Adam Niebrzydowski „Świadkiem Historii”
Zasłużony w upamiętnianiu przeszłości swojego regionu Adam Niebrzydowski został „Świadkiem Historii”. Burmistrz Jedwabnego został uhonorowany w XIII edycji nagrody IPN-u obok Barbary Sokólskiej, ks. Waldemara Sawickiego, Jana Litwińczuka, Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego oraz 1. batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.
W środę 18. stycznia 2023 roku, w Auli Magna w Pałacu Branickich w Białymstoku, odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierającym od lat działania IPN wyróżnienia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
- Czymże jest historia? - pytał prezes IPN, gratulując i dziękując nagrodzonym. Wiemy, że jest nauczycielką życia, ale jest też nauczycielką śmierci. (…) historia jest przede wszystkim światem, którego już nie ma i dlatego są nam potrzebni świadkowie. Na świadkach historii ciąży ogromne brzemię odpowiedzialności, bo mówią o świecie, którego już nie ma, głosem tych, którzy często zostali skrzywdzeni, głosem tych bohaterów, którzy mieli zostać zapomniani.
Wśród laureatów znalazł się Adam Niebrzydowski, obecnie burmistrz Jedwabnego.
- Sam nie dałbym rady – mówi laureat. - Nagrodę dedykuję tym wszystkim, którzy mnie wspierają, szczególnie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej.
Samorządowiec z wykształcenia jest magistrem rolnictwa, ale ma ogromne zamiłowanie do historii. „To cecha rodzinna”, a zainteresowanie zawdzięcza wujkom, szczególnie bratu mamy. Z jego inicjatywy, albo przy wydatnej pomocy ma miejsce wiele działań odkrywających i upamiętniających historię ziemi jedwabieńskiej. Szczególnie bliska jego zainteresowaniom jest najnowsza historia tj. wywózki na Syberię z terenu gminy czy niedoceniane w jego ocenie Powstanie Styczniowe. Podkreśla, że ten spontaniczny zryw narodowy wpłynął na etos pokolenia bohaterów, którzy w 1918 roku walczyli i odzyskiwali wolność. To byli ich dzieci i wnukowie – mówi.
IPN przypomniał, że Niebrzydowski w 2013 roku był inicjatorem uroczystości gminno-parafialnych upamiętniających zesłańców syberyjskich i powstańców styczniowych z 1863 r. Sam ufundował symboliczny krzyż i obelisk w 150. rocznicę przemarszu przez Orlikowo oddziału powstańców pod dowództwem pułkownika Józefa Konstantego Ramotowskiego. W 2020 roku dzięki jego staraniom, powstał mural upamiętniający zesłanych na Sybi ok. 500 mieszkańców z gminy Jedwabne. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Adam Niebrzydowski zorganizował w Jedwabnem konferencję naukową „Od paktu Ribbentrop-Mołotow do układu Sikorski-Majski. Wydał album zawierający opisy świadków, zdjęcia oraz listę deportowanych mieszkańców gminy Jedwabne, powstałą dzięki historykom Instytutu Pamięci Narodowej. Przy jego udziale w 2022 r. odsłonięto tablicę z nazwiskami osób wywiezionych na Sybir, czy tablicy znajdującej się na kaplicy cmentarnej w miejscu grobowca Rembielińskich w Jedwabnem.