Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Fontanna trysnęła wodą obok makiety Starego Rynku

W połowie grudnia kończono prace przy budowie kolistej fontanny na Starym Rynku, a w miesiąc później wodotrysk zaczął działać. Z głowicy na kostce granitu w centrum trysnęły w piątek, 13-ego stycznia, strumienie wody, podświetlane na kolorowo. Na średniowiecznym placu sprzed ponad 600 lat, który po niemal 3-letnim remoncie z czerwonego zamienił się w szary, stanęła makieta Starego Rynku, około półtora na półtora metra, autorstwa Piotra Makały z Wytwórni Rzeźby koło Kłodzka.

Makieta przedstawia zabudowania przedwojennego Starego Rynku z lat 30. XX wieku, do wybuchu wojny w 1939 r.: stary ratusz z wieżą zegarową z początku XIX w., kamieniczkę po lewej stronie magistratu, halę targową (obecnie Hala Kultury) i wyremontowaną kamienicę 2-piętrową przy ul. Rządowej, w pobliżu rogu z ul. Giełczyńską. - To jedna z piękniejszych makiet, jakie zrobiłem obok Pałacu Branickich w Białymstoku, chociaż ta w Łomży wydaje mi się bardziej atrakcyjna – ocenia twórca Piotr Makała. Skorzystał z planów, dla odwzorowania kształtów i bryły budynków, i z kilku zdjęć. W opinii artysty, najfajniejszym zadaniem było poszukiwanie wyglądu synagogi, stojącej w w pobliżu z ulicą Senatorską, do której dysponował tylko 2-oma zdjęciami: frontonu pod kątem 45 st. i jednego skrzydła. Dlatego posłużył się rzutem planu i innymi dziełami tego samego architekta.

Zadowolony z odtworzenia synagogi
- Mogłem wymyślić, jak wyglądała – mówi z radością. Jej wykonanie było trudniejsze, niż domów dookoła rynku, mających dachy dwuspadowe i fronty ozdobionych elewacji. Pierwsze rozmowy z Miastem zaczęły się w czerwcu 2022 r. Potem prace koncepcyjne i makieta powstała w komputerze i modelach 3D. Modelowanie rzeźbiarskie wystartowało we wrześniu. - Ze wszystkich makiet, jakie zrobiłem, ta w Łomży przyniosła mi najwięcej frajdy – wyjawia Piotr Makała z Wytwórni Rzeźby, który wykonał także makietę synagogi i domu talmudycznego w Tykocinie oraz ratusza w Bielsku Podlaskim i Białymstoku.

Początkowo był sceptyczny do umieszczenia makiety na podświetlonym postumencie mleczno-waniliowym, jednak dzięki temu jest to na razie drugi - obok ceglanej studni – element małej architektury z innego niż granit materiału. Ale płyta z budynkami makiety z brązu to też granit, na którym umieszczono tabliczkę, że to Stary Rynek po polsku, angielsku i Braille'm. 

W części placu bliżej Farnej i Długiej Zakład Drogowy „Kafil” z Łomży zbudował fontannę: koło z granitu z cembrowiną otacza nieckę o średnicy ok. 9 metrów. Być może, pojawi się z czasem drugi kamienny krąg zewnętrzny. Ma być wyższy i szerszy niż wewnętrzny, mniej więcej, dwa, trzy razy.

Całkowity koszt modernizacji Starego Rynku to 10 milionów 428 tysięcy 690 zł 99 gr brutto. Kasa Miasta Łomża wydała na realizowany prawie 3 lata remont 5 mln 69 tys. 784 zł 24 grosze, prawie połowę. Koszt fontanny z technologią (np. obieg wody i podświetlenie) to ok. 1 miliona 900 tys. zł. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Słabo widoczny skansen archeologiczny sprzed 5 stuleci

Tajemnica fontanny pod białym namiotem

Sadzą klony wokół Starego Rynku z fontanną i studnią

Co się dzieje pod szarym namiotem?

Remont Starego Rynku znowu odwleczony

Płyty szarego granitu legły na Starym Rynku

Więcej zieleni chcą łomżyniacy i konserwator zabytków

Może chociaż studni na Starym Rynku nie zasypią...

Szansa na mur ratusza z XVI w. i drzewa na Starym Rynku...?

Nowoczesny ratusz z cegły w XVI-wiecznej Łomży

Studnia życia i ruiny ratusza w kwiatach na Starym Rynku

Ratusz z XV wieku i 4 studnie na Starym Rynku

Wicepremier Gliński wśród ruin średniowiecznej Łomży

Pomnik Janusza I czy... fontanna 600-lecia na Starym Rynku

Kogo w Łomży obchodzi Stary Rynek z fontanną czy bez

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę