś mogli być wolni. Nie możemy dopuścić, by najwyższa ofiara, którą złożyli poszła w zapomnienie – mówił Artur Wierzbowski, wójt Gminy Piątnica, podczas uroczystości 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Udana Kurpiowska Majówka u Stacha
Uroczyście i podniośle oraz wesoło i aktywnie świętowano 290. rocznicę chwalebnej śmierci Stacha Konwy. Gmina Łomża w Lesie Jednaczewskim, w miejscu śmierci bohatera o czym przypomina stojący tam pomnik, zorganizowała mszę polową oraz rodzinny festyn.
"Zostawcie, nie róbcie pustyni" - apeluje Pan Krzysztof Jadacki
„Tworzenie ścieżek pieszych-rowerowych z betonu kosztem wycinki ponad 400 drzew, często wiekowych, przy rzece Narwi to chyba jakieś nieporozumienie” - pisze Czytelnik 4lomza.pl. „Apeluję, proszę zastanówcie się, nie niszczcie tego co stworzyła Matka Natura”.
Prawo.pl: Zbieranie „charytatywnych nakrętek” możliwe tylko do połowy 2024 r.
Akcje zbierania nakrętek na zakup np. sprzętu dla niepełnosprawnych, w które zaangażowane są lokalne społeczności wkrótce odejdą do lamusa - informuje Prawo.pl.
„Nie zostawili ich”
„Sam fakt że się wie, wiele dla nas znaczy” - mówiła wnuczka jednego z zamordowanych w Lesie Przestrzelskim. Rodzina czeka, że wyniki badań potwierdzą, że Stanisław Poliński jest jednym z 11 ofiar pochowanych na cmentarzu w Burzynie. „To dla nas takie zamknięcie historii” - dodawał wnuczek stojąc być może nad grobem dziadka.
Kolejni pomordowani przez Niemców w Lesie Przestrzelskim spoczną w „uświęconej ziemi”
Szczątki 11 ofiar zamordowanych przez hitlerowskich najeźdźców, a ekshumowanych w październiku ubiegłego roku przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”, w sobotę spoczną w uświęconej ziemi w Burzynie. Trumny choć bez nazwisk, ponieważ trwa proces identyfikacji, to prezes Stowarzyszenia Dariusz Szymanowski nie ma wątpliwości kto zostanie pochowany.
Nieważna uchwała – program opieki nad zwierzętami
Wojewoda podlaski w trybie nadzorczym stwierdził nieważność przyjętej w marcu uchwały: „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Łomża na 2023 rok”.
Weekend z przymrozkiem
W weekend Polska początkowo będzie pod wpływem wyżu znad Skandynawii, który następnie odsunie się na wschód. W sobotę od zachodu nasunie się zatoka niżowa z frontem i niemal w całym kraju będzie pochmurno. Słonecznie tylko na północnym wschodzie, choć w nocy wystąpią tam przymrozki.
Nadzór nad lasami wraca do Starosty
Od 1 maja 2023 właściciele lasów z terenu Nadleśnictwa Łomża i od 1 lipca 2023 z terenu Nadleśnictwa Nowogród właściciele formalności związane z gospodarką leśną będą załatwiać w Starostwie Powiatowym w Łomży. To wynik zakończonego porozumienia w tej sprawie.